VC Brna nejspíš dotaci nezíská. Chládek se "nenechá zavřít"

Sport Sport
15. 12. 2014 9:46
Ministr školství Marcel Chládek odmítá poskytnout Grand Prix v Brně dotaci. Nemá prý dost informací
Valentino Rossi na VC Brna
Valentino Rossi na VC Brna | Foto: Reuters

Praha - Brněnská Grand Prix silničních motocyklů je opět v ohrožení. Ministr školství Marcel Chládek totiž zvažuje, že podniku nepřidělí původně slíbenou dotaci ve výši třiceti milionů korun. Bez ní by se pořadatelům notně zkomplikovala platba za letošní závazky a došlo by navíc k výraznému ohrožení možnosti přidělit Brnu závody MS silničních motocyků pro další roky.

"Nejpravděpodobnější vyústění příběhu směřuje k tomu, že se už přiklepnutá dotace ve výši 30 milionů korun stáhne. Sotva totiž byly zúčastněné subjekty vyzvány k tomu, aby poskytly informace k notifikačnímu procesu, nikdo se k tomu nemá. A já se kvůli motorkám v Brně nenechám zavřít," sdělil Hospodářským novinám (čtěte zde) Chládek.

V rámci notifikačního procesu se řeší, zdali peníze ze státní kasy nesměřují místo obecně prospěšného účelu do soukromé kapsy.

Bez dotace se závodit nebude

Dotace měla alespoň částečně uhradit tzv. zalistovací poplatek, opravňující k pořádání podniku světového šampionátu. Stojí 72 milionů korun ročně a inkasuje ho promotérská firma Dorna Sports, která také funguje na bázi obchodní společnosti.

"Dorna nám jasně řekla, že když nebudou vyrovnány poplatky za rok 2014, tak nemá smysl bavit se o letech 2015 nebo 2016," tvrdí Jiří Smetana, mluvčí Automotodromu Brno, společnosti, jež závod pořádá. Ovládá ji Karel Abraham, otec závodníka, který letos jezdil prestižní seriál MotoGP.

Celou situaci by rád vyřešil Jihomoravský kraj, který dnes oznámil, že pokud k tomu vláda svolí, státní dotaci převezme a sám Dorně zaplatí.

Vláda se nezvyklou situací bude zabývat 22. prosince.

 

Právě se děje

před 11 minutami

EU vyzvala USA, ať přehodnotí ukončení spolupráce s WHO

Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Krok oznámil na páteční tiskové konferenci americký prezident Donald Trump a konstatoval přitom, že WHO je pod vlivem Číny.

Na USA se v sobotu obrátila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, uvedla agentura AFP. "WHO musí být nadále schopna řídit mezinárodní reakci na pandemie, tu nynější i ty budoucí. Z tohoto důvodu je účast všech nezbytná a nutná," uvedli ve společném prohlášení.

Trump při pátečním oznámení uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely. Loni USA pokryly zhruba 20 procent rozpočtu WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy