VC Brna nejspíš dotaci nezíská. Chládek se "nenechá zavřít"

Sport Sport
15. 12. 2014 9:46
Ministr školství Marcel Chládek odmítá poskytnout Grand Prix v Brně dotaci. Nemá prý dost informací
Valentino Rossi na VC Brna
Valentino Rossi na VC Brna | Foto: Reuters

Praha - Brněnská Grand Prix silničních motocyklů je opět v ohrožení. Ministr školství Marcel Chládek totiž zvažuje, že podniku nepřidělí původně slíbenou dotaci ve výši třiceti milionů korun. Bez ní by se pořadatelům notně zkomplikovala platba za letošní závazky a došlo by navíc k výraznému ohrožení možnosti přidělit Brnu závody MS silničních motocyků pro další roky.

"Nejpravděpodobnější vyústění příběhu směřuje k tomu, že se už přiklepnutá dotace ve výši 30 milionů korun stáhne. Sotva totiž byly zúčastněné subjekty vyzvány k tomu, aby poskytly informace k notifikačnímu procesu, nikdo se k tomu nemá. A já se kvůli motorkám v Brně nenechám zavřít," sdělil Hospodářským novinám (čtěte zde) Chládek.

V rámci notifikačního procesu se řeší, zdali peníze ze státní kasy nesměřují místo obecně prospěšného účelu do soukromé kapsy.

Bez dotace se závodit nebude

Dotace měla alespoň částečně uhradit tzv. zalistovací poplatek, opravňující k pořádání podniku světového šampionátu. Stojí 72 milionů korun ročně a inkasuje ho promotérská firma Dorna Sports, která také funguje na bázi obchodní společnosti.

"Dorna nám jasně řekla, že když nebudou vyrovnány poplatky za rok 2014, tak nemá smysl bavit se o letech 2015 nebo 2016," tvrdí Jiří Smetana, mluvčí Automotodromu Brno, společnosti, jež závod pořádá. Ovládá ji Karel Abraham, otec závodníka, který letos jezdil prestižní seriál MotoGP.

Celou situaci by rád vyřešil Jihomoravský kraj, který dnes oznámil, že pokud k tomu vláda svolí, státní dotaci převezme a sám Dorně zaplatí.

Vláda se nezvyklou situací bude zabývat 22. prosince.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

Další zprávy