Trump odstartoval závod, který se dojel až druhý den. Zakončila ho divoká bouračka

Donald Trump v neděli slavnostně odstartoval legendární závod NASCAR. Jenže kvůli dešti se podnik Daytona 500 teprve podruhé během 62 ročníků protáhl do druhého dne. Ve finiši viděli diváci těžkou havárii amerického pilota, který skončil v nemocnici.
Podívejte se na divokou havárii Ryana Newmana v posledním kole závodu NASCAR Daytona 500 | Video: NASCAR on FOX via YouTube
Donald Trump a jeho manželka Melania při slavnostním zahájení závodu NASCAR Daytona 500 | Foto: Reuters
Havárie Ryana Newmana v posledním kole závodu NASCAR Daytona 500 | Foto: Reuters
Havárie Ryana Newmana v posledním kole závodu NASCAR Daytona 500 | Foto: Reuters
Havárie Ryana Newmana v posledním kole závodu NASCAR Daytona 500 | Foto: Reuters

Byla to na Floridě velká sláva. 45. prezident USA pronesl magickou formuli "Gentlemani, nastartuje své motory!", pak sám usedl do vládní limuzíny a za doprovodu několika aut tajné služby obkroužil v čele závodního pole čestné kolečko kolem oválu v Daytoně.

Tedy vlastně pod oválem, protože šestitunovému opancéřovanému monstru by jízda po klopených zatáčkách moc neprospěla.

Jenže to bylo z hlediska sportu a nezbytné show v neděli téměř všechno. Pro Američany nejvýznamnější motoristický podnik sezony narušily rozmary počasí. Protože vozy nemají kvůli nutné obrovské přilnavosti pneumatiky se vzorkem, vadí jim na trati byť jen malé množství vody.

No a nad Daytonou v neděli každou chvíli sprchlo. Odjelo se tak jen 20 z původně plánovaných 200 okruhů a zbytek závodu byl teprve podruhé ve  dvaašedesátileté historii Daytony 500 přeložen na pondělí. To znamenalo, že řada z původních 100 000 diváků v ochozech o závod přišla, protože měla na následující den už jiné plány, případně letenky na cestu domů.

Před prořídlými ochozy motory závodních speciálů zaduněly znovu v pondělí  odpoledne. Ale ti, kteří v hledišti Daytona International Speedway zůstali, nelitovali.

Nejdřív 17 kol před koncem přišel tradiční "The Big One", tedy hromadná bouračka více než deseti aut.

Ovšem největší drama mělo teprve přijít. Američan Ryan Newman se v posledním kole ujal vedení a už to vypadalo, že si dojede pro premiérový triumf v závodě Daytona 500.

Jenže v poslední ze čtyř klopených zatáček se vůz Newmana a jeho pronásledovatele Ryana Blaneyho dostaly do kontaktu, po němž se neřiditelné modro-černo-bílé auto s číslem šest vydalo vstříc betonové zídce. Od ní se Ford odrazil a převrátil na střechu. Vážně zraněného jezdce z hořícího vraku vyprostili záchranáři a putoval okamžitě do nemocnice Halifax Medical Center v Daytoně.

"Lékaři indikovali všechna zranění jako život neohrožující," ubezpečil na sociálních sítích Newmanův tým Roush Fenway Racing s tím, že žádá  fanoušky a novináře o soukromí.

Závod byl po odklizení všech trosek restartován. V dramatickém finiši slavil už třetí triumf v podniku Daytona 500 loňský vítěz Denny Hamlin, který o pouhých 14 tisícin vteřiny porazil Blayneyho.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Aktualizováno před 58 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy