Ouředníček zachránil naděje Prokopa na Dakaru, v lednu budou v jednom týmu

Radek Vičík Radek Vičík
6. 12. 2018 13:03
Je to příběh jak z románu. Tomáš Ouředníček letos v lednu na Rallye Dakar zachránil ambice Martina Prokopa, když odtáhl jeho vůz s porouchaným alternátorem k mechanikům. Rok se sešel s rokem a na dalším Dakaru se oba jezdci sejdou pod hlavičkou jednoho týmu.
Martin Prokop.
Martin Prokop. | Foto: Reuters

Prokopa čeká už čtvrtý start na nejtěžší světové rallye, ale poprvé bude jeho tým MP-Sports nasazovat dvě osobní auta. Jihlavský pilot usedne do evoluce Fordu Raptor F 150, zatímco jeho stávající stroj bude řídit právě Ouředníček.

Tedy jezdec, který na Dakaru 2018 neváhal pomoci svému krajanovi v nouzi. Ouředníček zastavil u zoufalého Prokopa, který měl porouchaný alternátor, vzal ho na lano a dotáhl do nedaleké servisní zóny. I díky tomu jihlavský pilot mohl dál bojovat o místo v první desítce.

Havárie Tomáše Ouředníčka na Morocco Desert Challenge.
Havárie Tomáše Ouředníčka na Morocco Desert Challenge. | Foto: South Racing CE

Jihomoravský závodník měl po děsivé havárii v Maroku svůj vůz zničený. I když se ho snažil opravit, naděje na start postupně uvadaly. Pak se ale oba jezdci sešli v Jihlavě, slovo dalo slovo a vzájemnou spolupráci "upekli" doslova za pět minut dvanáct.

"Měl jsem tři kluky, kteří měli zájem. Byli jsme i v Emirátech na poušti, ale ani jeden z nich nedokázal sehnat patřičný obnos. S Tomášem to byla velká náhoda. Sešli jsme se, on projevil zájem a docela rychle jsme se domluvili," popsal rozšíření své stáje Prokop, jehož cílem je hlavně posílit ambice v boji se světovou špičkou.

Ouředníček sice usedne do vozu, který byl na Rallye Dakar 2018 celkově sedmý, v týmu má ale jasně určenou roli dvojky. "Pokud mi upadne kolo, tak si ho vezmu z jeho auta, tak je to dané," vysvětlil Prokop nekompromisně hierarchii.

Jeho parťákovi to ale nebere optimismus. "Martin má skvělý a profesionálně fungující tým. S autem jsem se moc nesvezl, ale je skvěle připravené. Jen má jinak vyladěnou převodovku," vysvětlil Ouředníček hlavní rozdíl mezi červeným Shrekem a jeho vlastním Fordem Ranger, s nímž závodil na předchozím Dakaru.

Sám Prokop do svého nového Shreka ještě neusedl vůbec Tak moc svému týmu věří. "Když finišovala práce na voze, tak jsem měl tři týdny dovolené. V autě se svezu před Dakarem jeden a půl dne v Limě. Ty hlavní části známe a víme, že vydrží," prohlásil úspěšný soutěžní pilot, který i v sezoně 2019 chce startovat v jednom podniku MS v rallye.

"Asi to bude Sardinie, uvidíme podle kalendáře Světového poháru FIA cross-country," dodal pilot, který byl v letošním ročníku "svěťáku" druhý.

Byť byl Jakub Przygoňski v tomto seriálu nad Prokopovy síly a vyhrál, právě s polským jezdcem, Ouředníčkem a pilotem kamionu Martinem Kolomým se vydá už brzy na písečné testy do Spojených arabských emirátů. "Jsme sice rivalové, ale oba si máme navzájem co dát," dodal úspěšný rallyový pilot.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy