Kolomý přišel na Dakaru o vedení, zraněný motorkář Kvapil po pádu končí

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 4. 1. 2017 7:12
Účastníci Rallye Dakar se v úterý v druhé etapě vydali na více než 800 kilometrů mezi argentinskými městy Resistencia a San Miguel de Tucumán. Martin Kolomý v Tatře nenavázal na předchozí triumf a přišel o korunu nejrychlejšího pilota kamionů.
Martin Kolomý v Tatře Phoenix.
Martin Kolomý v Tatře Phoenix. | Foto: Reuters

San Miguel de Tucumán - Martin Kolomý neudržel v úterní druhé etapě Rallye Dakar vedení a po osmém místě  klesl na třetí pozici v kategorii kamionů.  Do suverénního vedení se dostal Nizozemec Martin Van Den Brink v Renaultu navigovaném Čechem Davidem Kozlovským, jenž na českého pilota za volantem Tatry získal přes tři minuty.

Aleš Loprais, další pilot v barvách Buggyry, byl v etapě jedenáctý a stejně si vede i v celkové klasifikaci. O několik míst v celkové klasifikaci si polepšil dnes třináctý Martin Macík mladší v LIAZu.

Prvním českým účastníkem Dakaru, který letošní ročník nedokončí, je motocyklista Lukáš Kvapil. Nejprve pomáhal jinému soupeři v bezvědomí, aby pak sám spadl a vrtulník ho s frakturou ramene a nosu přepravil do bivaku.

Čtyřkolkář Tomáš Kubiena poskočil po na sedmé místo průběžného hodnocení své kategorie. Nováčkovi k tomu pomohlo osmé místo v etapě dlouhé pře osm set kilometrů. Na rozdíl od Kubieny si veterán Josef Macháček v pořadí lehce pohoršil a patří mu nyní 15. pozice.

Posunul se i v jedné stopě jedoucí Ondřej Klymčiw - na 21. místo, o pozici lepší příčka patřila jezdci v sedle Husqvarny v hodnocení etapy.

"Dnes jsem trochu umazal motorku, hodně se prášilo a bylo to docela náročné. V prvních sto kilometrech jsem musel předjet asi pět jezdců, ale nakonec se vše povedlo. Dostal jsem se v klasifikaci dopředu a doufám, že teď to bude jen lepší," cituje ČTK českého jezdce.

Dopředu se vyšvihl také motorkář David Pabiška na KTM, jenž byl v úterý 33. a celkově je v pořadí jen o příčku horší.

Do cíle dojeli všichni čeští motorkáři i čtyřkolkáři s výjimkou Lukáše Kvapila.Tomu na čtvrtém orientačním bodě hlásily livetiming ztrátu  3:24 hodiny.

Patnáctá příčka stojí ve výsledkové listině u jména Martina Prokopa. Český jezdec ve Fordu ztratil i kvůli technickým problémům na vítězného Sébastiena Loeba šestnáct a půl minuty.

"Od startu jsme měli problémy s motorem, posledních 190 km bez výkonu, dokonce se to několikrát úplně zastavilo. Nevím, na kolik to jede válců, ale všechny to fakt nejsou. Venku je 50 stupňů, v kabině přestala fungovat klimatizace, jsme úplně vyřízený. Motor tak hřeje, že neudržím ani nohy na pedálech, jak jsou rozžhavené," uvedl Prokop na facebooku.

Devítinásobný mistr světa v Peugeotu se díky nejlepšímu času vyšvihl i do celkového vedení. na druhého  Násira Attíju v Toyotě má náskok 28 vteřin. Třetí je s další Peugeoten Carlos Sainz senior.

Radost i smutek prožívali čeští jezdci po první etapě Rallye Dakar 2017. Podívejte se na její sestřih a komentáře závodníků. | Video: Buggyra
 

Právě se děje

Další zprávy