Český rallyový mistr Kopecký: Zpomalit auta je nutnost!

Radek Pecák Radek Pecák
14. 11. 2012 11:00
Úřadující mistr České republiky v automobilových soutěžích Jan Kopecký se nedomnívá, že by u nás pořadatelé při závodech byli málo fundovaní.
Jan Kopecký
Jan Kopecký | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Úřadující mistr České republiky v automobilových soutěžích Jan Kopecký, který v barvách továrního týmu Škoda Motorsport získal i druhé místo v seriálu IRC za další Škodovkou, se nedomnívá, že by u nás pořadatelé při závodech byli málo fundovaní.

Řekl to v rozhovoru pro Aktuálně.cz, ve kterém reaguje na situaci v rallyovém sportu po víkendovém neštěstí.

Když srovnáte české a zahraniční rallyové podniky, kde jsou podle vás diváci nejméně disciplinovaní?

Určitě v jižních státech, například v Itálii a Španělsku. Kolikrát se až sám divím, jak je to možné, že se nikomu nic nestalo.  Naopak třeba v Německu a Belgii je mi diváků až líto, že skoro nic nemůžou vidět, protože je pořadatelé zaženou strašně daleko od trati, skoro dál, než je tomu na okruzích.

Objevují se názory, že takzvané volné podniky, rallyshow a podobné akce  nejsou dobře organizačně zvládnuté, a také proto tam velmi často dochází k podobným neštěstím jako nyní v Uherském Hradišti. Jste téhož názoru?

Ne, většinou to pořádají nadšenci, bývalí závodníci, kteří vědí, o čem rallye jsou a připravené to mají dobře.

Co by podle vás pomohlo zmírnit rizika, že dojde k zranění, či dokonce usmrcení nevinných diváků?

Určitě zpomalení aut. Například pomocí méně přilnavých pneumatik. To už se stalo v Mistrovství světa a připravuje se to pro Mistrovství Evropy.

V Příbrami jste si vyzkoušel roli jezdce ve voze bezpečnostní uzávěry. Viděl jste z auta nějaká rizika, která hrozila?

Asi na dvou místech jsme skutečně nechali posunout diváky jinam. Dokážu si totiž představit, kde až po nějaké chybě jezdce, či například defektu může auto skončit. V opravdu rychlých úsecích to můžou být i stovky metrů.

Ozývají se také hlasy, že by si nezkušení jezdci neměli sedat do podobně rychlých aut jako je Mitsubishi  Lancer. Byl byste například pro nějaký systém kvalifikací?

Určitě, je velmi důležité, aby každý závodník prošel postupně různými kategoriemi. Já sám jsem například začínal v motokárách a před rallye jsem ještě absolvoval závody na okruzích.

Kdyby za vámi někdo ze svazu rallye přišel s nabídkou  na práci v komisi jezdců, přijal byste?

Určitě ano, je třeba všemi silami přispět k tomu, aby se rizika tragédií minimalizovala, i když je mi jasné, že vyloučit se to nedá nikdy.

A uvidíme vás příští sezonu na tuzemských tratích?

V tuto chvíli ještě nevím, dokončujeme jednání o nové smlouvě. Ale snad je to na dobré cestě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy