Čech v F1? Charouz: Letos asi ne. Nemám zkušenosti

Martin Jůzek
12. 3. 2010 10:25
Rozhovor s českým testovacím pilotem Renaultu
Jan Charouz v kokpitu
Jan Charouz v kokpitu | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jan Charouz pošilhává po formuli jedna. Dvaadvacetiletý Čech se v zimě domluvil s Renaultem a pro letošní rok se stal testovacím pilotem této francouzské stáje.

Teoreticky by tak mohl usednout do kokpitu závodního vozu a bojovat na trati vedle Schumachera, Hamiltona a spol.

Sám tomu ale moc nevěří. "Šance jsou nízké. Teď musím získat hlavně zkušenosti," uvedl v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz Jan Charouz, který v minulých letech jezdil závody Le Mans.

Vedle testování monopostů a dalších akcí na půdě formule jedna bude v této sezoně závodit ve Světové sérii Renaultu, kde by rád na konci sezony bojoval o umístění na stupních vítězů.

Čtěte také:

Rošády po podvodech. Formule je silnější a slavnější

Schumacher skončil v prvním tréninku po návratu desátý

A.cz: Stal jste se testovacím jezdcem Renaultu. Ale jak jsem vypozoroval, tak stáj angažovala do této pozice další dva piloty. Jak to tedy je, máte stejnou pozici?
Nejsme jen testovací piloti, ale máme i jiné povinnosti. Účastníme se promo akcí s monopostem při městských show, jsme testovacími ale i náhradními piloty. Pořadí je Ho-Pin Tung, já a Jerome d'Ambrosio.

A.cz: Renault obměnil složení týmu. Kromě zkušeného Poláka Kubicy přivedl také ruského nováčka Petrova. Jak moc je znáte?
Roberta znám trochu z motokár, ale do minulého měsíce jsem ho asi pět let neviděl. S Vitalijem jsme již v minulosti byli týmovými kolegy. Jel se mnou v Charouz Racing System Junior Teamu závod F3000 International Masters v Brně v roce 2006.

A.cz: Kubica bude jedničkou týmu, že?
Samozřejmě, má více zkušeností, ale nemyslím si, že by Renault někoho upřednostňoval. Vitalij je také rychlý jezdec a je jasné, že v týmu budou nejspokojenější, když budou mít oba jezdce na předních příčkách.

Čtěte dále: Začne hon bez slitování. Liška má jméno Schumacher

A.cz: Myslíte si, že se může stát něco podobného jako v loňské sezoně, kdy jednoho z jezdců vedení vyměnilo?
Tak je to možné, nikdy nevíte co se stane. Ale myslím si, že by to bylo spíše z finančních než z výkonnostních důvodů.

A.cz: Zajímá to snad každého českého fanouška F1. Kdyby se něco takového stalo, popřípadě by se některý z nich zranil, jak vidíte své šance na to, že byste mohl právě vy závodit ve formuli jedna?
V tomto roce jsou šance jet závod hodně nízké. Svou pozici beru spíše tak, abych se seznámil s týmem, monopostem a získal důležité zkušenosti.

Renault asi nezačne sezonu dobře

A.cz: Pokud se nemýlím, ještě nemáte superlicenci nutnou k závodění v F1. Jak moc je těžké ji získat?
O tom rozhoduje FIA. Pokud bych ji potřeboval, tak o ní tým zažádá, FIA zváží mé dosavadní výsledky a pak ji buď dostanu a nebo ne.

A.cz: Už jste poznal na vlastní kůži, jaké to je řídit formuli Renaultu?
Ještě bohužel ne. Měli jsme dělat shakedown monopostu předminulý týden, ale bohužel na okruhu Silverstone byl sníh. Testování je přeložené na 18. března.

A.cz: Jaký dojem ve vás zanechal nový monopost R30?
Viděl jsem ho ve Valencii při oficiálních předsezónních testech, je obrovský! Nezdá se to, ale aby se tam vešlo tolik paliva, bylo potřeba auto dost protáhnout. Na jízdu se hrozně těším! Z pozice diváka je skoro neuvěřitelné, jak rychle monoposty formule 1 projíždí zatáčkami.

A.cz: Kromě role testovacího pilota vás čeká angažmá ve Světové sérii Renault. Jaké tam máte ambice?
Chybí mi zkušenosti s formulí a s kvalifikací. Chtěl bych však bojovat v top 10 a ke konci sezóny snad i o umístění na stupních vítězů.

A.cz: Asi dokážete odhadnout, zda Renault bude bojovat mezi nejlepšími, nebo to spíš bude průměr...?
Myslím, že na začátku sezony o vítězství bojovat nebudou, i když možné je vše a bylo by to milé překvapení. Nasazení a motivace týmu jsou obrovské, proto si myslím, že ke konci budou mezi top týmy.

Čtěte více: Massa: Nováčci svojí pomalostí formuli 1 jen ohrožují

A.cz: Letos zavedli novinku, že se během závodu nesmí tankovat. Co to může udělat s taktizováním? Často se stávalo pravidlem, že závod se vyhrává a prohrává v boxech...
Jsem na to hrozně zvědavý a v tuto chvíli si to nedokážu představit. Nejpodstatnější faktor podle mě bude umět měnit nastavení auta v průběhu závodu tak, aby bylo rychlé jak s plnou, tak i s prázdnou nádrží. Pravděpodobně ale uvidíme, že některé monoposty budou rychlejší na začátku závodu a jiné zase ke konci.

A.cz: Myslíte si, že loňská aféra je po odchodu Briatoreho a Symondse zapomenuta, nebo na stáj nahlížejí ostatní dál jako na někoho, kdo podváděl?
Myslím si, že je to za námi. Vedení týmu je vyměněné a podle mého mnohem více zaměřené na závodění, než na "show".

A.cz: Kterého pilota a kterou stáj favorizujete v letošním ročníku F1?
Samozřejmě fandím Renaultu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Vláda připravuje post státního obchodníka s energiemi, má zvýšit bezpečnost

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v Česku. Novinářům to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Státní obchodník s energiemi bude mít možnost jednat o plynu přímo s evropskými dodavateli plynu, Česko by tak díky tomu mohla plyn nakupovat za nižší ceny. Státní obchodník má nakupovat plyn pro potřebu státu.

Ministerstvo také pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určen by byl pro nízkopříjmové i střední třídu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze to uvedl státní zástupce Jakub Bílý. Detektivové v pondělí zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které SÚRAO spadá.

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), oznámil Bílý. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela SÚRAO v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele SÚRAO Jana Prachaře v některých tendrech.

Informace Seznam Zpráv o policejním zásahu v sídle správy úložišť potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. "Zásah NCOZ v prostorách SÚRAO mohu potvrdit. Bližší informace k této záležitosti nyní poskytovat nebudeme," sdělil Srnka v textové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy