14. 10. 2007 17:48
Erik Janiš byl v hlavním závodě dvanáctý
Jonny Reid s monopostem A1GP týmu Nový Zéland.
Jonny Reid s monopostem A1GP týmu Nový Zéland. | Foto: Ondřej Besperát

Brno (Od našeho zpravodaje) - Velký den zažil Jonny Reid z novozélandského týmu A1GP. Po dopoledním sprintu vyhrál v neděli v Brně také hlavní závod na 38 kol.

Český jezdec Erik Janiš na body nedosáhl, dojel na 12. místě. I tak se mu odpolední jízda vyvedla lépe než sprint, oproti startu si polepšil o pět míst.

Od začátku závodu se v čele usadil Bleekemolen z Nizozemka. Poté, co zajel ve 12. kole do boxů na první výměnu pneumatik, jeli v čele Číňané.

Ve 14. kole je pak vystřídal překvapivě Adam Khan z Pákistánu, který v prvním povinném "okně" zamířil do depa jako úplně poslední.

Erik Janiš začal hlavní závod tak, jak stál na startovním roštu, a držel se na 17. příčce.

V dalších kolech se otřepal a začal se propracovávat dopředu. Částečně mu pomohla výborná strategie a částečně také nové pneumatiky, na kterých se propracoval do bojů o 14. místo.

Michel Jourdain z Mexika předvedl neobvyklý manévr. Při výjezdu z boxového stání zůstal ve voze zaseknutý zvedák.

Janiš se v souboji s Kanaďanem Jamesem Hinchcliffem dostal lehce na trávu a ze 13. místa se vrátil na čtrnácté.

Smůlu měl Robbie Kerr. Brit musel pro další sadu gum v 17. kole. Protože byl druhý povinný úsek výměny pneumatik vypsán až mezi koly 24 až 32, znamenalo to pro něj jednu návštěvu boxů navíc a tím pádem konec šancí na stupně vítězů.

K dalšímu souboji se začalo schylovat v samém závěru mezi třetím Švýcarskem a čtvrtou Čínou. Čcheng Cchung Fu se dvě kola před koncem dotáhl až kousek za zadní křídlo Neela Janiho.

Janiš byl v té době stabilně dvanáctý. Kanaďan před ním se mu mírně vzdálil a za ním jedoucí Australan Ian Dyk měl už velkou ztrátu.

V čele dál byli Nizozemci, za jejich vozem se držel vítěz brněnského sprintu, Jonny Reid z Nového Zélandu. Stejně jako dopoledne předvedl úžasný start, vždyť v kvalifikaci byl až sedmý.

Reid desetinu po desetině stahoval Bleekemolenův náskok, ale před druhou zastávkou v boxech se k serióznímu útoku nedostal.

Nizozemci jako první zamířili do depa. V boxech se pak děly věci. Jihoafričanům zhasl motor a při restartu se objevily plameny. Němec Christian Vietoris zase ztratil čas kvůli špatně utaženému pravému zadnímu kolu.

Reid si snažil na starých gumách vyjet co největší náskok, podobnou strategii zvolili i Indové.

Diváky v té chvíli zvedal z tribun soubor Pákistánu a Německa. Vietoris se snažil, co mu síly stačily, překonat Khana. Ale když už se mu to podařilo, v následující zatáčce probrzdil a nezbylo mu nic jiného, než na svého úspěšnějšího soupeře zahrozit rukou.

Němec byl evidentně rychlejší, ale na efektivní defenzivní soupeře nenašel protilék. Vše vyřešil Khan tím, že ve 30. kole zajel do boxů.

Všechno rozhodla druhá zastávka v boxech v podání Nového Zélandu. Reid vjel do depa s náskokem 32,8 vteřin a téměř přesně mu strategie vyšla. Do první zatáčky vjel opět první on.

Sedm kol před koncem, když už byli všichni podruhé v boxech, se ukázala dobrá práce českých mechaniků. Erik Janiš byl rázem dvanáctý. Jenže na body to bylo ještě hodně daleko, desátá Indie byla o 12 před českým pilotem.

Reid se začal soupeři v boji o vítězství vzdalovat, za 33. kolo jeho náskok vzrostl o skoro  vteřinu na 2,3 sekundy. Stejně tak si třetí místo uhájil Jani.

Český jezdec proťal cílovou pásku na 17. místě. V celkovém hodnocení šampionátu A1GP se po dvou odjetých závodech do čela dostali Novozélanďané o bod před Jižní Afrikou.