Ministerstvo neví, jak bude příští rok peníze pro sport rozdělovat. Klubům to vadí

ČTK Sport ČTK, Sport
7. 11. 2017 19:41
Ministerstvo školství ještě nerozhodlo, jak se budou rozdělovat státní dotace na sport v roce 2018. Kluby a tělovýchovné jednoty tak neví, co mají očekávat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Liška

Praha - Ministerstvo školství ještě nerozhodlo, jak se budou rozdělovat státní dotace na sport v roce 2018. Kluby a tělovýchovné jednoty tak netuší, co mají čekat. Jejich zástupci na dnešní konferenci o financování českého sportu dali jasně najevo, že jim to vadí. Kritizoval to také předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl. Situace je podle něj nejhorší za patnáct let, co je ve funkci.

Existuje návrh, ve kterém ministerstvo načrtlo rozdělení deseti dotačních programů obdobně, jako vypadají nyní. Po jeho schválení ale vypukla kauza kolem ovlivňování dotací na sport a podmínky pro rozdělování peněz se začaly měnit. Návrh sice nebyl zrušen, ale i podle náměstka ministra školství pro sport Karla Kováře není jasné, co z něj v současné době platí.

Na rok 2018 zatím nebyly vyhlášeny programy týkající se financování sportovních svazů a dotace na provoz a údržbu sportovišť. Ostatní programy jsou sice vyhlášeny, ale nebyly v nich vypsány konkrétní výzvy s detailními podmínkami a pokyny, na jejichž základě je teprve možné o dotaci žádat. "Ministerstvo školství je jediné ministerstvo, které zatím nevypsalo programy pro nestátní neziskové organizace na příští rok," stěžoval si Ertl.

Porada vedení ministerstva by návrhy programů měla schvalovat 28. listopadu, uvedl náměstek Kovář. Jím vedená sekce sportu má na starost věcné zaměření programů, které by mělo odpovídat potřebám sportovního prostředí. Konkrétní podmínky specifikující, kdo a jak může dotaci čerpat, vytvářejí další sekce ministerstva, které se nespecializují na sport. Jedná se například o legislativce nebo ekonomy. "Já nemám na odboru žádného právníka. Cokoliv prosadit je někdy složité," posteskl si Kovář.

Potřeby sportu se v současné době dostávají do rozporu s platnou legislativou. Mimo jiné se vymykají vládním zásadám financování nestátních neziskových organizací, podle nichž je nezbytné dotace čerpat na konkrétní projekty s jasným začátkem a koncem. Sportovní činnost je ale průběžná.

Snaha o získání výjimky pro sportovní organizace a umožnění jejich průběžného financování je zatím neúspěšná. Příslušný dokument měla vláda na stole naposledy v pondělí, ale znovu ho neprojednávala. Ertl si myslí, že tomu ostatní ministři nejsou nakloněni, protože by to znamenalo výjimku pro třetinu neziskových organizací.

Situaci komplikuje také skutečnost, že se po nedávných volbách čeká změna ministra školství, kterým je nyní sociální demokrat Stanislav Štech. Jeho strana ve vládě sestavované hnutím ANO podle všeho nebude. Kovář předpokládá, že v případě schválení programů na konci listopadu by měl být termín pro podání žádostí začátkem ledna 2018 a minimálně část dotací by měla být vyplacena do konce března. Na konkrétní dotazy zástupců sportovních svazů o tom, jak by měly programy vypadat, ale dnes nedokázal odpovědět. "Jasné je, že nevíme nic, a zatím nic vědět nebudeme," glosoval to Ertl.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy