Marný poločas, potom vyrovnání a obrat v závěru. Jednadvacítka vyhrála v Litvě

6. 9. 2024 16:50
Čeští fotbalisté do 21 let po obratu zvítězili na hřišti poslední Litvy 2:1 a v kvalifikační skupině o postup na mistrovství Evropy 2025 se posunuli na třetí místo. "Lvíčata" ztrácejí tři body na vedoucí Dány, kteří se dnes od 17:00 utkají s Islandem, a Wales, jenž odehrál o zápas víc. Právě v Dánsku se svěřenci trenéra Jana Suchopárka představí v úterý.
Václav Sejk se postaral o obrat v Litvě
Václav Sejk se postaral o obrat v Litvě | Foto: ČTK

Čeští mladíci nezačali v Litvě dobře. Outsidera, který je ve skupině I bez bodu beznadějně poslední, poslal do vedení v 19. minutě Romualdas Jansonas. Po změně stran vyrovnal střídající Denis Alijagič a kýžené tři body zařídil "Lvíčatům" v 87. minutě kapitán Václav Sejk.

Suchopárkův výběr bodoval v kvalifikaci počtvrté za sebou, v pátém utkání však zvítězil teprve podruhé.

Češi inkasovali z první vážnější akce. Vydrovi na vlastní polovině utekl míč od nohy, Gudelevičius nahrál před branku a Jansonas bez problémů zblízka zakončil. Vzápětí mohl odpovědět Sejk, který běžel sám na brankáře Virvilase, ten mu ale včasným výběhem zamezil ve srovnání. Další příležitost si už hosté do konce úvodního dějství nevypracovali.

Suchopárek na nepovedený první poločas zareagoval dvojím střídáním. Ihned po změně stran málem vyrovnal Daněk, jenže trefil tyč. Ichovu prudkou ránu mířící do "šibenice" zneškodnil Virvilas. Po necelé hodině hry se "Lvíčata" dočkala zásluhou Alijagiče. Domácí gólman pouze před sebe vyrazil Vydrovu střelu a útočník Žiliny se z dorážky nemýlil.

Další šanci se ale hostům dlouho nedařilo vypracovat. Až tři minuty před koncem základní hrací doby propadl po rohovém kopu balon k Sejkovi a ten pohotově zakončil. Jeho zásluhou se tak Češi přiblížili Dánům a Velšanům.

Na šampionát na Slovensku přímo postoupí vítězové devíti skupin a tři celky s nejlepší bilancí na druhých příčkách. Další šestice mužstev z druhých pozic zamíří do baráže, v níž se utká o zbylá tři místa na turnaji. Slovensko má coby pořadatel účast na mistrovství jistou.

Kvalifikace mistrovství Evropy 2025 fotbalistů do 21 let - skupina I:

Litva - Česko 1:2 (1:0)

Branky: 19. Jansonas - 58. Alijagič, 87. Sejk. Rozhodčí: Milanovič - Banovič, Bogičevič. ŽK: Gudelevičius, Virvilas - Kinský, Vydra.

Litva: Virvilas - Slendzoka, N. Žebrauskas, N. Stankevičius, Jurjonas - Džiugas, Gudelevičius, K. Žebrauskas (46. D. Stankevičius) - Burba (85. Dovydaitis), Steponavičius, Jansonas (67. Kaušinis). Trenér: Ražanauskas.

Česko: Kinský - Koželuh, Prebsl, Spáčil, Suchomel - Vydra, Icha (75. Langhamer) - Daněk, Ševčík (46. Alijagič), Višinský (46. Kričfaluši) - Sejk (90.+1 Ševínský). Trenér: Suchopárek.

1. Dánsko 5 3 2 0 9:4 11
2. Wales 6 3 2 1 10:8 11
3. Česko 5 2 2 1 8:5 8
4. Island 4 2 0 2 4:6 6
5. Litva 6 0 0 6 5:13 0