Lehečka je poprvé ve druhém kole US Open. Uspěla i Krejčíková, Siniaková vypadla

Aktualizováno 27. 8. 2024 6:51
Jiří Lehečka postoupil poprvé v kariéře do 2. kola US Open. Maďar Márton Fucsovics dnes duel v New Yorku za stavu 1:6, 6:4, 6:3, 3:0 z pohledu českého hráče vzdal kvůli zranění zad. Uspěla i wimbledonská vítězka Barbora Krejčíková, která zdolala španělskou kvalifikantku Marinu Bassolsovou 7:6, 6:2. V 1. kole skončila naopak Kateřina Siniaková, která podlehla domácí Madison Keysové 4:6, 1:6.
Podívejte se na sestřih utkání Barbory Krejčíkové s Marinou Bassolsovou v 1. kole US Open | Video: Asociated Press

Lehečka se vrátil na kurty vítězně

Dvaadvacetiletý Lehečka, který vynechal kvůli únavové zlomenině bederního obratle letošní Roland Garros, Wimbledon i olympijské hry v Paříži, zaznamenal první výhru v hlavní soutěži ve Flushing Meadows na třetí pokus.

Nejvýše postavený český hráč na turnaji Lehečka neměl vydařený začátek. V prvním gemu nevyužil čtyři brejkboly, poté přišel dvakrát o servis a úvodní set ztratil za 36 minut. Udělal v něm 21 nevynucených chyb.

V dalším průběhu už ale byl mladoboleslavský rodák na podání stoprocentní. Druhý set vyhrál díky brejku v desáté hře a ve třetí sadě získal brzy vedení 3:0.

Fucsovics si za stavu 1:4 vzal pauzu na ošetření zad, zápas už však nezdramatizoval. Lehečka třetí set dotáhl, a jakmile získal ve čtvrtém další dva brejky, Maďar utkání vzdal.

Proti 81. hráči světa uspěl český borec i ve druhém vzájemném utkání. V dalším kole narazí na Američana Mitchella Kruegera.

Krejčíková potvrdila roli favoritky

Nasazená osmička Krejčíková porazila na tvrdém povrchu v New Yorku španělskou kvalifikantku Marinu Bassolsovou za hodinu a 35 minut. V dalším kole narazí na Rumunku Elenu-Gabrielu Ruseovou, která porazila Rakušanku Juliu Grabherovou 6:2, 6:4.

Osmadvacetiletá Krejčíková postoupila do 2. kola posledního grandslamu sezony potřetí v kariéře. Jejím maximem je dosud čtvrtfinálová účast z roku 2021. Vloni vypadla ve Flushing Meadows v 1. kole.

Krejčíková potvrdila proti 114. hráčce světa Bassolsové, která prošla kvalifikací bez ztráty setu, roli favoritky. V prvním setu smazala manko 1:3, a přestože při vedení 5:4 sadu nedoservírovala, později v tie-breaku uspěla 7:3.

"Bylo to těžké, ale čekala jsem, že to tak bude. Dlouho jsem na betonu nehrála. A i teď jsem měla pauzu, takže jsem vypadla ze zápasového rytmu. Ona (Bassolsová) tu hrála už tři zápasy, všechny vyhrála a věděla, do čeho jde," řekla novinářům Krejčíková.

Ve druhé sadě už česká tenistka větší drama nedovolila. Bassolsové nenabídla jediný brejkbol, sama soupeřčin servis dvakrát prolomila a utkání zakončila využitým třetím mečbolem. Nemusela litovat ani 28 nevynucených chyb.

."Cítila jsem se dobře. Jsem ráda, že i když se mi v prvním setu nedařilo a prohrávala jsem, podařilo se mi to uhrát a zápas celkově vyhrála. Jsem ráda, že dokážu získávat teď klíčové momenty na svou stranu," doplnila Krejčíková.

Siniakové první kole US Open nesvědčí

Osmadvacetiletá Siniaková dohrála v úvodním kole US Open podruhé za sebou a nenavázala na semifinále z posledního turnaje v Clevelandu.

Proti loňské semifinalistce US Open Keysové doplatila na 11 dvojchyb a 29 nevynucených chyb. Utkání ztratila za 64 minut.

Podívejte se na sestřih utkání 1. kola US Open, v němž Kateřina Siniaková podlehla Madison Keysové | Video: Asociated Press

Siniaková přišla o první set kvůli ztracenému servisu v páté hře. Ve druhé sadě už neudržela servis ani jednou a poprvé v sezoně dohrála na grandslamu v úvodním kole.

Djokovič začal výhrou, uspěla i Sabalenková

Srb Novak Djokovič vykročil úspěšně za obhajobou titulu na US Open a ziskem rekordního 25. grandslamu. V 1. kole porazil na betonových dvorcích v New Yorku Moldavana Radua Albota 6:2, 6:2, 6:4. Uspěla také loňská finalistka, Běloruska Aryna Sabalenková, která zdolala Australanku Priscillu Honovou dvakrát 6:3.

Sedmatřicetiletý Djokovič může triumfovat na US Open popáté v kariéře. Ve Flushing Meadows si připsal 89. vítězství, čímž vyrovnal na druhém místě historického žebříčku Švýcara Rogera Federera. Více výher ve dvouhře má jen Američan Jimmy Connors (98).

Druhý hráč světa Djokovič vyhrál také sedmý zápas za sebou a navázal na vystoupení z olympijských her v Paříži, kde zkompletoval díky zlaté medaili tzv. Golden Slam.

O tři roky mladšího Albota, kterému patří ve světovém žebříčku 138. místo, porazil za dvě hodiny a osm minut. V utkání přišel jednou o servis, soupeře naopak šestkrát "brejkl". V dalším kole se utká s krajanem Laslem Djerem.

"Začátky jsou vždycky výzva, zvlášť když jste nehráli na tomhle povrchu pět, šest měsíců. Navíc jsem se naposledy představil na olympiádě na antuce a před US Open jsem nehrál žádný oficiální zápas. Takže očekávám, že to v prvních kolech bude náročnější. Snad se budu každým dnem zlepšovat," uvedl Djokovič.

Také Sabalenková zahájila poslední grandslamový turnaj sezony bez ztráty setu. Australskou kvalifikantku Honovou přehrála v počtu vítězných míčů 27:12.

"I když jsem nehrála svůj nejlepší tenis, bojovala jsem o každý bod. Ona hrála velmi agresivně, nebyla to jednoduchá soupeřka na první kolo," uvedla dvojnásobná vítězka Australian Open, jež před příjezdem do New Yorku vyhrála turnaj v Cincinnati. V další fázi narazí na Italku Luciu Bronzettiovou.

Tenisový turnaj US Open (tvrdý povrch, dotace 75 milionů dolarů):

Muži:

Dvouhra - 1. kolo: Lehečka (32-ČR) - Fucsovics (Maď.) 1:6, 6:4, 6:3, 3:0 skreč, Rubljov (6-Rus.) - Seyboth Wild (Braz.) 6:3, 7:6 (7:3), 7:5, Fritz (12-USA) - Carabelli (Arg.) 7:5, 6:1, 6:2, Carballés (Šp.) - Choinski (Brit.) 6:2, 6:3, 5:7, 6:7 (5:7), 6:3, Dimitrov (9-Bulh.) - Jacquet (Fr.) 6:3, 6:4, 6:2, Nakashima (USA) - Rune (15-Dán.) 6:2, 6:1, 6:4, Musetti (18-It.) - Opelka (USA) 7:6 (7:3), 1:6, 6:1, 7:5, F. Cerúndolo (29-Arg.) - Ofner (Rak.) 5:7, 6:4, 6:4, 6:2, Martínez (Šp.) - Kašnikowski (Pol.) 6:7 (6:8), 6:1, 6:2, 3:6, 7:6 (10:6), Monfils (Fr.) - Schwartzman (Arg.) 6:7 (2:7), 6:2, 6:2, 6:1, Müller (Fr.) - Walton (Austr.) 3:6, 7:6 (9:7), 6:3, 6:4, Kecmanovič (Srb.) - Nišioka (Jap.) 7:6 (7:2), 2:6, 5:7, 7:5, 1:0 skreč, Ševčenko (Kaz.) - Koepfer (Něm.) 6:3, 7:5, 5:7, 6:2, Djokovič (2-Srb.) - Albot (Mold.) 6:2, 6:2, 6:4.

Ženy:

Dvouhra - 1. kolo: Krejčíková (8-ČR) - Bassolsová (Šp.) 7:6 (7:3), 6:2, Keysová (14-USA) - Siniaková (ČR) 6:4, 6:1, Gauffová (3-USA) - Gračovová (Fr.) 6:2, 6:0, Badosaová (26-Šp.) - Golubicová (Švýc.) 6:0, 6:3, Minnenová (Belg.) - Frechová (Pol.) 7:5, 7:5, Kalininová (Ukr.) - Dodinová (Fr.) 6:1, 3:6, 6:1, Mariaová (Něm.) - Sierraová (Arg.) 6:2, 6:3, Jointová (Austr.) - Siegemundová (Něm,) 6:4, 7:5, Stearnsová (USA) - Curenková (Ukr.) 6:1, 7:5, Navarrová (13-USA) - Blinkovová (Rus.) 6:1, 6:1, Kosťuková (19-Ukr.) - Kesslerová (USA) 6:2, 6:3, Mertensová (33-Belg.) - V. Kuděrmětovová (Rus.) 3:6, 6:4, 6:3, Tomljanovicová (Austr.) - Liová (USA) 6:4, 6:4, Jovicová (USA) - Linetteová (Pol.) 6:4, 6:3. Rusová (Niz.) - Bogdanová (Rum.) 6:4, 7:6 (7:5), Dartová (Brit.) - Paquetová (Fr.) 6:1, 6:2, Sabalenková (2-Běl.) - Honová (Austr.) 6:3, 6:3.