Kvalifikaci v Kanadě ovládl Russell. Nechci to komentovat, řekl frustrovaný Leclerc

8. 6. 2024 23:41
Vyrovnanou kvalifikaci na Velkou cenu Kanady formule 1 vyhrál George Russell z Mercedesu. Britský jezdec zajel na trati v Montrealu identický čas 1:12,000 jako úřadující mistr světa a lídr šampionátu Max Verstappen z Red Bullu. Díky tomu, že ho Russell dosáhl dříve, zahájí nedělní závod z pole position on. Třetí skončil se ztrátou 21 tisícin sekundy Lando Norris z McLarenu.
George Russell z Mercedesu slaví vítězství v kvalifikaci na VC Kanady F1 2024
George Russell z Mercedesu slaví vítězství v kvalifikaci na VC Kanady F1 2024 | Foto: Reuters

"Doufám, že tohle je pro nás v této sezoně začátek něčeho nového. Tenhle pocit mi chyběl. Už se těším na zítřek. První krok máme za sebou, ale už se soustředíme na zítřek a to, že chceme vyhrát," řekl po dojezdu před televizními kamerami Russell.

Šestadvacetiletý Russell odstartuje z prvního místa podruhé v kariéře. V závodě zaútočí na druhé vítězství v F1, jedinkrát triumfoval před necelými dvěma lety ve Velké ceně Sao Paula.

Svůj nejrychlejší čas zajel na opotřebovaných pneumatikách hned na začátku závěrečné části kvalifikace, což se později ukázalo jako klíčové.

Vedoucí muž průběžného pořadí Verstappen, který útočí v Kanadě na třetí vítězství za sebou, zaznamenal při závěrečném pokusu stejný čas jako Russell. Kvůli tomu, že ho ale zajel později, musel se spokojit s druhým místem. Russellův týmový kolega Lewis Hamilton byl sedmý.

"Obecně to byla dobrá kvalifikace. Celý víkend je tu pro nás zatím složitý, ale druhé místo v kvalifikaci bych bral. Na konci to bylo těsné, což si myslím, že je pro zítřejší závod jen dobře," uvedl Verstappen.

Zklamaní byli oba piloti Ferrari. Vítěz poslední Velké ceny Monaka Charles Leclerc obsadil jedenácté místo, jeho týmový kolega Carlos Sainz skončil o příčku za ním. "Nechci to teď komentovat," řekl frustrovaný Leclerc, když odstavil svůj vůz v boxech.

Podruhé za sebou se z úvodní části kvalifikace nedostal Sergio Pérez. Mexický jezdec Red Bullu, který podepsal před pár dny s mistrovským týmem novou dvouletou smlouvu, skončil šestnáctý. Před dvěma týdny v Monaku byl dokonce osmnáctý.

Nedělní závod začne ve 20:00 SELČ.

Kvalifikace na Velkou cenu Kanady, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Montrealu: 1. Russell (Brit./Ferrari) 1:12,000, 2. Verstappen (Niz./Red Bull) stejný čas, 3. Norris (Brit./McLaren) -0,021, 4. Piastri (Austr./McLaren) -0,103, 5. Ricciardo (Austr./Racing Bulls) -0,178, 6. Alonso (Šp./Aston Martin) -0,228.