Král Djoker opět vládne! Djokovič vrátil Alcarazovi porážku a má kariérní Golden Slam

4. 8. 2024 17:00
Srbský tenista Novak Djokovič vyhrál dvouhru na olympijských hrách v Paříži a zkompletoval kariérní Golden Slam. Španěla Carlose Alcaraze zdolal na antukovém dvorci Philippea Chatriera po dvou hodinách a 52 minutách dvakrát 7:6. Turnajové dvojce a vítězi letošního Roland Garros oplatil porážku z červencového finále Wimbledonu.
Novak Djokovič slaví zlato po finále dvouhry na OH 2024 v Paříži
Novak Djokovič slaví zlato po finále dvouhry na OH 2024 v Paříži | Foto: Reuters

Sedmatřicetiletý Djokovič byl dosud na olympijských hrách nejlépe třetí v Pekingu v roce 2008. Vítěz rekordních 24 grandslamových turnajů získal kariérní Golden Slam jako pátý hráč v historii. Před ním ovládli olympiádu i všechny čtyři grandslamy Američan Andre Agassi, Němka Steffi Grafová, Španěl Rafael Nadal a Američanka Serena Williamsová.

"Dal jsem do toho srdce, duši, tělo, prostě všechno, abych vyhrál olympijské zlato. Byla to úžasná bitva, úžasný souboj," řekl Djokovič, který při absenci Itala Jannika Sinnera plnil roli turnajové jedničky.

Při posledních třech olympijských startech prohrál dvakrát v semifinále (2012 a 2020) a ztratil i následné zápasy o bronz. "I proto jsem před dnešním utkáním nebyl tak nervózní, protože medaili už jsem měl jistou," podotkl srbský tenista.

Djokovič, který na začátku června absolvoval operaci kolena, prošel olympijským turnajem bez ztráty setu a triumfoval pod pěti kruhy jako nejstarší tenista od roku 1908. Jednadvacetiletému Alcarazovi sebral naopak šanci, aby se stal nejmladším tenisovým olympijským šampionem v historii. Španělský tenista utrpěl první porážku po 12 zápasech.

"V těžkých chvílích do toho dal něco extra a trefoval neuvěřitelné údery. Takhle prohrát opravdu bolí," uvedl Alcaraz, který neskrýval slzy.

Oba hráči nepřišli v utkání ani jednou o servis, Djokovič v něm odvrátil osm brejkbolů, Alcaraz šest. Rozhodnutí padlo vždy ve zkrácených hrách, první vyhrál Srb 7:3, ve druhé proměnil první mečbol na 7:2. Djokovič uspěl i navzdory tomu, že ho soupeř předčil v poměru vítězných míčů 34:17.

Finále nabídlo od začátku atraktivní a vyrovnanou podívanou. Úvodní set trval hodinu a 34 minut, jen první čtyři gamy hráli oba tenisté půl hodiny.

Premiérové čtyři brejkboly si vypracoval Djokovič. Ani jeden ale, včetně vedení 40:0 ve čtvrtém gamu, nevyužil. Alcaraz poté kontroval. Za stavu 2:2 promarnil tři šance na prolomení soupeřova podání a Djokovič následně odvrátil i pět brejkbolů v deváté hře. Poté, co Srb za stavu 6:5 nevyužil při servisu Alcaraze setbol, rozhodla zkrácená hra. V ní od stavu 3:3 získal Djokovič zbývající čtyři míčky a s nimi i první sadu.

Podobně probíhal i druhý set. Jediný brejkbol měl ve třetí hře Djokovič. Nevyužil ho, a tak zápas opět dospěl přes řadu skvostných výměn do zkrácené hry. V ní opět Srb soupeře zlomil. Od stavu 2:2 vyhrál pět míčků za sebou a hned první mečbol proměnil tvrdým a přesným forhendem. Poté se jen obrátil ke své lóži, pustil raketu na zem, skryl radostí tvář do dlaní a dal průchod emocím.

Tenis:

Muži:

Dvouhra - finále: Djokovič (1-Srb.) - Alcaraz (2-Šp.) 7:6 (7:3), 7:6 (7:2).

Ženy:

Čtyřhra - finále: Erraniová, Paoliniová (3-It.) - Šnajderová, M. Andrejevová (AIN) 2:6, 6:1, 10:7. O 3. místo: Bucsaová, Sorribesová (3-Šp.) - Muchová, Nosková (ČR) 6:2, 6:2.