Konec medailového snu. Baseballisté do semifinále ME neprošli

ČTK ČTK
28. 9. 2023 21:12
Čeští baseballisté se do semifinále domácího mistrovství Evropy neprobojovali. Výběr trenéra Pavla Chadima dnes podlehl v Brně výběru Velké Británie 2:12 a přišel o šanci získat historicky první medaile. Češi budou hrát o 5. až 8. místo. V pátek nastoupí proti Francii, která prohrála po napínavém závěru s Německem 5:6.
Čeští baseballisté do semifinále neprošli
Čeští baseballisté do semifinále neprošli | Foto: Reuters

O čtvrtfinálové porážce českého týmu rozhodla před zaplněnou arénou "Draků" především dohrávka třetí a páté směny, Britové zaznamenali osm bodů a otočili stav z 0:2 na 8:2. V utkání odpálili i čtyři homeruny.

"Je to krutá prohra, krutý sport. Je to ale sport pro chlapy a jako chlapi musíme být schopní přijmout výhry i těžké prohry. Určitě ji dokážeme přijmout, poučit se z ní a život nekončí," řekl po utkání novinářům kapitán Petr Zýma. "Naším úkolem teď bude dohrát turnaj se ctí a urvat páté místo. Jak sami vidíme, ta kvalita není evropská ale světová. To nás baví. Laťka je vysoko, zítra je nový den a Francie dostane výprask," doplnil Zýma.

Národní tým nevylepší dosavadní maximum z domácího šampionátu v roce 2014, kdy skončil čtvrtý. Může zopakovat předloňské páté místo.

"Je to zklamání, ale myslím, že jsem na tom trochu lépe než hráči. Třikrát jsem to už jako hráč zažil, takže vím, že to bolí. Nikdo nechce prohrávat. V dalších dnech uděláme vše pro to, abychom využili toho, že jsme doma. Diváci nás povzbuzují a chceme, aby z toho měli takový zážitek, aby budoucnost českého baseballu byla světlá a na baseball se chodilo," uvedl Chadim.

Češi od začátku spoléhali na nadhazovacím kopci na Martina Schneidera, kterého Chadim nasadil do turnaje poprvé. Sedmatřicetiletý rodák z Olomouce si v úvodních dvou směnách připsal tři strikeouty.

Reprezentační tým eliminoval v úvodním dějství po povedenému zákroku Marka Chlupa snahu Harryho Forda o dosažení třetí mety a udeřil ve třetí směně. Zkušený Eric Sogard trefil homerun a poslal Česko do vedení 2:0. Jako odměnu dostal od spoluhráčů po doběhu šohajský klobouk a valašku.

Britové ale v dohrávce třetí směny ihned reagovali. Nejprve po dobězích Kennarda Dawsona a Rayondre Mercera vyrovnali a následně završil obrat homerunem Nick Ward.

"Určitě bylo důležité, že jsme to vedení chvíli neudrželi. V naší obraně bylo několik nepřesností, ale to jsou chyby, které plynou z toho, že se musíme snažit hrát perfektní hru. Ne vždy to tak dopadne. Nebyli jsme z toho schopní vyklouznout. Oni našli díry a dali celkem čtyři homeruny. Klobouk dolů před jejich pálkaři. Dnes diktovali tempo hry," řekl Zýma.

Češi se v páté směně dostali na první dvě mety a nadhazovače Jacoba Esche vystřídal Joseph King. Následný Sogardův odpal ale obrana soupeře zneškodnila a Britové při dohrávce znovu zaútočili. Po řadě chyb českého týmu v obraně zaznamenali další tři body a Schneidera vystřídal na kopci Jeff Barto. Ani ten ale výborný úsek rivala nezastavil a po homerunu Shamoye Christophera vedli Britové už 8:2.

Christopher přidal další homerun v osmé směně a britský tým už do závěrečného útoku české baseballisty nepustil. Další bod získal po doběhu Mercer a utkání ukončil v osmé směně Fordův homerun.

"To, že jsme nakonec prohráli o rozdíl, si nezasloužíme. Třetí a pátou směnu bych vymazal. Po našem homerunu jsem si říkal, že by to mohlo jít naším směrem, ale pak jsme udělali chybičku," uvedl Chadim. "Vím, že to bolí. Je to kruté, ale kolik lidí má šanci před tolika diváky zažít něco takového. Dostali jsme se do čtvrtfinále a diváci věřili, že na to máme. Jsem vděčný osudu, že jsem tu mohl být," dodal Chadim.

Mistrovství Evropy baseballistů:

Čtvrtfinále (Brno/Blansko): Česko - Velká Británie 2:12 (v 8. směně), Španělsko - Švédsko 18:3, Německo - Francie 6:5 (v 10. směně), Nizozemsko - Izrael 12:2 (v 8. směně). O 9. až 16. místo (Brno/Třebíč): Švýcarsko - Rakousko 9:2, Itálie - Ukrajina 15:0, Belgie - Řecko 5:4, Chorvatsko - Maďarsko 9:2.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy