Zázrak na ledě 2: Boston předvedl neskutečný obrat a jde dál

FOTO V Bostonu vypukla euforie, Toronto smutnilo
Tím prvním bylo vítězství amerického týmu ve finále olympiády v Lake Placid (1980) nad tehdejším Sovětským svazem, tím druhým neskutečný obrat Bostonu. Marchand v sedmé minutě prodloužení vytvořil tlak v brankovišti a Bergeron doklepl puk za brankáře Toronta Reimera.
Střelec hned vyjel dopřestřed kluziště vstříc oslavám postupu. Boston byl na nohou.
První u střelce byl bostonský obr Zdeno Chára.
Brankář Reimer dlouho ležel na ledě, jako by nemohl uvěřit.
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
14. 5. 2013 4:15
Jeden a půl minuty před třetí sirénou Boston prohrával 2:4 a byl na pokraji vyřazení. Jenže vítěz Stanley Cupu z roku 2011 dokázal nemožné.

Boston - Neskutečné, senzace, fantazie. To je jen malý výčet superlativ, kterými se dá označit obrat hokejistů Bostonu v rozhodujícím sedmém zápase 1. kola play off NHL proti Torontu.

V power-play během 31 sekund vyrovnal a zápas dospěl do prodloužení, které v jeho sedmé minutě rozhodl pro sebe.

Na video z nejzajímavějších momentů zápasu se podívejte ZDE (zdroj nhl.com).

Hrdinou zápasu se stal kanadský útočník Patrice Bergeron, který nejprve přihrál na gól na 3:4, v čase 59:09 vyrovnal a v čase 66:05 poslal Boston do semifinále Východní konference, v němž se střetne s New Yorkem Rangers.

Ti rovněž v rozhodujícím sedmém zápase dokázali vyhrát na ledě Washingtonu jednoznačně 5:0, a přes Capitals tak stejně jako loni v 2. kole play off dokázali projít po výhře 4:3 na zápasy.

Jágr a Krejčí připravili vyrovnávací gól

Podíl na výhře Bostonu mají i čeští útočníci Jaromír Jágr a David Krejčí. Po jejich kombinaci padl gól Bergerona na 4:4, Krejčí navíc asistoval u gólu Nathana Hortona, který necelých 11 minut před koncem třetí třetiny snížil na 2:4.

Sedmadvacetiletý český útočník tak zvýšil svůj náskok v čele produktivity play off o dva body před Rusem Jevgenijem Malkinem z Pittsburghu, dvěma přihrávkami si Krejčí polepšil na 13 bodů za pět gólu a osm asistencí.

Jágr si připsal čtvrtou asistenci a je spolu s Tomášem Plekancem druhým nejlepším Čechem.

Boston nezačal duel špatně, což potvrdila už 1. minuta, kdy se v obrovských šancích objevili právě Krejčí s Jágrem, který se v sestavě posunul do druhého útoku vedle Bergerona s Marchandem.

Toronto bylo dvě třetiny lepší

Převahu Bruins gólově vyjádřil už v 6. minutě obránce Matt Bartkowski, jemuž doslova namazal mezi kruhy bek Toronta Cody Franson a Bartkowski se trefil přesně nad vyrážečku brankáře Reimera.

V desáté minutě však Franson svou hrubku odčinil, když v přesilovce snadno dorazil puk do prázdné brány po přihrávce Van Riemsdyka.

Toronto vyrovnání nakoplo a od té chvíle bylo na ledě jasně lepším týmem stejně jako ve dvou předchozích zápasech série.

Ve 26. minutě to byl znovu Franson, který nahodil od modré čáry puk na Raska, jemuž zastínil výhled Chára, a na kotouč mířící do rohu jeho brány vůbec nereagoval.

Po necelých třech minutách třetí třetiny přišel pro fanoušky Bostonu další šok. Po střele Van Riemsdyka vyrazil Rask puk před sebe, Kadri jej v dobré pozici poslal jen do tyče, do odkryté branky jej však okamžitě dopravil Kessel.

A za tři minuty udeřil první útok Toronta opět, tentokrát střílel Kessel, Rask puk vyrazil znovu jen před sebe a Kadri jej doklepnul okamžitě do brány.

Boston podržela Krejčího lajna

Jenže Boston v krizové chvíli opět podržela jeho největší zbraň - Krejčího útok. Jeho centr posunul v 50. minutě puk na Lučiče, ten předal Hortonovi, který prostřelil ležícího Reimera.

Bruins vrhli všechny síly do útoku, což mohl v 57. minutě potrestat Frattin, samostatný nájezd však neproměnil.

Boston tak dostal šanci na odvolání Raska. Při power-play minutu a 22 sekund před koncem třetiny uplatnil svůj důraz na brankovišti Lučič, který dorazil do brány nahození Cháry od modré.

51 sekund před koncem třetiny pak hala TD Garden jásala znovu, když při Bergeronově nahození od modré zastínil Reimerovi výhled Chára a puk zapadl do brány.

Šlo se tak do prodloužení, v němž mělo jako první šanci Toronto, Lupul však v pádu puk za Raska neprotlačil.

V sedmé minutě tak udeřilo na druhé straně, střely Seguina a Marchanda ještě Reimera nezaskočily, na dorážku Bergerona už vleže nedosáhl.

Výsledky:

1. kolo play off - 7. zápasy:

Boston - Toronto 5:4 v prodl. (1:1, 0:1, 3:2 - 1:0)

Branky: 6. Bartkowski, 50. Horton (Krejčí), 59. Lucic, 60. Bergeron (Krejčí, Jágr), 67. Bergeron - 10. a 26. Franson, 43. Kessel, 46. Kadri.
Střely na branku: 35:28.