Zase porážka. Hokejová dvacítka končí na MS šestá

Česko - USA 2:3 PP
Češi po čtvrtfinále prohráli i souboj o páté místo
Češi po čtvrtfinále prohráli i souboj o páté místo | Foto: Reuters

Ottawa - Hodně nepovedený světový šampionát za sebou mají čeští hokejisté do 20 let.

Výběr trenéra Marka Sýkory to potvrdil i v posledním zápase o páté místo, kdy v Ottawě podlehl Spojeným státům po prodloužení 2:3. Na juniorském turnaji v Kanadě tak obsadil konečnou šestou příčku.

Do nedělního utkání vstupovali reprezentanti s touhou napravit prohrané čtvrtfinále s Ruskem a vrátit Američanům těsnou porážku ze základní skupiny. Jenže na zkušenějšího soupeře znovu neměli.

Čtěte dále: Neslavný konec medailových snů: Česko - Rusko 1:5

Střetnutí zklamaných mužstev začalo podle očekávání v nízkém tempu. Hráči USA jako by v hlavách měli ještě prohru se Slovenskem, které je vyřadilo z boje o medaile. Přesto se v modrém hrající tým dostal do vedení.

Před polovinou úvodní třetiny se prosadil Tangradi, který v deváté minutě zaznamenal svůj první (a poslední) gól na letošním mistrovství světa.

Američany vedení uklidnilo a začali mít na ledě převahu. Jenže brankář Vošvrda, který po čtvrtfinále nahradil Furcha, odolával dalším pokusům Spojených států a držel naděje českého výběru až do samého konce.

O tlaku soupeře svědčí i poměr střel po druhé třetině 33:14. Stále ale USA vedly jen nejtěsnějším možným rozdílem.

V závěrečné části se potom děly věci - přišel nečekaný obrat. Češi na jejím začátku vyrovnali zásluhou Okála a v 51. minutě se trefil Roman a najednou museli Američané dotahovat.

Podařilo se jim to: šest minut před koncem korigovali a šlo se do prodloužení. V 63. minutě jej ukončil van Riemsdyk, čímž zajistil Spojeným státům páté místo. Češi už čtvrtým rokem končí stále stejně - pátí nebo šestí.

V Kanadě se už také rozhodlo o sestupujících, mezi elitou se neudržely výběry Německa a Kazachstánu.