Zase porážka. Hokejová dvacítka končí na MS šestá

Česko - USA 2:3 PP
Češi po čtvrtfinále prohráli i souboj o páté místo
Češi po čtvrtfinále prohráli i souboj o páté místo | Foto: Reuters

Ottawa - Hodně nepovedený světový šampionát za sebou mají čeští hokejisté do 20 let.

Výběr trenéra Marka Sýkory to potvrdil i v posledním zápase o páté místo, kdy v Ottawě podlehl Spojeným státům po prodloužení 2:3. Na juniorském turnaji v Kanadě tak obsadil konečnou šestou příčku.

Do nedělního utkání vstupovali reprezentanti s touhou napravit prohrané čtvrtfinále s Ruskem a vrátit Američanům těsnou porážku ze základní skupiny. Jenže na zkušenějšího soupeře znovu neměli.

Čtěte dále: Neslavný konec medailových snů: Česko - Rusko 1:5

Střetnutí zklamaných mužstev začalo podle očekávání v nízkém tempu. Hráči USA jako by v hlavách měli ještě prohru se Slovenskem, které je vyřadilo z boje o medaile. Přesto se v modrém hrající tým dostal do vedení.

Před polovinou úvodní třetiny se prosadil Tangradi, který v deváté minutě zaznamenal svůj první (a poslední) gól na letošním mistrovství světa.

Američany vedení uklidnilo a začali mít na ledě převahu. Jenže brankář Vošvrda, který po čtvrtfinále nahradil Furcha, odolával dalším pokusům Spojených států a držel naděje českého výběru až do samého konce.

O tlaku soupeře svědčí i poměr střel po druhé třetině 33:14. Stále ale USA vedly jen nejtěsnějším možným rozdílem.

V závěrečné části se potom děly věci - přišel nečekaný obrat. Češi na jejím začátku vyrovnali zásluhou Okála a v 51. minutě se trefil Roman a najednou museli Američané dotahovat.

Podařilo se jim to: šest minut před koncem korigovali a šlo se do prodloužení. V 63. minutě jej ukončil van Riemsdyk, čímž zajistil Spojeným státům páté místo. Češi už čtvrtým rokem končí stále stejně - pátí nebo šestí.

V Kanadě se už také rozhodlo o sestupujících, mezi elitou se neudržely výběry Německa a Kazachstánu.

Výsledek:
USA - Česko 3:2 PP
Branky a nahrávky:
9. Tangradi (Wahl), 54. Fairchild (Hoeffel), 63. van Riemsdyk ( McDonagh) - 43. Okál (Novotný), 51. Roman (Káňa).
USA: Unice - Blum, McDonagh, Ruth, Cole, Shattenkirk, Fairchild, Kessel, Kristo - Schroeder, Wilson, van Riemsdyk - O´Brien, Wahl, Bowman - Palushaj, Rust, Tangradi -Hoeffel, Johnson, Hayes.
Česko: Vošvrda - Kundrátek, Dóczy, Parýzek, Jordán, Gudas, Štich, Piskáček - Valchař, Roman, Káňa - Eberle, Knotek, Strapáč - Vincour, Kubalík, Szturc - Novotný, Červený, Okál.

před 13 minutami

Evropská komise zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky EU na 4,2 procenta

Ekonomika Evropské unie letos i v příštím roce především díky rychlejšímu uvolňování protipandemických omezení poroste rychleji, než se původně čekalo. Ve své jarní makroekonomické předpovědi to ve středu uvedla Evropská komise (EK), která tak zlepšila letošní výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 4,2 procenta. Příští rok by měla ekonomika EU, která loni kvůli pandemii zažila rekordní propad, vykázat růst o 4,4 procenta.

Předchozí odhad komise přitom v únoru počítal s letošním růstem o 3,7 procenta a příští rok o 3,9 procenta. Unijní exekutiva vidí důvod k optimističtější předpovědi zejména v rychlejším tempu očkování, které dovoluje řadě států svižnější návrat k běžnému provozu, než se čekalo v zimě.

Odhady zlepšila komise i pro země eurozóny, u nichž letos očekává růst o 4,3 procenta a příští rok ještě o desetinu procentního bodu vyšší. V zimě předpovídala na letošní i příští rok shodný růst HDP o 3,8 procenta.