Neslavný konec medailových snů: Česko - Rusko 1:5

3. 1. 2009 4:50
Čtvrfinále MS do 20 let: Česko - Rusko 1:5
Radovat se mohli ruští hokejisté. Už zase
Radovat se mohli ruští hokejisté. Už zase | Foto: Reuters

Ottawa - Čeští hokejisté do dvaceti let nezískají ani na dalším mistrovství světa medaili. Na šampionátu probíhajícím v Kanadě skončili ve čtvrtfinále, když je v noci na sobotu vyřadili favorizovaní Rusové.

Výběr vedený Markem Sýkorou se proti soupeři, který jej zastavil už před rokem na domácím turnaji, znovu trápil.

Tentokráte česká dvacítka v boji o semifinále podlehla Rusům 1:5 a na cenný kov z juniorského mistrovství světa čekají mladíci beznadějně už čtvrtým rokem - naposledy získali bronz v roce 2005.

Alarmující je hlavně fakt, že Češi na turnaji porazili jen Německo a Kazachstán, ostatním třem silnějším soupeřům vždy podlehli.

Čtěte dále: Slováci senzačně vyřadili na MS hokejisty USA

V duelu o všechno se ukázaly kvality obou týmů a také to, že proti Rusku se juniorům nedaří. Naposledy je porazili v roce 2000 a jako by to měli v hlavách i při dalším důležitém čtvrtfinále v Ottawě.

Češi nastoupili v brance se slávistou Dominikem Furchem, přesto jim chyběla jistota a hlavně nápad při několika  šancích.

Byl to soupeř, kdo na ledě dominoval. Potvrdil to po polovině úvodní třetiny, kdy proměnil hned první početní výhodu. Při vyloučení Šticha otevřel ve dvanácté minutě skóre Andronov, který do sítě dorazil střelu Vojnova.

Ve druhé části se svěřenci kouče Sýkory probrali. Začali častěji střílet a gólman Želobňuk se měl co ohánět.

Nadějné příležitosti z 27. minuty, kdy sám na brankáře najížděl Dóczy, zakončení bekhendem ale nebylo úspěšné. Stejně jako v 35. minutě, kdy marně zkoušel své štěstí Okál.

A tak Želobňuk dokázal spolu s obránci aktivitu prohrávajícího mužstva v bílém eliminovat a do poslední třetiny se šlo za stavu 1:0 pro Rusko. Čekání na gól trvalo ovšem jen necelou minutu a půl, na 2:0 zvýšil Filatov.

Smutný obrázek se potom divákům naskytl v 48. minutě. Češi měli dokonce dvojnásobnou početní výhodu, jenže sami po chybě inkasovali. Na rozdíl tří branek upravil Gračev. O chvíli později Gudas snížil na 1:3, ale to bylo všechno.

Hráči v červených dresech si výhru vzít nenechali. Po trefách Dadonova z 55. minuty a Černova z poslední minuty se nakonec mohli radovat z vítězství v poměru 5:1.

Rusko teď v semifinále vyzve domácí Kanadu, v druhém souboji se Švédům trochu překvapivě postaví Slováci. Český tým čeká zápas o páté místo proti Spojeným státům.