Neslavný konec medailových snů: Česko - Rusko 1:5

Martin Jůzek, maj
3. 1. 2009 4:50
Čtvrfinále MS do 20 let: Česko - Rusko 1:5
Radovat se mohli ruští hokejisté. Už zase
Radovat se mohli ruští hokejisté. Už zase | Foto: Reuters

Ottawa - Čeští hokejisté do dvaceti let nezískají ani na dalším mistrovství světa medaili. Na šampionátu probíhajícím v Kanadě skončili ve čtvrtfinále, když je v noci na sobotu vyřadili favorizovaní Rusové.

Výběr vedený Markem Sýkorou se proti soupeři, který jej zastavil už před rokem na domácím turnaji, znovu trápil.

Tentokráte česká dvacítka v boji o semifinále podlehla Rusům 1:5 a na cenný kov z juniorského mistrovství světa čekají mladíci beznadějně už čtvrtým rokem - naposledy získali bronz v roce 2005.

Alarmující je hlavně fakt, že Češi na turnaji porazili jen Německo a Kazachstán, ostatním třem silnějším soupeřům vždy podlehli. 

Čtěte dále: Slováci senzačně vyřadili na MS hokejisty USA

V duelu o všechno se ukázaly kvality obou týmů a také to, že proti Rusku se juniorům nedaří. Naposledy je porazili v roce 2000 a jako by to měli v hlavách i při dalším důležitém čtvrtfinále v Ottawě.

Češi nastoupili v brance se slávistou Dominikem Furchem, přesto jim chyběla jistota a hlavně nápad při několika  šancích.

Byl to soupeř, kdo na ledě dominoval. Potvrdil to po polovině úvodní třetiny, kdy proměnil hned první početní výhodu. Při vyloučení Šticha otevřel ve dvanácté minutě skóre Andronov, který do sítě dorazil střelu Vojnova.

Ve druhé části se svěřenci kouče Sýkory probrali. Začali častěji střílet a gólman Želobňuk se měl co ohánět.

Nadějné příležitosti z 27. minuty, kdy sám na brankáře najížděl Dóczy, zakončení bekhendem ale nebylo úspěšné. Stejně jako v 35. minutě, kdy marně zkoušel své štěstí Okál.

A tak Želobňuk dokázal spolu s obránci aktivitu prohrávajícího mužstva v bílém eliminovat a do poslední třetiny se šlo za stavu 1:0 pro Rusko. Čekání na gól trvalo ovšem jen necelou minutu a půl, na 2:0 zvýšil Filatov.

Smutný obrázek se potom divákům naskytl v 48. minutě. Češi měli dokonce dvojnásobnou početní výhodu, jenže sami po chybě inkasovali. Na rozdíl tří branek upravil Gračev. O chvíli později Gudas snížil na 1:3, ale to bylo všechno.

Hráči v červených dresech si výhru vzít nenechali. Po trefách Dadonova z 55. minuty a Černova z poslední minuty se nakonec mohli radovat z vítězství v poměru 5:1.

Rusko teď v semifinále vyzve domácí Kanadu, v druhém souboji se Švédům trochu překvapivě postaví Slováci. Český tým čeká zápas o páté místo proti Spojeným státům.

Výsledek:
Česko "20" - Rusko "20" 1:5
Branky a nahrávky:
12. Andronov (Vojnov, Čudinov), 42. Filatov (Gračev, Andronov), 48. Gračev, 55. Daďonov (Kljukin, Gončarov), 60. Černov (Golovkov) - 49. Gudas (Knotek, Růžička).
Rusko: Želobňuk (Alistratov) - Gončarov, Pannin, Kulikov, Vojnov, Chudinov, Tokranov, Golovkov - Daďonov, Kljukin, Klopov - Korostin, Černov, Kugryšev - Filatov, Gračev, Andronov - Petrov, Komaristij, Potapov.
Česko: Furch (Vošvrda) - Kundrátek, Dóczy, Parýzek, Jordán, Gudas, Štich, Piskáček - Vincour, Roman, Káňa - Eberle, Knotek, Strapáč - Kubalík, Růžička, Szturc - Valchař, Červený, Novotný.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy