Žádná KHL. ČSLH s účastí Hradce v soutěži nesouhlasí

ČTK ČTK, Red Spo
7. 6. 2010 17:15
Rozhodnutí platí jen pro nadcházející sezonu, říká svaz
Jaromír Jágr smutní po prohraném prvním utkání play-off KHL.
Jaromír Jágr smutní po prohraném prvním utkání play-off KHL. | Foto: www.khl.ru

Praha - Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje dnes v hlasování jednomyslně rozhodl, že nesouhlasí s účastí klubu HC Lev Hradec Králové v Kontinentální hokejové lize v sezoně 2010/11. Jednání s představiteli soutěže pro další ročníky se ale nebrání. ČTK to sdělil generální sekretář ČSLH Martin Urban. 

Proti zařazení klubu hlasovalo formou per rollam všech jedenáct členů výkonného výboru. "Toto rozhodnutí platí pro nadcházející sezonu a svaz se nebrání dalším jednáním s představiteli Kontinentální ligy. Důvody tohoto rozhodnutí jsou věcně principiální i legislativní," uvedl svaz v oficiálním prohlášení poskytnutém ČTK.

Čtěte také: Všechno je jinak. Hradci chybí ke KHL už jen posvěcení

Nově vzniklý klubu z Hradce Králové, který dosud nehrál žádnou soutěž, má přitom ke startu v KHL už od nadcházející sezony velmi blízko, sehnal finanční garance v přepočtu přes 330 milionů korun a o licenci má rozhodnout nejužší vedení KHL, takzvaná rada ředitelů. Původně vedení soutěže mělo za podmínku právě souhlas domácího svazu a není jasné, jak tomu bude nyní.

"Postoj ČSLH nás mrzí, je to i vzkaz fanouškům. Pro nás je rozhodující stanovisko vedení Kontinentální hokejové ligy. Projekt 'Český klub Hradec Králové v KHL', který je velmi dobře připraven, pokračuje. Mít u nás velké zápasy prestižní Kontinentální hokejové ligy, druhé nejlepší soutěže na světě, navíc s českým klubem, to zvýší renomé našeho hokeje," sdělil ČTK stanovisko hradeckého klubu jeho mediální zástupce Zdeněk Šesták.

APK LH se bojí odlivu finančních prostředků

Proti se postavila Asociace profesionálních klubů ledního hokeje; kluby v tuzemsku se bojí odlivu dalších hráčů, finančních prostředků i diváckého zájmu. "Úkol svazu je především bránit zájmy svých členů, to je hokejových klubů, účastníků domácích soutěží. V tomto ohledu svaz respektuje mimo jiné i stanovisko APK LH," tlumočil Urban rozhodnutí ČSLH.

Podle svazu je potřeba k povolení startu českého zástupce v Kontinentální lize i písemná smlouva. "I když jednání se zástupci hradeckého klubu byla velmi seriózní, souhlas by znamenal možná zásah do současné legislativy svazu a byl by nemyslitelný bez předchozí písemné smlouvy mezi Českým svazem ledního hokeje a Kontinentální hokejovou ligou," doplnil Urban oficiální názor svazu.

Podle něj nejde okamžitě zapracovat do stanov a řádů ČSLH tak zásadní věc, jako je účast českého klubu v zahraniční soutěži.

"Smlouva mezi svazem a KHL by upravovala spoustu problémů a důležitých bodů. Kontrakt se ale nestihne tak rychle připravit.Kdyby třeba za předpokladu startu Hradce Králové v KHL nyní došlo na spor hráče a klubu, který řeší smírčí komise, nedovedu si představit, jak by komise postupovala. Šlo by o český klub, ale o cizí soutěž. Jaká legislativa by byla směrodatná?" připojil Urban, který dnes na toto téma mluvil i s šéfem KHL Alexandrem Medveděvem.

Hlasování zástupců ČSLH prostřednictvím elektronické pošty následovalo po pátečním oznámení zástupců KHL, že Lev Hradec Králové splňuje podmínky pro vstup do ligy a o jeho případném přijetí rozhodne už nejužší vedení KHL.

Představitelé KHL schválili projekt poté, co prověřili infrastrukturu klubu, dokumenty o finančním zabezpečení a stav zimního stadionu v Hradci Králové. Připravené jsou i uspořádání divizí a konferencí pro případ, že Lev se stane novým účastníkem ligy.

O účastnících KHL se rozhodovalo už v polovině května, kdy byly přijaty Jugra Chanty Mansijsk a Budivelnik Kyjev. Hradecký klub tehdy neuspěl, protože nepředložil dostatečné finanční garance. K naplnění požadovaného rozpočtu mu údajně chybělo 15 procent, dostal však další čas na dodatečné splnění podmínek, což se klubu podařilo.

 

Právě se děje

Další zprávy