Jágr dvakrát bodoval, Hudler dal gól a Florida opět kraluje divizi

27. 3. 2016 7:47
Jaromír Jágr a Jiří Hudler se střelecky prosadili v sobotním utkání NHL a přispěli k výhře Panterů ve floridském derby na ledě Tampy Bay 5:2. Naopak nehezký zápas prožil už odpoledne brankář Petr Mrázek, jehož Detroit podlehl 2:7 Pittsburghu. Red Wings sice po první třetině vedli 1:0, Penguins ale ve druhé třetině čtyřmi góly skóre otočili a český gólman se už ve 36. minutě předčasně poroučel na střídačku.
Jágr vstřelil už svůj 25. gól v sezoně, navíc přidal asistenci. | Video: YouTube.com

New York - Jaromír Jágr a Jiří Hudler se střelecky prosadili v sobotním utkání NHL a přispěli k výhře Panterů ve floridském derby na ledě Tampy Bay 5:2. Jágr navíc zaznamenal jednu asistenci a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Dva body za dvě přihrávky si připsal David Krejčí, jehož Boston zvítězil 3:1 v Torontu a přerušil sérii pěti porážek.

Panthers prohrávali od 6. minuty 0:1 po trefě Tylera Johnsona, na níž se podílel Ondřej Palát, ještě do přestávky ale skóre otočili. Ve 14. minutě vyrovnal ranou z úhlu Vincent Trocheck, v 19. minutě poslal hosty do vedení Jágr, který završil dlouhé obléhání branky Lightning v přesilové hře přesnou střelou švihem z kruhu pro vhazování. Čtyřiačtyřicetiletý veterán si 25. gólem v sezoně pojistil pozici nejlepšího českého střelce v lize, s 58 body je i nejproduktivnějším Čechem. Druhý Krejčí stále zaostává o dva body.

Jágr dosáhl na metu 25 gólů už poosmnácté

Ve druhé třetině navýšil náskok hostů svým patnáctým gólem v sezoně Hudler, který před brankou tečoval střelu obránce Alexe Petrovice od modré čáry. Ve 45. minutě Jágr vystihl rozehrávku soupeře, k puku se po několika odrazech dostal Jonathan Huberdeau a další pohotovou střelou zvýšil už na 4:1. Za domácí sice snížil Steven Stamkos, ale při power play pečetil vítězství hostů Jussi Jokinen.

Panthers potvrdili, že se jim na rivala z Floridy daří, když vyhráli čtvrtý z pěti vzájemných zápasů v sezoně a osamostatnili se v čele Atlantické divize, kde mají před Tampou dvoubodový náskok. "Nešlo nám o vzájemnou bilanci, ale dívali jsme se na tabulku. Byl to pro nás důležitý zápas, jako by šlo o play off," připustil brankář Roberto Luongo, který přispěl k triumfu 33 zákroky a byl vyhlášen nejlepším hráčem večera.

Jágr vstřelil 25 gólů za sezonu už poosmnácté ve své zámořské kariéře. "Je to díky kvalitním spoluhráčům," zopakoval tradiční formulku. "Naše lajna nehrála poslední dva tři zápasy nejlépe, takže dnes jsem chtěl, abychom se dostali do pohody a užili si to," pochvaloval si.

Detroit schytal kanonádu, Mrázek střídal

Naopak nehezký zápas prožil brankář Petr Mrázek, jehož Detroit podlehl v přímé bitvě o postup do play off 2:7 Pittsburghu. Red Wings sice po první třetině vedli 1:0, Penguins ale ve druhé třetině čtyřmi góly skóre otočili a český gólman se už ve 36. minutě předčasně poroučel na střídačku. Výměna brankářů však Detroitu nebyla nic platná, náhradník Jimmy Howard kapituloval ve třetí třetině ještě třikrát.

"Věděli jsme, že tohle je klíčový zápas a taky jsme k němu tak přistoupili," radoval se útočník Carl Hagelin, jehož tým navýšil svůj náskok na Detroit v tabulce Východní konference na rozdíl pěti bodů. "Detroit se k nám začal nebezpečně přibližovat, takže jsme získali důležité dva body a udrželi si odstup," konstatoval Hagelin.

Hlavními strůjci triumfu byli Phil Kessel a Nick Bonino, kteří pěti body za gól a čtyři asistence v jednom zápase zaznamenali své osobní maximum v kariéře. Zejména u Bonina je takový příspěvek neobvyklý, v předchozích 54 zápasech posbíral dohromady 16 bodů. "Odehrál skvělý zápas. Trápí nás početná marodka a je důležité, aby to na sebe vzali ostatní hráči. A on byl jeden z nich," pochválil ho kouč Mike Sullivan.

Mrázek byl střídán podruhé za poslední tři utkání. "Samozřejmě to není výsledek, jaký jsme si přáli," litoval. "Začali jsme dobře, vyhráli jsme první třetinu 1:0. Ale ve druhé třetině jsme brzy inkasovali, měli jsme pech na smolné odrazy puku - jeden šel do branky od mé nohy, druhý od zadku - skóre se rychle otočilo a konec znáte," řekl Mrázek.

V boji o play off zaváhali i Flyers

Naštěstí pro Red Wings neuspěl ani jejich hlavní sok v bitvě o play off Philadelphia, která prohrála 1:2 v Arizoně. V souboji o druhou divokou kartu ve Východní konferenci mají oba celky stále 85 bodů.

Flyers ztroskotali na brankáři Miku Smithovi, který pochytal 34 střel a o čisté konto přišel až v poslední minutě. Domácí se dostali do vedení ve 36. minutě v přesilové hře, klíčový druhý gól přidali v poslední sekundě druhé třetiny, když Martin Hanzal vybojoval puk za brankou a Michael Stone současně se sirénou překonal Steva Masona.

Zápas měl nicméně dramatický závěr. V 58. minutě Hanzal postrčil hlavou proti mantinelu Claudea Girouxe, inkasoval trest na pět minut a do konce utkání a hosté to zkusili bez brankáře v šesti proti čtyřem. Čtyřicet sekund před závěrečným klaksonem snížil Sean Couturier, vyrovnat už se ale Philadelphii v pokračující přesilové hře nepodařilo.

Gudas poslal kapitána soupeře do šatny

V zápase bohatém na osobní souboje na sebe upozornil tvrdým zákrokem u mantinelu také český obránce Radko Gudas, po němž odstoupil ze hry autor prvního gólu a kapitán Arizohy Shane Doan. Podle rozhodčích si ale Gudas počínal čistě.

"Podle mě byl ten hit trochu sprostý," tvrdil po zápase Hanzal, který následně zvýšil důraz v osobních soubojích, až to nakonec přehnal. "Když vám soupeř zraní kapitána, takhle to většinou dopadá. Dali jsme si záležet, abychom zápas dohráli patřičně tvrdě."

Philadelphia prohrála teprve potřetí z posledních patnácti zápasů v základní hrací době. "Hráli jsme dobře, dali jsme do toho všechno. Měli jsme plno šancí, ale jejich brankář předvedl několik úžasných zákroků," uvedl Giroux, který byl po Hanzalově faulu v pořádku.

Zaváhání Detroitu i Philadelphie využili New York Islanders, kteří vydřeli výhru 4:3 v prodloužení na ledě Caroliny a odskočili oběma pronásledovatelům na rozdíl čtyř bodů.

Ovečkin a spol. vyšli naprázdno

Zisk Prezidentovy trofeje pro nejlepší tým základní části stále nemůže slavit Washington, který prohrál 0:4 se St. Louis. Blues už ve čtvrtém zápase za sebou nedostali gól a jejich neprůstřelnost trvá 240 minut a 18 sekund, což je nový klubový rekord. Avšak zatímco tři předchozí čistá konta vychytal Brian Elliott, tentokrát udržel nulu Jake Allen, který si připsal 34 úspěšných zákroků.

Capitals mohl pohár přihrát nezdar Dallasu, ten však zvítězil 4:2 v San Jose. Jeden gól Sharks vstřelil Tomáš Hertl, jemuž schází jediný zásah, aby poprvé v NHL pokořil hranici dvaceti branek za sezonu.

Výsledkem 0:4 skončil přímý souboj o postup do play off mezi Coloradem a Minnesotou. Hosté, kterým patří druhá divoká karta, tak navýšili svůj náskok na Avalanche na rozdíl pěti bodů, Colorado má ale zápas k dobru.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

Zdroj: Sport

Výsledky NHL

Buffalo - Winnipeg 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)

Branky: 9. Fasching, 42. Reinhart, 45. Eichel - 5. Ehlers, 6. Copp. Střely na branku: 29:19. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart, 2. Eichel, 3. Fasching (všichni Buffalo).

Detroit - Pittsburgh 2:7 (1:0, 0:4, 1:3)

Branky: 9. Athanasiou, 46. Green - 32. a 49. Hagelin, 21. Kunitz, 25. Letang, 36. Kessel, 47. Fehr, 55. Bonino. Petr Mrázek odchytal za Detroit 35 minut, z 27 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 85,2 procenta. Střely na branku: 23:41. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Hagelin, 3. Bonino (všichni Pittsburgh).

Colorado - Minnesota 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Branky: 32. a 45. Parise, 40. Schroeder, 52. Granlund. Střely na branku: 29:35. Diváci: 18.007. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Dubnyk, 3. Spurgeon (všichni Minnesota).

San Jose - Dallas 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

Branky: 44. Ward, 46. Hertl - 16. a 25. Janmark (na první Hemský), 35. Sharp, 59. Jamie Benn. Střely na branku: 36:17. Diváci: 16.439. Hvězdy zápasu: 1. Janmark, 2. Spezza, 3. Niemi (všichni Dallas).

Toronto - Boston 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Branky: 17. B. Smith - 23. Bergeron, 47. Chára (Krejčí), 60. Beleskey (Krejčí). Střely na branku: 26:33. Diváci: 19.185. Hvězdy zápasu: 1. Rask (Boston), 2. Bernier (Toronto), 3. Chára (Boston).

Montreal - NY Rangers 2:5 (1:1, 1:4, 0:0)

Branky: 13. Eller, 36. Danault - 29. a 31. Kreider, 4. Miller, 22. Brassard, 40. Stepan. Střely na branku: 26:23. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Brassard, 2. Kreider, 3. Stepan (všichni Rangers).

Los Angeles - Edmonton 6:4 (2:2, 3:0, 1:2)

Branky: 1. a 24. Toffoli, 11. a 60. Carter, 34. Andreoff, 38. Lewis - 50. a 57. Maroon, 1. Eberle, 10. McDavid. Střely na branku: 33:29. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. Lucic, 3. Carter (všichni Los Angeles).

Tampa Bay - Florida 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)

Branky: 6. Johnson (Palát), 57. Stamkos - 14. Trocheck, 19. Jágr, 36. Hudler, 45. Huberdeau (Jágr), 60. Jokinen. Střely na branku: 35:27. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Luongo, 2. Huberdeau, 3. Jágr (všichni Florida).

Washington - St. Louis 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)

Branky: 25. Brodziak, 32. Parayko, 33. Tarasenko, 58. Berglund. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Parayko, 3. Brodziak (všichni St. Louis).

Carolina - NY Islanders 3:4 v prodl. (0:2, 3:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 21. Rask, 26. Skinner, 29. McClement - 41. a 65. Clutterbuck, 2. Okposo, 16. Kuljomin. Střely na branku: 36:31. Diváci: 11.636. Hvězdy zápasu: 1. Clutterbuck, 2. Kuljomin (oba Islanders), 3. Skinner (Carolina).

Nashville - Columbus 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)

Branky: 4. Neal, 18. Ekholm, 27. C. Smith, 35. Weber, 41. Järnkrok - 12. Jenner. Střely na branku: 48:19. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Weber, 3. Neal (všichni Nashville).

Calgary - Chicago 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Branky: 33. D. Hamilton - 26. a 59. Ladd, 40. Shaw (Rozsíval), 60. Teräväinen. Střely na branku: 32:27. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Darling (Chicago), 2. Ortio (Calgary), 3. Shaw (Chicago).

Arizona - Philadelphia 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Branky: 36. Doan, 40. Stone (Hanzal) - 60. Couturier. Střely na branku: 17:35. Diváci: 16.002. Hvězdy zápasu: 1. M. Smith, 2. Z. Michálek, 3. Gordon (všichni Arizona).

Ottawa - Anaheim 3:4 v prodl. (1:0, 2:0, 0:3 - 0:1)

Branky: 20. Hoffman, 21. Karlsson, 37. Neil - 46. Getzlaf, 52. Silfverberg, 60. Lindholm, 63. Rakell. Střely na branku: 32:39. Diváci: 18.162. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Perry (oba Anaheim), 3. Neil (Ottawa).