zh
29. 11. 2007 10:30
V utkání Washingtonu s Floridou došlo na 22 nájezdů
Tomáš Vokoun, nenápadný muž s nápadným brankářským talentem.
Tomáš Vokoun, nenápadný muž s nápadným brankářským talentem. | Foto: Zuzana Hronová

Washington - Mužstvo Washington Capitals je sice nejhorší v NHL, floridský  brankář Tomáš Vokoun se však při výhře 2:1 na jejich ledě pořádně zapotil.

Jeho tým poslali již v 5. minutě do vedení slovenští hokejisté  - přihrávající Jozef Stümpel a střílející Richard Zedník. Tomáš Vokoun si připsal 9 úspěšných zákroků.

Ve druhé části hry  zasahoval rovněž devětkrát, jedinkrát neúspěšně - ve 35. minutě nestačil na střelu zápěstím Chrise Clarka.

Ve třetí třetině karlovarský rodák absolvoval dalších 9 úspěšných zákroků. Jeden z nejpovedenějších vytáhnul na washingtonskou hvězdu Alexandra Ovečkina dvě minuty před koncem řádné hrací doby, kdy se ruský mladík zkoušel  prosadit v akci jeden na jednoho.

Dále čtěte:

Havlát 22 zápasů chyběl. Vrátil se a udeřil

Jelikož ani Vokoun, ani Olaf Kölzig na druhé straně již žádnou radost útočícím hráčům neumožnili, nastalo prodloužení. Během něj se český gólman ocitl pod palbou. Za pět minut vystřelili hráči Capitals sedmkrát, Panteři ani jednou.

Poslední dvě minuty nastavení totiž  hráli domácí přesilovku 4:3. Zvláště po Ovečkinově superšanci 12 vteřin před koncem prodloužení mohli hosté Vokounovi děkovat za záchranu.

22 nájezdů Florida nepamatuje

V samostatných nájezdech byla Florida díky trefě Oliho Jokinena blízko vítězství již po prvních třech sériích. V té třetí však Vokoun poprvé v rozstřelu inkasoval z hole Viktora Kozlova. Muselo se tedy pokračovat dál.

Ve čtvrté sérii byli úspěšní i hostující Horton i domácí Backström, a tak bylo zase vyrovnáno 2:2.

V páté sérii se do sítě netrefil Vokounův spoluhráč a krajan Rostislav Olesz, ani na druhé straně Nylander.

Stav 2:2 vydržel ještě další dvě série. Český brankář se po zápase svěřil agentuře AP, že se mu hlavou honilo jediné: "Snad už bude konečně konec."

V osmé se dostali potřetí blízko vítězství Floridští, když Kamil Kreps zvýšil na 3:2. Jenže na následnou Gordonovu střelu byl jedenatřicetiletý hokejista krátký.

Rozhodnutí padlo až v 11. sadě nájezdů. Opět šli do vedení Panteři díky Stephenu Weissovi. Tomáš Vokoun tentokrát Capitals odpovědět nepovolil a pokus Briana Pothiera lapil.

"Když jsem chytil tu střelu, tak se mi pořádně ulevilo," řekl gólman reportérovi Associated Press.

Podle agentury AP byl tento rozstřel čítající 22 pokusů nejdelší v historii floridského klubu.

V nájezdech Vokoun do třetice vychytal Ovečkina a zasloužil se o ukončení jeho obdivuhodné série, kdy v devíti zápasech v řadě dokázal bodovat.

"Uhlídat borce jako Ovečkin byl těžký úkol, zvláště v prodloužení. Při přesilovce 4 na 3 odvedli mí chlapci skvělou práci při blokování střel," cituje AP kouče Floridy Jacquese Martina.

"Musíte poděkovat Vokounovi," vzkázal podle agentury Associated Press útočník Capitals Brooks Laich. "Předvedl několik skvělých zákroků."