reklama
 
 

Vítkovice vyráží na Spengler Cup. Už podruhé za sebou

25. 12. 2012 11:05
Vítkovice míří do švýcarského Davosu, kde odehrájí turnaj Spengler Cup. Berou ho prestižně.

Vítkovice - Sníst štědrovečerní večeři, rozbalit dárky, zabalit hokejové nádobíčko a hurá směr švýcarský Davos. To už je druhý rok po sobě  vánoční program vítkovických hokejistů.

Na odloučení od rodin však tolik nežehrají, vždyť zúčastnit se nejstaršího (od roku 1923) a nejprestižnějšího evropského klubového klání Spenglerova poháru je pro ně velká čest. Do dějiště turnaje odletěl HC Vítkovice Steel v úterý před polednem.
 
Organizátoři turnaje pozvali Vítkovice druhý rok za sebou a to je velké ocenění. „Výkony Vítkovic byly v minulém roce velmi dobré. Tým bojoval velice srdnatě, obětavě a jeho výsledky byly výborné,“ uznal v rozhovoru pro vítkovický web ředitel organizačního výboru turnaje Fredi Pargätzi.

„Měli jsme z Vítkovic velice dobrý pocit, pokud jde o přípravu na Spengler Cup. Vedení klubu je velice spolehlivé a v těchto věcech pečlivé. Cítili jsme, že účast na Spengler Cupu je pro Vítkovice velice důležitá a prestižní záležitost. Bylo znát, že celý klub má velký zájem na tom, aby se turnaje účastnil,“ přidal Pargätzi.

Vedení Vítkovic:Spengler Cup je prestižní

Turnaje se pravidelně účastní  dva týmy, pořádající Davos a také reprezentační  výběr Kanady, tedy kolébky hokeje. Další čtyři týmy vybírají  a zvou organizátoři. O účast je každoročně velký zájem, o to větší čest pro Vítkovice je, že dostaly pozvánku opět.

„Kdo se zajímá o hokej tak ví, jak prestižní a významnou událostí Spengler Cup je. Je velkou ctí být opět součástí této fantastické soutěže. Velkou zásluhu na letošní pozvánce má i výsledek loňského turnaje, na kterém jsme skončili třetí. Velice se na Spengler Cup 2012 těšíme a uděláme vše pro to, abychom v těžké konkurenci této prestižní soutěže obstáli,“ říká generální manažer HC Vítkovice Steel Petr Husička.
 
Vítkovice v Davosu hrály už v letech 1980 a 1981. Mezi českými vítězi turnaje najdeme LTC Praha (7x), Duklu Jihlava (5x), Spartu Praha (2x), Rudou Hvězdu Brno (1x) a Československý olympijský tým (1x). Naposledy český tým vyhrál zásluhou Dukly Jihlava v roce 1982, naposledy byl český tým ve finále v roce 2004 (Sparta Praha).

Vítkovice posílí obránce Wellinger

Každý tým mohou v Davosu posílit tři hráči, Vítkovicím pomůže obránce švýcarského Bielu Thomas Wellinger. „Měli jsme vytipovaných několik hokejistů, bohužel někteří odmítli, jiné zase nechtěly pustit jejich kluby. Chtěli jsme opravdu top hráče, jenže bohužel to nevyšlo.My samozřejmě chápeme jejich důvody, vesměs šlo o hráče, kteří několik let hrají v zahraničí a letos mají po dlouhé době možnost trávit Vánoce doma,“ uvádí Petr Husička.

„Prioritou pro nás bylo sehnat jednoho kvalitního obránce a také kvalitního útočníka. Beka bychom měli, jenže pokud šlo o útočníky, zbyli jen takoví, o kterých jsme si nebyli jistí, že budou pro náš tým velkým přínosem. V tom případě jsme se raději rozhodli vzít s sebou třeba Lukáše Kucseru, který na Spengler Cupu hrál už loni a docela dobře,“ připojuje Petr Husička.
 
Naopak na švýcarském turnaji se neobjeví  zámořští obránci Filip Kuba a Roman Polák. Kuba skončil ve Vítkovicích už před časem, Polák krátce před Vánocemi. Oběma skončila pojistka, teď čekají, jak se vyvine situace v NHL a případně se do Vítkovic vrátí.

V Davosu se představí Spezza, Tavares, Smyth či Nash

V základní skupině turnaje se Vítkovice utkají s ruským Salavatem Julajev Ufa a švýcarským Fribourgem. O pořadí zápasů rozhodne první duel obou zmíněných soupeřů. Ve čtvrtek se Vítkovice utkají s poraženým z duelu Fribourg - Ufa, v pátek s vítězem tohoto duelu.

Ve druhé skupině se střetnou domácí Davos, reprezentace Kanady a německý Adler Mannheim. Kanadu většinou reprezentují jen hráči hrající v Evropě, kromě stabilních „Evropanů“ se v týmu Kanady letos objevují také hvězdy typu Jasona Spezzy, Johna Tavarese, Patrice Bergerona, kteří v době výluky NHL nastupují ve švýcarských týmech.

Kapitánem výběru je „Mr. Canada“ Ryan Smyth. Kromě zmíněných borců jsou v sestavě i další hráči NHL Sam Gagner, Tyler Seguin, Marc-André Pouliot, Jason Williams, Matt Duchene, Carlo Colaiacovo či Jonathan Bernier.
 
Za Davos nastupují už několik sezon tři čeští hokejisté Petr Sýkora, Josef Marha a Petr Tatíček. V době výluky NHL jej posílili Rick Nash a Patrick Kane. V dresu Ufy zase nastupuje Miroslav Blaťák.

Za Fribourg loni hrál letos už zase vítkovický reprezentační obránce Michal Barinka. Letos v týmu Fribourgu nastupuje útočník Pavel Rosa, ale také hráči z NHL Maxime Talbot, David Desharnais, Joel Kwiatkowski a Patric Hörnqvist.
 
Finále turnaje se hraje tradičně na Silvestra od 12 hodin.

autor: David Procházka | 25. 12. 2012 11:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama