Tým Evropy na těžké cestě za stmelením. Zatrénuje si s ochrankou Bílého domu?

Daniel Poláček Daniel Poláček
5. 8. 2016 15:08
Zatímco zbylí účastníci Světového poháru řeší hlavně možnou sestavu či taktiku, tým Evropy má nyní docela jiné starosti, které souvisejí s olympijskou kvalifikací či národnostní rozmanitostí mužstva.
Zdeno Chára je ve 39 letech nejzkušenějším hráčem týmu Evropy. Bude nosit céčko?
Zdeno Chára je ve 39 letech nejzkušenějším hráčem týmu Evropy. Bude nosit céčko? | Foto: Reuters

PrahaČeši nemusí mít ve skupině Světového poháru potíže jen s Kanadou a USA. Nestravitelným soustem může být i nevyzpytatelný tým Evropy. V něm vyčnívá řada hvězd, které ale pocházejí z různých zemí. Vytvoří jednolitou partu? První překážky nastraží už příprava.

Snadno může dojít k poněkud bizarnímu scénáři. Jen si to představte: Nor Mats Zuccarello bude s Francouzem Pierrem-Édouardem Bellemarem ostře bojovat o účast na jihokorejské olympiádě, načež oba (už jako spoluhráči) odletí do Québecu, aby zahájili přípravu na Světový pohár.

S tím se však počítá, případné spory snad vyřeší dialog na cestě přes Atlantik. Opravdový problém nastane, pokud se někdo zraní, přičemž pravděpodobnost není zrovna titěrná. Tým Evropy bude mít na olympijské kvalifikaci zhruba polovinu kádru. "V takových zápasech se může zranit kdokoliv, výrazně nám to pak zkomplikuje nominaci," ozývá se generální manažer výběru Miroslav Šatan.

Ten novou práci přijal bez rozmyslu, přestože věděl, že jde do rizika. Spolu se svými parťáky skládal mužstvo, od něhož se dá čekat úspěch, ale i propadák.

Dojde na trénink s ochrankou Bílého domu?

Brankář Thomas Greiss, obránci Zdeno Chára a Roman Josi, útočníci Mats Zuccarello, Anže Kopitar a Tomáš Tatar. To je síla, která může zatopit jakémukoliv mančaftu. Naladí se ale na správnou notu? Zatímco Kanaďané nebo Američané mezi sebou mají jistou chemii, hráči Šatanova týmu se znají hlavně ze vzájemného zápolení.

Největší favorit? Kanada

O vítězství na torontském Světovém poháru bude usilovat osm mužstev. Zřejmě největším favoritem je Kanada. Myslí si to také Miroslav Šatan, Zdeno Chára a Marián Hossa. Peter Bondra však nesouhlasí a největší sílu podle něj má Severní Amerika do 23 let.

Právě se zámořskými mladíky sehraje tým Evropy dva ze tří přípravných zápasů na prestižní akci. V generálce ho pak otestuje Švédsko.

Už zhruba za měsíc se sejdou na přípravném kempu, dorazí 23 mužů z osmi různých států – Slovenska, Německa, Dánska, Švýcarska, Slovinska, Francie, Rakouska a Norska. A aby toho nebylo málo, realizační tým utvoří kromě Evropanů také Kanaďané a Američan.

Nesourodá družina se bude tmelit pouze v Severní Americe. Nejdřív okusí Québec, poté se přesune do Washingtonu, kde pro ni Peter Bondra, ikona tamních Capitals, chystá překvapení. "Dostal jsem úkol, abych vymyslel způsob, jak se lépe poznat," prozradil skaut mužstva, jenž se nyní přesunul na post Šatanova asistenta. "Máme naplánovaný den volna, během kterého chceme zorganizovat různé aktivity. Možná to bude návštěva Bílého domu, možná si zatrénujeme s jeho ochrankou."

Kapitánem může být Chára

Bondra se prestižního Světového poháru účastnil jako hráč jen v roce 1996, o osm let později chyběl, ale stále mohl sledovat své krajany, jak zápolí s těmi nejlepšími. Tentokrát jich na ledě uvidí maximálně šest, neboť NHL, organizátor turnaje, usoudila, že čistě slovenský tým by fanoušky netáhl.

"Kdyby nás bylo třicet nebo čtyřicet, bylo by to zklamání. Musíme si však přiznat, že je nás jen hrstka," uznal Marián Hossa, jeden z mála Slováků v nejlepší lize světa.

České sousedy může těšit alespoň to, že v týmu Evropy mají nejvíc hokejistů, přičemž na dresu jednoho z nich, toho nejzkušenějšího, by mohlo přistát céčko. Řeč je o Zdenu Chárovi, který je dlouhodobým kapitánem Bostonu. "Jestli mě zvolí, bude to pro mě další pocta," řekl deníku Šport 39letý lídr.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy