Tlustý nastoupil se Sundinem. Odvděčil se za 3 minuty

zh
1. 2. 2008 7:50
Průcha pomohl Rangers k výhře 4:0
"No vidíš, že to jde," jako by říkal kapitán Toronta Mats Sundin svému novému spoluhráči v útoku Jiřímu Tlustému. Devatenáctiletý nováček se trefil poprvé od 17. listopadu. | Foto: Reuters

Raleigh - Před útočníkem Toronta Jiřím Tlustým se otevřela při čtvrtečních zápasech NHL jedinečná příležitost.

Tým má některé útočníky na marodce, a tak trenér Paul Maurice vymyslel variantu, že by 19letý nováček místo ve třetím útoku nastoupil hned v tom prvním po boku samotného kapitána a nejproduktivnějšího hráče klubu Matse Sundina.

Rodák ze Slaného se mu za tuto šanci odvděčil hned po třech minutách a dvaceti vteřinách hry na ledě Caroliny. V tomto čase totiž po Sundinově přihrávce vstřelil vedoucí gól Javorových listů.

Rychlý gól však hosty k velkým výkonům nenastartoval. Ostatně pohled na tabulku jasně favorizoval proti poslednímu celku Severovýchodní divize Carolinu, vedoucí celek Jihovýchodní divize.

Hráči Hurricanes obrátili skóre na 2:1 ve svůj prospěch.

Ovšem jedenáct vteřin před koncem třetí třetiny ukázal torontský kapitán svou velkou zbraň - schopnost pod tlakem rozhodnout zápas či alespoň pozměnit jeho vývoj.

Bylo vyrovnáno a šlo se do prodloužení. Souboj kapitánů nakonec vyhrál ten domácí. Rod Brind'Amour minutu a čtyřicet vteřin před koncem prodloužení rozhodl o vítězství Caroliny 3:2.

Tlustého premiérový rok v NHL připomíná houpačku. Koncem října nastoupil v lize poprvé a Pittsburghu hned nadělil dva góly za 35 vteřin. Jeho jméno znal ale v tu chvíli málokdo.

Více čtěte zde: Tlustý hrál prvně NHL. Dal 2 góly za 35 vteřin

V polovině listopadu se to k jeho smůle změnilo. Do médií pronikly jeho hanbaté fotky a chvíli toho byly plné torontské noviny. Nehledě na enormní tlak 17. listopadu skóroval.

Více čtěte zde: Tlustého proslavila erotika. Chce upoutat i hokejem

Od té doby se však ani jednou netrefil a přihrávky posbíral celkem jen tři. Další strmý návrat vzhůru přišel nyní. Tlustý nastoupil po boku slavného Matse Sundina a svou příležitost využil.

Průcha pomohl Jezdcům z venkovní mizérie

Útočník New Yorku Rangers Petr Průcha zvyšoval ve Philadelphii ke konci první třetiny již na 2:0. Jezdci nakonec odvezli všechny body za vítězství 4:0. Venku se jim to před čtvrtečním kolem nepovedlo už šest zápasů v řadě.

Gólman Steve Valiquette vychytal svou první nulu v NHL.

Václav Prospal (vlevo s číslem 20) komentuje na střídačce Tampy Bay boxerský zápas Shane O'Brien (Tampa Bay) vs. Mattias Öhlund (Vancouver). | Foto: Reuters

Skvělý kousek předvedl v domácím střetnutí s Montrealem forvard Washingtonu Alexandr Ovečkin, jenž byl u všech gólů svého týmu.

V normální hrací době tři dal a na jeden přihrál, a aby nebylo pochyb, který hráč je v duelu nejlepší, trefil se ještě i v prodloužení. Americké metropoli vystřílel výhru 5:4.

Montrealu pomáhal držet krok i Tomáš Plekanec, autor dvou asistencí.

Tampa Bay doma vyválčila nečekané vítězství nad Vancouverem 4:3. Ve třech gólech měli prsty Češi. Václav Prospal první vstřelil, u druhého asistoval Jan Hlaváč, u čtvrtého Filip Kuba

NY Islanders - Los Angeles 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Branky: 15. Berard - 11. Moulson, 48. Blake, 60. Frolov

Philadelphia - NY Rangers 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
Branky: 9. Dawes, 18. Průcha, 21. Drury, 22. Shanahan

Washington - Montreal 5:4 PP (1:0, 2:2, 1:2 - 1:0)
Branky: 14., 32., 53. a 64. Ovečkin, 25. Kozlov - 54. a 60. Latendresse (na druhou Plekanec), 33. Sergej Kosticyn, 40. Andrej Kosticyn (Plekanec)

Carolina - Toronto 3:2 PP (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 34. Gleason, 44. Walker, 64. Brind'Amour - 4. Tlustý, 60. Sundin

Ottawa - Boston 1:4 (0:3, 0:0, 1:1)
Branky: 52. Vermette - 1. Kessel, 4. Lučič, 9. Savard, 60. Kobasew

Tampa Bay - Vancouver 4:3 (1:2, 2:0, 1:1)
Branky: 8. Prospal, 24. Gratton (Hlaváč), 37. Lecavalier, 49. Richards (Kuba) - 3. Bourdon, 17. Pyatt, 60. Edler

Nashville - Columbus 4:2 (2:0, 2:2, 0:0)
Branky: 1. Radulov, 12. Arnott (Erat), 29. Fiddler, 35. Nichol - 21. Žerděv, 32. Fritsche (Klesla)