Tlustý hrál prvně NHL. Dal 2 góly za 35 vteřin

zh
26. 10. 2007 6:28
U obou branek asistoval Kubina, vzápětí se trefil Kaberle
Tomáš Kaberle a Simon Gamache gratulují Jiřímu Tlustému (uprostřed) ke gólu ještě v dresu Maple Leafs. | Foto: Reuters

Toronto - Hvězdnou premiéru má za sebou devatenáctiletý rodák ze Slaného Jiří Tlustý. Na zápas v Pittsburghu byl povolán pouhý den předem z farmy.

Dvě třetiny se rozkoukával a zkraje té třetí dvakrát bleskově udeřil. Na premiérové góly v NHL mnozí mladí hokejisté čekají  třeba celou sezonu. Tlustému se podařilo vstřelit hned v prvním utkání dva, a to během jednoho střídání v rozmezí 35 vteřin.

U první branky ve 42. minutě si připsal druhou asistenci jeho krajan, obránce Pavel Kubina. Po vhazování  ve středovém kruhu se puk dostal k torontskému brankáři Toskalovi, rozehrál opět na Kubinu a ten vybídl ve 43. minutě k dalšímu gólu Tlustého a připsal si tentokrát první asistenci.

"NHL byl můj sen. Nyní jsem hrál první utkání a vstřelil své první dva góly. Je to něco úžasného," rozplýval se podle agentury AP odchovanec kladenského hokeje.

Více o Jiřím Tlustém čtěte zde

Z nerozhodného stavu 1:1 bylo rázem dvougólové vedení hostů 3:1. To v 51. minutě ještě navýšil bek Tomáš Kaberle.

Utkání nakonec Toronto vyhrálo 5:2. Byl to večer talentovaných mladíků. Tlustý zaznamenal vítěznou branku a ještě jednu navrch, u obou zásahů Pittsburghu byly další hokejové naděje - Sidney Crosby a Jevgenij Malkin.

Hemského zápas

Podobně zazářil útočník Edmontonu Aleš Hemský v utkání s Minnesotou. Ke dvěma přesným zásahům v normální hrací době přidal ještě rozhodující samostatný nájezd, díky němuž Edmonton vydřel vítězství 5:4.

Edmontonský útočník Aleš Hemský střílí na brankáře Minnesoty Joshe Hardinga.
Edmontonský útočník Aleš Hemský střílí na brankáře Minnesoty Joshe Hardinga. | Foto: Reuters

Na prvnÍ branku Edmontonu přihrával obránce Ladislav Šmíd. Pro jedenadvacetiletého rodáka z Frýdlantu to byl první bod v letošním ročníku NHL. U první branky Minnesoty asistoval Martin Škoula.

Ve výborných výkonech pokračuje centr Columbusu Jiří Novotný. I v dalším zápase bodoval, jeden gól vstřelil, na jeden nahrál a pomohl týmu k domácí výhře nad St Louis 3:0. Jednu aisstenci si připsal i David Výborný.

New York Rangers se po matných výkonech, kdy dvakrát podlehli 0:1, konečně dokázali probrat a proti rivalovi z New Jersey vyhráli 2:0. Jaromír Jágr opět vyšel bodově naprázdno, na druhý gól nahrával Petr Průcha.

V celku Tampa Bay se zvolna probírá Jan Hlaváč. 13. října dal gól proti New York Rangers. Byla to jeho první trefa v NHL od března 2004. Pak následoval comeback do Sparty Praha.

Až do čtvrtečního utkání s Philadelphií šlo také o jeho jediný bod v tomto ročníku. Jenže při vítězství Lightning nad Letci 5:2 přihrával hned na tři góly. Jednu branku vsítil  jeho spoluhráč Václav Prospal.

Boston porazil doma Chicago 3:1. Na jediný zásah hostí přihrával Robert Lang.

Pittsburgh - Toronto 5:2

Tampa Bay - Philadelphia 5:2

Boston - Chicago 3:1

Nashville - Atlanta 3:0

New York Rangers - New Jersey 2:0

Columbus - St Louis 3:0

Los Angeles - Dallas 2:1