7. 5. 2008 21:31
Švédsko - Švýcarsko 2:4 (1:2, 0:0, 1:2)
Švýcaři na šampionátu dlouho zářili. Ve skupině porazili i Švédsko.
Švýcaři na šampionátu dlouho zářili. Ve skupině porazili i Švédsko. | Foto: Reuters

Quebec - Další překvapivý výsledek hokejového šampionátu je na světě. Po divácích v Halifaxu, kteří byli svědkem porážky Slovenska s Německem, se ho dočkali ve středu také fanoušci v Quebeku.

Švýcarští reprezentanti si totiž poradili s favorizovanými Švédy, které zdolali poměrem 4:2.

Co je důležité pro českého příznivce, z původně očekáváného souboje se Seveřany na úvod osmifinálové části sešlo a Hadamczikův tým vyzve v noci na pátek právě hráče z alpské země. Ti vyhráli skupinu A, když nepoznali hořkost porážky.

Svěřenci Ralpha Kruegera vstoupili do utkání velmi bojovně a už po osmačtyřiceti vteřinách hry se dostali do vedení zásluhou Thierry Paterliniho, který využil chybu ve švédské obraně a sám před gólmanem Livem nezaváhal.

Ještě lépe mohlo být pro Švýcary v deváté minutě. Wick však svůj samostatný únik v druhou trefu nepřetavil. Švédové tak dokázali o chvíli později se svým soupeřem srovnat krok. Šťastnou trefu zaznamenal Fredrik Warg.

Smolný moment však hráče v červených dresech nesrazil a ti ještě do první přestávky strhli vedení opět na svou stranu. Povedeným únikem a přesným zakončením se prezentoval Andres Ambühl.

Seveřané se pak sice snažili o vyrovnání ale soupeřova obrana si na jejich akce dávala velký pozor. Nejblíže vyrovnání tak byl ve 38. minutě Stralman, ale proti brankáři Hillerovi neuspěl.

Rozhodnutí proto přinesl v průběhu posledního dějství Thibaut Monet, který využil chybu obránce Strallmana a střelou pod břevno nedal Livovi šanci. Švédové pak v závěru vykřesali díky Hornqvistovi jiskřičku naděje, jenže tu ještě stihl uhasit trefou do prázdné brány Beat Foerster.

Do osmifinále postupují i Bělorusové. Rozhodli o tom výhrou nad Francií v poměru 3:1. Francouze čeká boj o záchranu s Italy.