Švýcaři dokázali Švédům vzít bod

ČTK, SportPlus
10. 5. 2006 22:48
Riga - Hokejisté Švýcarska dokázali vzít favorizovaným Švédům bod po remíze 4:4. Ukrajina si postup zajistila vítěstvím 4:2 nad Itálií.
Christian Borgatello (v modrém) z Itálie dostává bodyček od Ukrajince Oleksandra Matěruchina. | Foto: Reuters

Švédové v základní skupině B obsadili první místo před svým středečním soupeřem. Letošní olympijští vítězové z Turína si tak po přestřelce v třetí třetině přinesli do osmifinále tři body stejně jako Švýcaři.

Repríza čtvrtfinálového duelu z Turína se nakonec značně protáhla. V 27. minutě byl totiž zápas na více než hodinu přerušen kvůli problémům s ledem ve Skonto Areně. Po jednom ze soubojů u mantinelu se před švédskou střídačkou udělala velká díra, kterou pořadatelé velmi složitě odstraňovali.

Po několikaminutovém čekání se ruský sudí Poljakov po dohodě se supervizorem, kterým byl zkušený český mezinárodní činovník Miroslav Šubrt, rozhodl pustit hráče do kabin.

Společně s oběma hlavními trenéry, kteří spolu působili v minulosti u švýcarského národního týmu, a dalšími funkcionáři se nakonec dohodli, že zápas bude zarovnání díry a po úpravě ledu pokračovat.

V té době byl stav 1:1. Ve čtrnácté minutě dostal Švédy do vedení Zetterberg, který precizně zakončil svůj nájezd kličkou do bekhendu a střelou pod horní tyčku. Krátce na to trefil Mattson tyč Aebischerovy branky. Švýcarsku k vyrovnání pomohla nedisciplinovanost soupeře, díky které mohlo hrát více než minutu přesilovku pěti proti třem, a Wirz toho využil.

Poté na ledě dlouho kralovali brankáři Holmqvist a Aebischer. Více práce měl podle očekávání Švýcar, působící v Montrealu, kterému musela opět pomoci i tyčka. Změna přišla se začátkem třetí třetiny, kdy padly v rychlém sledu hned tři branky. Nejprve Zetterberg a Mattson zvýšili na 3:1, Sannitz však bleskově odpověděl a snížil. Stejně rychle pak dokázali Švýcaři zareagovat i na Karlssonovu branku.

O dramatický závěr se postaral v 57. minutě Sannitz, který svým druhým gólem v utkání vyrovnal. O možnou power play ale Švýcary připravil Forsterův faul dvacet vteřin před koncem.

Ukrajinci si pojistili postup

Hokejisté Ukrajiny si vítěstvím 4:2 nad Itálií zajistili účast v osmifinálové části světového šampionátu v Lotyšsku.

Italy naopak čeká boj o záchranu.

Favorizovaná Ukrajina, která však stejně jako Italové doposud nezískala na MS ani bod, se dostala do vedení v patnácté minutě, kdy Kasjančuk využil přesilovou hru.

Zápas Švýcarska se Švédskem byl na půl hodiny přerušen kvůli opravě díry v ledu. | Foto: Reuters

Převaha jednoho hráče na ledě pomohla týmu kouče Seukanda i k druhé brance. Gólmana Muzzatiho překonal na začátku druhého dějství Salnikov.

Italům se poté podařilo snížit, ale další dvě branky přidat nedokázali. Účastníci olympijských her, kam se však kvalifikovali díky pořadatelství, totiž k postupu potřebovali vyhrát. Tlačili se proto do útoku, ale výsledkem byl naopak třetí ukrajinský gól, o který se postaral v 52. minutě zásluhou teče Guňka.

Dramatický náboj však dal zápasu v 56. minutě Borgatello, jenž využil přesilovku. Italové se ale poté rozhodli více než dvě minuty před koncem riskovat bez brankáře a místo obratu opět inkasovali.

Stínem zápasu bylo zranění Isajenka, kterého v průběhu třetí třetiny jeden z Italů zasáhl hokejkou do krku a ukrajinský bek musel být odvezen ze střídačky na nosítkách, zřejmě v bezvědomí.

Nepříliš sportovní momenty se udály i na samém konci, kdy za hrubost a nesportovní chování putovali s desetiminutovými tresty předčasně do kabin Šachrajčuk, Iob, Helfer a Strazzabosco. Konflikt se navíc málem přesunul i do útrob stadionu.

Výsledky - základní skupina B:

Švédsko - Švýcarsko 4:4 (1:0, 0:1, 3:3)

Branky a nahrávky:
14. Zetterberg (Magnus Johansson, Kronwall) 45. Zetterberg, 46. Mattsson (Karlsson, Kronwall), 52. Karlsson (Emwall, Kronwall) - 24. Wirz (Streit, Lemm), 46. Sannitz (Jeannin), 52. Rüthemann (Plüss, Della Rossa), 57. Sannitz (Jeannin, Lemm). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Eglitis (Lot.), Garsjo (Nor.). Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 3500.
Švédsko: J. Holmqvist - R. Sundin, Magnus Johansson, Timander, Kronwall, A. Holmqvist, K. Jönsson, Hallberg - Samuelsson, Zetterberg, J. Lundqvist - Mathias Johansson, Melin, Emwall - Mattsson, A. Karlsson, Franzén - Nordquist, Hannula, Martensson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Švýcarsko: Aebischer - Seger, Streit, Steinegger, Vauclair, Helbling, Forster, Blindenbacher, Bezina - Della Rossa, Paterlini, Plüss - Rüthemann, Jeannin, Lemm - Ambühl, Deruns, Sannitz - Reichert, Wirz, Romy. Trenér: Ralph Krueger.

Ukrajina - Itálie 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
15. Kasjančuk (Šachrajčuk, Ostrouško), 22. Salnikov (Bobrovnikov, Djačenko), 52. Guňka (Latviněnko), 58. Djačenko (Guňka) - 33. Busillo (Trevisani), 56. Borgatello (Molteni). Rozhodčí: Savage (Kan.) - Lešnjak (Slovin.), Jakobsen (Dán.). Vyloučení: 11:11, navíc Šachrajčuk -Iob, Helfer a Strazzabosco všichni 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 2174.
Ukrajina: Simčuk - Guňko, Klimentěv, Ostrouško, Polonickij, Isajenko, Srjubko, Navarenko - Šachrajčuk, Litviněnko, Kasjančuk - Bobrovnikov, Djačenko, Salnikov - Materuchin, Šafarenko, Andrij Michnov - Semenčenko, Procenko, Oleckij. Trenér: Oleksandr Seukand.
Itálie: Muzzatti - Strazzabosco, Ramoser, Helfer, Borgatello, Lorenzi, Trevisani, Egger - Busillo, Molteni, Cirone - Parco, Iob, De Bettin - Margoni, Fontanive, Ansoldi - Felicetti, Bustreo, Chelodi - De Toni. Trenér: Michel Goulet.