Švédsko ve čtvrtfinále, Rusko jasně vyhrálo skupinu

3. 5. 2009 22:43
Švýcaři mají jen teoretickou šanci na postup
Radost švédských hokejistů po gólů do sítě Švýcarska
Radost švédských hokejistů po gólů do sítě Švýcarska | Foto: Reuters

Bern - Hokejisté Švédska si mohou oddechnout. Hrozba, že by nepostoupili do čtvrfinálových bojů mistrovství světa, je zažehnána. Hráči "Tre Kronor" totiž v neděli porazili domácí Švýcarsko 4:1.

Seveřané mají rázem sedm bodů a ještě je v pondělí čeká zápas s Francií, což znamená, že ještě mohou skončit druzí.

Pořádající země "helvétského kříže" je nyní pátá a značně si zkomplikovala cestu do vyřazovacích bojů, protože v ponděli se střetne se čtvrtými Američany. Pokud je neporazí, skončí domácí sen v osmifinálové skupině.

Čtěte dále: Kanada znovu suverénní. Češi mají jisté čtvrtfinále

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Do nedělního hodně důležitého duelu vstoupili lépe Švédové, kteří se dostali do vedení zásluhou posily z NHL. Mezi střelce se zapsal hned po pěti minutách hry Oduya. Poté se musel v bráně ukázat Gustavsson, jenž držel vedení Skandinávců.

"Hosté" se vrátili k aktivní hře až ve druhé třetině, kdy hráli několik přesilovek a jednu proměnili. V 25. minutě se trefil Harju. Definitivní jistotu daly Švédům branky Omarka a Anderssona, Švýcarům nepomohlo ani snížení Lemma. Přišlo pozdě.

Rusko rozdrtilo Lotyšsko

Skupinu F mohly teoreticky vyhrát dva týmy. Hokejisté Ruska, nebo Lotyšska. Spíše se počítalo s obhájcem titulu, který na šampionátu zaváhal pouze jednou, když Švédy porazil až v prodloužení.

Teď "sborná" nastoupila proti výběru, jenž si se Skandinávci také poradil. Právě Lotyšsko ale nemělo v neděli šanci.

Rusové šli za vytouženým postupem z prvního místa. Do vedení je dostal Kurjanov ve dvanácté minutě, poté přišel na začátku druhého dějství rychlý sled tří branek. Trefili se Těreščenko, Tverdovskij a ještě jednou Kurjanov.

Vasiljevs sice ještě v prostřední části snížil, ale po brankách Frolova a Tverdovského skončil zápas 6:1. Je tak jasné, že ve čtvrtfinále dojde na zápas Rusko - Bělorusko.

Švýcarsko - Švédsko 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 57. Lemm (Jeannin, Ambühl) - 6. Oduya (Eriksson, Weinhandl), 25. Harju (Omark), 47. Omark (Thörnberg), 56. Andersson (Persson). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Rönn - Orelma (oba Fin.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. Diváci: 11.327.
Švýcarsko: Gerber - Blindenbacher, Streit, Furrer, Bezina, Seger, Y. Weber, Josi - Wick, Jeannin, Lemm - Ziegler, Paterlini, Gardner - Deruns, Monnet, Sannitz - Rüthemann, Plüss, Romy - Ambühl. Trenér: Ralph Krueger.
Švédsko: Gustavsson - Magnus Johansson, Tärnström, Grossman, Oduya, K. Jönsson, Stralman, Akerman, Gunnarsson - Martensson, Eriksson, Weinhandl - Nilson, Wallin, Huselius - Thörnberg, Omark, Harju - Berglund, Andersson, Persson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Lotyšsko - Rusko 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 37. Vasiljevs (Galvinš, Cipulis) - 12. Kurjanov (Mozjakin), 22. Těreščenko (Kovalčuk, Kalinin), 24. Tverdovskij, 24. Kurjanov (Pěrežogin), 44. Frolov (Žerděv, Tverdovskij), 47. Tverdovskij (Zinovjev, Frolov). Rozhodčí: Ország (SR), Reiber (Švýc.) - Blümel (ČR), Bouguin (Fr.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:2. Diváci: 7228.
Lotyšsko: Masalskis - Skrastinš, K. Redlihs, Sotnieks, Sorokins, Galvinš, Pujacs, Bartulis, Jerofejevs - Sprukts, Karsums, Ankipans - Darzinš, M. Redlihs, Berzinš - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Džerinš, Jekimovs, Cipruss. Trenér: Olegs Znaroks.
Rusko: Jerjomenko - I. Nikulin, Proškin, Višněvskij, Tverdovskij, Kalinin, Aťjušov, Kornějev, Grebeškov - Morozov, Těreščenko, Kovalčuk - Žerděv, Zinovjev, Frolov - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Mozjakin, Kurjanov, Pěrežogin. Trenér: Vjačeslav Bykov.