Pomáhají sudí Zlínu? Stěžují si Litvínov i Sparta

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 17. 11. 2014 19:24
Vedení extraligového Litvínova podalo stížnost na výkon všech čtyř rozhodčích, kteří řídili páteční zápas 20. kola extraligy ve Zlíně. Stížnost pak podala i Sparta.
Po zápase Zlína s Litvínovem padla stížnost na rozhodčí.
Po zápase Zlína s Litvínovem padla stížnost na rozhodčí. | Foto: ČTK

Praha - Vedení extraligového Litvínova podalo stížnost na výkon všech čtyř rozhodčích, kteří řídili páteční zápas 20. kola extraligy ve Zlíně. Stížnost pak podala i Sparta kvůli nedělním duelu s moravským klubem.

Sudí Roman Polák navíc podle zástupců Vervy chtěl Severočechy úmyslně poškodit.

V rozhovoru pro Českou televizi se generální manažer Litvínova Robert Kysela zmínil i o možné korupci. Proti tomu se ale již ohradilo vedení Zlína, které vyzvalo vedení soutěže, aby Kyselu nekompromisně potrestalo.

Litvínov prohrál ve Zlíně 5:6 v prodloužení, přestože ještě v průběhu třetí třetiny vedl 5:2. Poté ale i díky častému vylučování o náskok přišel a v prodloužení inkasoval krátce po skončení oslabení šestý gól. Bezprostředně po utkání trenér Miroslav Hořava označil zápas za ostudu a nehoráznost českého hokeje.

S krátkým odstupem si klub na výkon hlavních rozhodčích Poláka a Roberta Čecha plus čárových Jaromíra Bryšky a Přemysla Skopala oficiálně stěžoval. "Všichni se podle mínění klubu dopustili řady závažných chyb, kterými ovlivnili výsledek utkání v jeho neprospěch," uvedl Litvínov na svém webu. V případě Poláka požaduje, aby byl vyřazen z listiny rozhodčích extraligy.

Důvod stížnosti? Dvojí metr

Severočeši poukázali hned na několik sporných situací, například neodpískané fauly domácích před gólem Tomáše Valenty, kterým Zlín snížil na 2:4. Nebo na několik nepotrestaných faulů kapitána domácích Petra Čajánka a v neposlední řadě dle nich chybná vyloučení Martina Ručinského a Jiřího Zemana, který byl ve 44. minutě potrestán, i když v daném čase vůbec nebyl na ledě.

Pro Českou televizi poté Kysela dodal, že není asi náhoda, že se něco podobného stalo ve Zlíně. "Je samozřejmě smutné, že tahle situace se dost často děje ve Zlíně... Je to až zavádějící. Nechci předesílat, kam by tyhlety věci až mohly dojít, ale normálně mi chodí maily od fanoušků, že to jednání zavání až korupčním jednáním a takovými věcmi. Tomu se chci bránit," uvedl Kysela. Pro MfDnes poté zopakoval, že si myslí, že Litvínov rozhodčí poškodili úmyslně.

Vedení Zlína označilo Kyselova slova za nehoráznost. "Kysela poškodil nejen dobré jméno zlínského hokeje, ale především celou extraligu jako důvěryhodný produkt. Vedení PSG Zlín vyzvalo a znovu vyzývá vedení extraligy, aby se Kyselovým konáním ve vší vážnosti zabývalo a vyvodilo z něj nekompromisní potrestání," uvedl úřadující mistr na svém webu.

Ředitel extraligy Josef Řezníček řekl, že pokud Litvínov nepředloží důkazy, čeká ho disciplinární řízení. "Vyjádření generálního manažera Roberta Kysely je naprosto bezprecedentní. Už jsme jej požádali, aby poskytl důkazy, že k něčemu takovému fakticky dochází," uvedl Řezníček pro server iDnes.cz. Za poškození dobrého jména soutěže může podle regulí dostat klub pokutu nejméně 50 tisíc korun.

Mezinárodní trendy se doma nenosí

Sparťanům se nelíbily výroky arbitrů Martina Homoly a Vladimíra Pešiny a navíc poukazuje na fakt, že rozhodčí se nedrží mezinárodních trendů a často neposuzují správně fauly hokejkou, držení nebo nedovolené bránění.

"Vybrali jsme tři situace, které jsme zaslali vedení soutěže a čekáme na jejich vyjádření či stanovisko komise rozhodčích. Po dvou ze tří - dle našeho názoru špatně posouzených situací, zejména nesmyslně nařízeném trestném střílení - jsme inkasovali, což bereme jako hrubé ovlivnění zápasu," uvedl sportovní manažer Patrik Martinec na klubovém webu k duelu 21. kola extraligy.

Podle zástupců Sparty rozhodčí v neděli chybně nařídili trestné střílení ve prospěch posledního Zlína, které Roman Vlach proměnil. Pražané také vybrali dva zákroky na útočníka Jaroslava Hlinku, které rozhodčí posoudili v souladu s pravidly, ale v obou případech se podle Pražanů jednalo o držení.

Spartě došla trpělivost

Martinec uvedl, že Sparta si dvacet kol na výkony rozhodčích nestěžovala, ale nyní už tak bude činit po každé jejich chybě. "Nechceme dále čekat a považujeme za nutné se ozvat a začít situaci řešit. A to i vzhledem k blížícímu se mistrovství světa v Praze. Víme, že v extralize je řada nových rozhodčích, ale myslíme si, že doba hájení už skončila," uvedl Martinec s tím, že problémy s nečistou hrou mají poté i hokejisté v reprezentačních výběrech.

"Je potřeba, aby se úroveň rozhodování v české extralize přiblížila trendu IIHF zejména v případech faulů hokejkou, držení, nedovoleného bránění a podobných zákroků. Je nutné, aby si čeští hráči zvykli na mezinárodní trend posuzování zákroků," řekl Martinec a ocenil čárové rozhodčí, že si rychle zvykli na nově zavedené hybridní zakázané uvolnění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 36 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy