Sto dní před MS zbývá v prodeji více než polovina lístků

ČTK ČTK
21. 1. 2015 14:52
Hokejové mistrovství světa v Praze a Ostravě sice odstartuje až za 100 dnů, ale organizátoři jsou již připravení natolik, že by mohlo začít prakticky okamžitě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Hokejové mistrovství světa v Praze a Ostravě sice odstartuje až za 100 dnů, ale organizátoři jsou již připravení natolik, že by mohlo začít prakticky okamžitě. Nejdůležitějším úkolem, který je ještě před nimi, je naplnění divácké kapacity na méně atraktivní zápasy. V tuto dobu je na celý šampionát prodáno přes 43 procent vstupenek, což zatím mírně převyšuje odhady organizátorů.

"Po stránce organizace nemáme absolutně žádný problém. Zbývají k dotažení už jen technické věci, na které je čas. Nic zásadního. Jsme zkrátka připravení a mistrovství světa by z tohoto pohledu mohlo klidně začít," řekl dnes ČTK generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban.

Největší výzvou a úkolem je nyní naplnit pokud možno co nejvíce zbývající diváckou kapacitu. "Prodejní kapacita pro celé mistrovství světa je 723 678 vstupenek. Ke včerejšku jich bylo prodáno 311 718 a těchto 43 procent už je skutečně natvrdo prodaných a zaplacených," přiblížil Urban.

Tato čísla zatím splňují představy organizátorů. I třeba v souvislosti se stanovenými cenami, jimiž se hodně intenzivně zabývali. "Cenami jsme se zabývali asi dva roky nazpět a probírali jsme všechny možné věci. Těch 64 zápasů je velká porce pro jakoukoliv zemi. Čekali jsme, že české zápasy budou ihned vyprodané, a to se potvrdilo," připomněl Urban obrovský zájem o vystoupení českého týmu.

"Je otázkou, jak se nám povede prodat ten zbytek. Pokud ano, bylo by to vynikající. Kdyby to bylo vyprodané už dnes, tak bychom si řekli, že jsme mohli stanovit tu cenu o něco výše. Kdyby byl zájem výrazně menší, tak zase naopak. Já osobně si myslím, že jsme na dobré cestě, a podle mého názoru je to zatím lehce nad plán," doplnil Urban.

Pořadatelé lákají na fanouškovskou vesnici

Ze zbývajících 57 procent půjdou další vstupenky do volného prodeje, hodně jich je také v rezervacích, ať už ze strany fanoušků, nebo pro partnery svazu a jednotlivé týmy. "Když tým postoupí do play off, tak je třeba pro něj rezervovat kolem 150 lístků," vysvětlil Urban. "Z těchto rezervací, které budou využité až v průběhu mistrovství světa, spadnou některé třeba i do prodeje, ale také nemusí," řekl Urban.

I proto láká fanoušky do dějiště turnaje, aby dorazili do fanouškovské vesnice. "Zažijí tu atmosféru na vlastní kůži a třeba jim to pak vyjde, odchytit uvolněné lístky na pokladnách. I to je šance, jak vidět české mužstvo. Když to nevyjde, lze vidět zápas alespoň na velkoplošných obrazovkách," podotkl Urban.

Tou další šancí, jak vidět český tým, je trošku zariskovat. "Na čtvrtfinále 14. května bylo včera k dispozici ještě 1170 balíčků. Na semifinále jich je k dispozici 3100 a na medailový dvojzápas 2180," nabídl Urban konkrétní čísla.

Druhou hlavní vlnu zájmu očekává poté, co se balíčky "roztrhnou" a budou k dispozici lístky na jednotlivá utkání. "Kdy to bude, chceme komunikovat 28. ledna," nastínil Urban.

Na své si přijdou také děti. "Připravujeme program, jak bychom mohli školním dětem umožnit vstup na mistrovství světa, protože určitě jsou i utkání, která budou méně atraktivní a zájem o vstupenky na ně nebude až takový. Vyjdeme s ním ale až před jeho začátkem," nechtěl Urban prozrazovat více.

Rekord není priorita

Věří, že ČR by mohla získat zpět divácký rekord, který si pro sebe před rokem uzmul Minsk (643 434 diváků) poté, co obsazoval volná místa prakticky za každou cenu.

"Věřím, že na rekord můžeme zaútočit, ale to, jak byl rekord 'vyroben' v Minsku, si nemůžeme dovolit. Žijeme v jiné zemi a i v jiném režimu a já bych se sotva mohl podívat do očí někomu, kdo by si koupil lístek, když by si pak vedle něho sedl jiný fanoušek zadarmo," zdůraznil Urban.

Výhodou je podle něho období konání MS. "Květen je pěkný měsíc a Praha je vyhledávanou destinací, i když se tu žádné mistrovství světa nehraje. I kdyby byla dvojnásobná kapacita haly, tak na české zápasy jsou lístky vyprodané. Ale základní část trvá 12 dní, z toho je české mužstvo na ledě sedm, takže pět dnů ještě potřebujeme naplnit a já věřím, že se to povede," dodal.

Divácký rekord ale pro něho není prioritou. Je to až motiv číslo 4 za třemi jinými, jež řadí na stejnou úroveň. "Češi jsou považovaní za dobré organizátory jakýchkoliv akcí. Chceme, aby mistrovství světa bylo skvělé a pokud možno nejlepší po té organizační stránce. Aby se tu lidé ve všech směrech cítili dobře," uvedl Urban.

Zásadní je ekonomická stránka věci. Náklady na uspořádání MS se pohybují okolo 550 milionů korun, přičemž hlavním zdrojem příjmu jsou právě vstupenky. "A my si nemůžeme dovolit na tom prodělat peníze, protože svaz by zbankrotoval," zdůraznil Urban.

"Třetím motivem je pak sportovní stránka, abychom byli úspěšní na ledě, ale to nelze naplánovat. Na to máme trenéra a hráče. Zda někam dojdeme, se však následně týká zároveň i té ekonomiky a potažmo i možnosti zaútočit na divácký rekord."

Dělené MS by podrazilo Moravu

Zpětně je rád, že MS zůstalo pouze na domácí půdě. "Chtěli jsme mistrovství světa dostat až na rok 2015, nikoliv 2014, protože olympijský rok je slabší. A museli jsme odolat návrhům ostatních pěti zemí (Německo, Francie, Dánsko, Rusko a Slovensko), přičemž jedinou variantou pro nás bylo Slovensko," připomněl Urban.

"Hodně jsme počítali, jak by vypadal model Praha - Bratislava 2015 a poté obráceně Bratislava - Praha 2019. Ekonomicky by to vyšlo o něco lépe, ale v tu chvíli bychom podrazili Ostravu a celý Moravskoslezský kraj. A i s ohledem na to, jaké vytvořily podmínky pro pořádání mistrovství světa, jsme prostě neměli to srdce jim tohle udělat," uzavřel Urban.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy