Sto dní před MS zbývá v prodeji více než polovina lístků

ČTK ČTK
21. 1. 2015 14:52
Hokejové mistrovství světa v Praze a Ostravě sice odstartuje až za 100 dnů, ale organizátoři jsou již připravení natolik, že by mohlo začít prakticky okamžitě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Hokejové mistrovství světa v Praze a Ostravě sice odstartuje až za 100 dnů, ale organizátoři jsou již připravení natolik, že by mohlo začít prakticky okamžitě. Nejdůležitějším úkolem, který je ještě před nimi, je naplnění divácké kapacity na méně atraktivní zápasy. V tuto dobu je na celý šampionát prodáno přes 43 procent vstupenek, což zatím mírně převyšuje odhady organizátorů.

"Po stránce organizace nemáme absolutně žádný problém. Zbývají k dotažení už jen technické věci, na které je čas. Nic zásadního. Jsme zkrátka připravení a mistrovství světa by z tohoto pohledu mohlo klidně začít," řekl dnes ČTK generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban.

Největší výzvou a úkolem je nyní naplnit pokud možno co nejvíce zbývající diváckou kapacitu. "Prodejní kapacita pro celé mistrovství světa je 723 678 vstupenek. Ke včerejšku jich bylo prodáno 311 718 a těchto 43 procent už je skutečně natvrdo prodaných a zaplacených," přiblížil Urban.

Tato čísla zatím splňují představy organizátorů. I třeba v souvislosti se stanovenými cenami, jimiž se hodně intenzivně zabývali. "Cenami jsme se zabývali asi dva roky nazpět a probírali jsme všechny možné věci. Těch 64 zápasů je velká porce pro jakoukoliv zemi. Čekali jsme, že české zápasy budou ihned vyprodané, a to se potvrdilo," připomněl Urban obrovský zájem o vystoupení českého týmu.

"Je otázkou, jak se nám povede prodat ten zbytek. Pokud ano, bylo by to vynikající. Kdyby to bylo vyprodané už dnes, tak bychom si řekli, že jsme mohli stanovit tu cenu o něco výše. Kdyby byl zájem výrazně menší, tak zase naopak. Já osobně si myslím, že jsme na dobré cestě, a podle mého názoru je to zatím lehce nad plán," doplnil Urban.

Pořadatelé lákají na fanouškovskou vesnici

Ze zbývajících 57 procent půjdou další vstupenky do volného prodeje, hodně jich je také v rezervacích, ať už ze strany fanoušků, nebo pro partnery svazu a jednotlivé týmy. "Když tým postoupí do play off, tak je třeba pro něj rezervovat kolem 150 lístků," vysvětlil Urban. "Z těchto rezervací, které budou využité až v průběhu mistrovství světa, spadnou některé třeba i do prodeje, ale také nemusí," řekl Urban.

I proto láká fanoušky do dějiště turnaje, aby dorazili do fanouškovské vesnice. "Zažijí tu atmosféru na vlastní kůži a třeba jim to pak vyjde, odchytit uvolněné lístky na pokladnách. I to je šance, jak vidět české mužstvo. Když to nevyjde, lze vidět zápas alespoň na velkoplošných obrazovkách," podotkl Urban.

Tou další šancí, jak vidět český tým, je trošku zariskovat. "Na čtvrtfinále 14. května bylo včera k dispozici ještě 1170 balíčků. Na semifinále jich je k dispozici 3100 a na medailový dvojzápas 2180," nabídl Urban konkrétní čísla.

Druhou hlavní vlnu zájmu očekává poté, co se balíčky "roztrhnou" a budou k dispozici lístky na jednotlivá utkání. "Kdy to bude, chceme komunikovat 28. ledna," nastínil Urban.

Na své si přijdou také děti. "Připravujeme program, jak bychom mohli školním dětem umožnit vstup na mistrovství světa, protože určitě jsou i utkání, která budou méně atraktivní a zájem o vstupenky na ně nebude až takový. Vyjdeme s ním ale až před jeho začátkem," nechtěl Urban prozrazovat více.

Rekord není priorita

Věří, že ČR by mohla získat zpět divácký rekord, který si pro sebe před rokem uzmul Minsk (643 434 diváků) poté, co obsazoval volná místa prakticky za každou cenu.

"Věřím, že na rekord můžeme zaútočit, ale to, jak byl rekord 'vyroben' v Minsku, si nemůžeme dovolit. Žijeme v jiné zemi a i v jiném režimu a já bych se sotva mohl podívat do očí někomu, kdo by si koupil lístek, když by si pak vedle něho sedl jiný fanoušek zadarmo," zdůraznil Urban.

Výhodou je podle něho období konání MS. "Květen je pěkný měsíc a Praha je vyhledávanou destinací, i když se tu žádné mistrovství světa nehraje. I kdyby byla dvojnásobná kapacita haly, tak na české zápasy jsou lístky vyprodané. Ale základní část trvá 12 dní, z toho je české mužstvo na ledě sedm, takže pět dnů ještě potřebujeme naplnit a já věřím, že se to povede," dodal.

Divácký rekord ale pro něho není prioritou. Je to až motiv číslo 4 za třemi jinými, jež řadí na stejnou úroveň. "Češi jsou považovaní za dobré organizátory jakýchkoliv akcí. Chceme, aby mistrovství světa bylo skvělé a pokud možno nejlepší po té organizační stránce. Aby se tu lidé ve všech směrech cítili dobře," uvedl Urban.

Zásadní je ekonomická stránka věci. Náklady na uspořádání MS se pohybují okolo 550 milionů korun, přičemž hlavním zdrojem příjmu jsou právě vstupenky. "A my si nemůžeme dovolit na tom prodělat peníze, protože svaz by zbankrotoval," zdůraznil Urban.

"Třetím motivem je pak sportovní stránka, abychom byli úspěšní na ledě, ale to nelze naplánovat. Na to máme trenéra a hráče. Zda někam dojdeme, se však následně týká zároveň i té ekonomiky a potažmo i možnosti zaútočit na divácký rekord."

Dělené MS by podrazilo Moravu

Zpětně je rád, že MS zůstalo pouze na domácí půdě. "Chtěli jsme mistrovství světa dostat až na rok 2015, nikoliv 2014, protože olympijský rok je slabší. A museli jsme odolat návrhům ostatních pěti zemí (Německo, Francie, Dánsko, Rusko a Slovensko), přičemž jedinou variantou pro nás bylo Slovensko," připomněl Urban.

"Hodně jsme počítali, jak by vypadal model Praha - Bratislava 2015 a poté obráceně Bratislava - Praha 2019. Ekonomicky by to vyšlo o něco lépe, ale v tu chvíli bychom podrazili Ostravu a celý Moravskoslezský kraj. A i s ohledem na to, jaké vytvořily podmínky pro pořádání mistrovství světa, jsme prostě neměli to srdce jim tohle udělat," uzavřel Urban.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy