Sparta vyhrála dramatické derby s dvanácti góly

maj
20. 1. 2008 20:39
V čele extraligové tabulky zůstávají České Budějovice
Jakub Langhammer překvapil Adama Svobodu v brance Slavie. Vstřelil úvodní gól zápasu ve 12. minutě. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Sparťanští hokejisté porazili v ostře sledovaném pražském derby Slavii na jejím ledě 7:5. Na čele tabulky zůstávají po nedělním 43. kole České Budějovice, které zvítězily ve Zlíně.

Prestižní zápas v Sazka Areně přinesl celkem dvanáct branek. Úvod utkání nenaznačoval, že by mělo padnout hodně gólů. Oba týmy měly sice hodně příležitostí ke skórování, ale místo střelců dominovali brankáři.

Vedení se ujali sparťané ve dvanácté minutě. Langhammer si vyjel zpoza branky a zasunul puk za překvapeného Svobodu. O chvíli později bylo vyrovnáno, když Micka tvrdou ranou prostřelil na druhé straně Dubu.

Do konce první třetiny se nic vážnějšího nestalo. Až o přestávce se konal na české poměry trochu netradiční program, derby ozdobila svatba. Novomanželé pak v dalším průběhu sledovali naprosto odlišnou podívanou.

Slavia byla dvakrát o gól napřed, ale hostující hokejisté vždy dokázali bleskurychle odpovědět. Na druhou trefu Micky z 22. minuty reagoval ještě v téže minutě Vaic.

Sparťanský knokaut během dvou minut

V polovině zápasu se dostali svěřenci trenéra Růžičky naposledy do vedení, do něhož je poslal kanonýr Sup. Skóre 3:2 nevydrželo dlouho, holešovické mužstvo totiž předvedlo před koncem prostředního dějství hodně zajímavý obrat.

Přesně 111 vteřin dělilo tři branky, díky kterým se skóre zase přelilo na druhou stranu. V čase 35:06 se trefil Petr Nedvěd, o třicet sekund později přidal druhý gól Langhammer a v čase 36:57 završil K.O. Ton.

Rozhodující však byl jiný moment. Nejprve Slavia Bednářem snížila a v 53. minutě dokonce vyrovnal na 5:5 další dvoubrankový střelec Sup. Jenže nerozhodné skóre dlouho nevydrželo.

Vítězná trefa přišla pět minut před koncem. Při přesilové hře poslal Vykoukal tvrdou střelu na Svobodu, ten kotouč vyrazil pouze před sebe a pro Netíka nebyl problém zakončit. Výhru Sparty korunoval krátce před koncem v oslabení Nedvěd.

Dvanáct a půl tisíce diváků se opravdu bavilo. Ostatně bylo to za posledních deset let jediné hokejové derby mezi Spartou a Slavií, které přineslo více než deset branek

Kladenští hokejisté jsou k nezastavení

Po porážce mohla Slavia klesnout na třetí místo v tabulce. Stalo by se tak, kdyby Liberec na domácím hřišti porazil Kladno. Jenže středočeský tým je v posledních střetnutích téměř neporazitelný, což potvrdil i v neděli.

Kladno zdolalo Liberec 3:2 po samostatných nájezdech, přitom už prohrávalo 0:2. Pod vedením trenéra Müllera stoupají bílomodří tabulkou bleskovým tempem a opět patří k hodně ofenzivním celkům.

Daří se nejen dvojici Patera - Procházka, i když právě oni mají na výkonech mužstva lví podíl. Prvně jmenovaný to naplno ukázal i pod Ještědem, když kromě asistence proměnil rozhodující nájezd.

Lídrem extraligy zůstávají České Budějovice. Jihočeši vybojovali na ledě Zlína tři body za výhru 4:0, když už od začátku udávali tempo zápasu. Proměnili hned tři přesilové hry a domácím se vůbec nedařilo výsledek korigovat.

Podobný obrat jako Kladno předvedly Pardubice. Také ony bojují o play off, ale proti Třinci se s jejich úspěchem příliš nepočítalo. Těsně před zápasem totiž z týmu odpadával jeden hráč za druhým kvůli střevní viróze.

Více čtěte zde:

Možná se to na musžtvu projevilo v úvodní části, kdy inkasovalo dvě branky. Jenže Moeller zabojoval a v závěrečné třetině naprosto změnil vývoj utkání. Diváci dali najevo svou spokojenost, pod trenéry Šejbou s Lubinou to vypadá s účastí v play off zase o něco nadějněji.

Také zbylé tři extraligové duely skončily výhrou domácích. Vítkovice nedaly šanci Znojmo, které porazily 4:1. Litvínov zdolal Karlovy Vary v prodloužení 1:0 a také Plzeň vybojovala dva body za vítězství 5:4 nad Ústím nad Labem až v nastaveném čase.

Slavia - Sparta 5:7 (1:1, 2:4, 2:2)
15. Micka (Doležal), 22. Micka (Sloboda), 27. Sup (Bednář), 51. Bednář (Kadlec), 53. Sup (Micka) - 12. Langhammer (Vaic), 22. Vaic (Hanzlík), 36. P. Nedvěd (Sivek), 36. Langhammer (Vaic), 37. Ton (Netík), 55. Netík (Vykoukal), 59. P. Nedvěd (Langhammer).
Slavia: Svoboda - Kadlec, Vašíček, Drtina, Kolařík, Sloboda, Žižka, Němeček - Hruška, Beránek, Vondrka - Bednář, Rataj, Sup - Klepiš, Růžička, Vondrka - Micka, Sklenář, Doležal.
Sparta: Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Tabaček - Ton, Sivek, Netík - Melichárek, P. Nedvěd, Vondráček - Dragoun, Langhammer, Vaic - Hromas, Švagrovský, Podlešák.

Liberec - Kladno 2:3 po SN (1:0,1:1,0:1)
1. Pletka (Kašpařík), 23. L. Čermák (Pletka) - 24. Martin Procházka (Patera), 48. Kalla (Z. Nedvěd), rozhodující nájezd Patera.
Liberec: Pinc - J. Moravec, Zíb, Hunkes, Krstev, Žabka, Derner, Kočí, Holub - L. Čermák, Kašpařík, Pletka - Bartovič, Pabiška, Víšek - Vantuch, Dušek, Šachl - Rapáč, Rýgl, Jech.
Kladno: Kopřiva - Nádašdi, Hájek, Trončinský, M. Štěpánek, Ševc, Šmach, D. Růžička - Diviš, Patera, Martin Procházka - Gulaš, Gardoň, Kuchler - Horna, Kalla, Z. Nedvěd - Rudovský, Čurila, Tomajko - Frolík.

Vítkovice - Znojmo 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
7. Gulaši (Ujčík), 17. Burger (Kuboš), 31. Klimek (Köhler), 54. R. Hruška (Köhler) - 56. J. Svoboda (Plášek).
Vítkovice: Prusek - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Gulaši, Ovčačík, J. Mrázek, Heš, Trnka - Vala, Burger, Tomášek - Ujčík, Šimíček, Jánoš - Klimek, R. Hruška, Köhler - Svačina, R. Hubáček, Káňa.
Znojmo: Trvaj - Švrček, Jareš, Tesařík, Bičánek, Kotaška, Mojžíš, Chvátal - Kucharczyk, Dopita, Selingr - J. Svoboda, R. Procházka, Demel - Beroun, Haman, Plášek.

Zlín - Č. Budějovice 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
9. Šimánek (Kůrka), 20. Brabenec (Kůrka), 35. V. Hübl (Toman), 54. L. Květoň (Sičák).
Zlín: Murín - Hamrlík, Bořuta, Nosek, Ďurák, Hlavačka, Klouček - Balaštík, Leška, Záhorovský - Okál, Mokrejš, Andrašovský - Rachůnek, Roman Vlach, Kubiš - M. Pšurný, F. Čech, R. Pšurný.
České Budějovice: Chábera - Gřegořek, Mucha, Sičák, Bolf, Toman, Vydarený, Frolo - Kuchejda, V. Hübl, Brabenec - Kůrka, Šimánek, Sailer - Hřebejk, Vak, Veselý - L. Květoň, Mertl, Kotrla.