Slováci startují s převratným pravidlem, extraliga na něj musí počkat. Na stadionech chybí technika

Adam Sušovský Adam Sušovský
8. 9. 2017 11:56
Sporný verdikt, trenér zvedá ruku. Rozhodčí si u trestoměřičů na iPadu přehraje zpětně video a na jeho základě následně gól soupeře odvolá. Podobné obrázky jsou v nejlepších hokejových ligách světa poměrně časté, oblíbené pravidlo coach challenge zavedla jako první NHL a postupně se šíří i do elitních evropských soutěží. Od nové sezony jej budou aplikovat dokonce i Slováci. Česká extraliga na něj bude muset čekat. Odhadem zhruba dva roky.
Na základě stížností trenéra se v extralize nejspíš ještě pár let video zkoumat nebude. Na stadionech k zavedení coach challenge chybí technika (ilustrační foto).
Na základě stížností trenéra se v extralize nejspíš ještě pár let video zkoumat nebude. Na stadionech k zavedení coach challenge chybí technika (ilustrační foto). | Foto: Lukáš Caha

Praha - Kvalitativně kritizovaná slovenská extraliga se do toho přes léto pořádně obula. Spunktovala obnovení Utkání hvězd a do nové sezony láká fanoušky na ještě jednu převratnou novinku: Zavedení coach challenge.

Oblíbené pravidlo pocházející z NHL umožňuje trenérům v průběhu zápasu nechat přezkoumat spornou situaci předcházející gólu, který následně rozhodčí mohou odvolat. Aby to nebylo jen tak, v případě, že se trenéři s úsudkem o porušení některého z pravidel mýlí, gól platí a jejich tým přijde o oddechový čas.

Kdy tahle video revoluce dorazí i do české extraligy

To ještě chvíli potrvá. Nejoptimističtější odhad mluví o jednom roce, ředitel extraligy Josef Řezníček počítá střídměji se dvěma lety.

"Nevím, jak se to Slovákům povedlo. Jediná možnost je zavést odpovídající techniku. My se (v Česku) pereme v současné době se standardním videosystémem, který ještě není odsouhlasený. Až budou mít všechny kluby stejnou videotechniku, můžeme se bavit o tom, zda každý klub přidá dvě kamery na modré čáry," říká Řezníček.

"Využívat challenge okolo brankoviště z našeho pohledu nemá smysl. Jestli do toho jít, tak i v případě sporných situací na modré čáře. Na to je třeba televizní technika. A já si nejsem jistý, jestli Slováci nedělají challenge jenom u brankoviště," přemýšlí Řezníček.

Že budou Slováci zkoumat jen některé situace, ostatně sami potvrdili.

Slova Řezníčka se dají interpretovat jednoduše: Jediným důvodem, proč v Česku pravidlo zavedeno není a nějakou dobu ještě nebude, je technické vybavení. Ne všechny stadiony v Česku nabízí stejné možnosti pro videorozhodčí zkoumající základní pohled na branku shora, natož aby mohly zabezpečit bezchybný provoz mnohem složitějšího systému challenge.

Ten se zatím jeví nereálně i kvůli tomu, že třeba v Olomouci dosud nemají ani multifunkční kostku nebo LED panel. A bez nich tedy ani odpovídající počet kamer na stadionu nutný pro zavedení challenge.  

V NHL má za sebou pravidlo dvě úspěšné sezony. Mezi trenéry je oblíbené, na jeho základě už bylo odvoláno několik branek. Často ale trenéři neuspěli, narazil i Josef Jandač v úvodním utkání české reprezentace na Světovém poháru v Kanadě.

A čas od času se také stane, že pravidlo rozproudí kolem rozhodnutí rozhodčích ještě větší emoce. Naposledy například v prvním finále letošního Stanley Cupu, ve kterém nebyl zpětně uznán gól Nashvillu kvůli ofsajdu, jenž žádná z kamer coach challenge nedokázala potvrdit ani vyvrátit. Predators tehdy přišli o gól a zámořská média situaci řešila několik dní. Podívat se na moment můžete i v tomto videu:

Subban neuznaný gól | Video: YouTube

NHL v souvislosti s tím přemýšlela o tom, že tým který v případě ofsajdu s coach challenge neuspěje, bude potrestán dvouminutovým trestem. Aby pravidlo nutilo trenéry využít ho jen v případě, že si jsou stoprocentně jistí. K zavedení této změny ale nakonec nedošlo. 

Nicméně i to je důkaz, že je k jeho bezkonfliknímu fungování potřeba skutečně kvalitní technika. I proto česká extraliga začne dnešní pětadvacátou sezonu bez něj.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy