Slováci startují s převratným pravidlem, extraliga na něj musí počkat. Na stadionech chybí technika

Adam Sušovský Adam Sušovský
8. 9. 2017 11:56
Sporný verdikt, trenér zvedá ruku. Rozhodčí si u trestoměřičů na iPadu přehraje zpětně video a na jeho základě následně gól soupeře odvolá. Podobné obrázky jsou v nejlepších hokejových ligách světa poměrně časté, oblíbené pravidlo coach challenge zavedla jako první NHL a postupně se šíří i do elitních evropských soutěží. Od nové sezony jej budou aplikovat dokonce i Slováci. Česká extraliga na něj bude muset čekat. Odhadem zhruba dva roky.
Na základě stížností trenéra se v extralize nejspíš ještě pár let video zkoumat nebude. Na stadionech k zavedení coach challenge chybí technika (ilustrační foto).
Na základě stížností trenéra se v extralize nejspíš ještě pár let video zkoumat nebude. Na stadionech k zavedení coach challenge chybí technika (ilustrační foto). | Foto: Lukáš Caha

Praha - Kvalitativně kritizovaná slovenská extraliga se do toho přes léto pořádně obula. Spunktovala obnovení Utkání hvězd a do nové sezony láká fanoušky na ještě jednu převratnou novinku: Zavedení coach challenge.

Oblíbené pravidlo pocházející z NHL umožňuje trenérům v průběhu zápasu nechat přezkoumat spornou situaci předcházející gólu, který následně rozhodčí mohou odvolat. Aby to nebylo jen tak, v případě, že se trenéři s úsudkem o porušení některého z pravidel mýlí, gól platí a jejich tým přijde o oddechový čas.

Kdy tahle video revoluce dorazí i do české extraligy

To ještě chvíli potrvá. Nejoptimističtější odhad mluví o jednom roce, ředitel extraligy Josef Řezníček počítá střídměji se dvěma lety.

"Nevím, jak se to Slovákům povedlo. Jediná možnost je zavést odpovídající techniku. My se (v Česku) pereme v současné době se standardním videosystémem, který ještě není odsouhlasený. Až budou mít všechny kluby stejnou videotechniku, můžeme se bavit o tom, zda každý klub přidá dvě kamery na modré čáry," říká Řezníček.

"Využívat challenge okolo brankoviště z našeho pohledu nemá smysl. Jestli do toho jít, tak i v případě sporných situací na modré čáře. Na to je třeba televizní technika. A já si nejsem jistý, jestli Slováci nedělají challenge jenom u brankoviště," přemýšlí Řezníček.

Že budou Slováci zkoumat jen některé situace, ostatně sami potvrdili.

Slova Řezníčka se dají interpretovat jednoduše: Jediným důvodem, proč v Česku pravidlo zavedeno není a nějakou dobu ještě nebude, je technické vybavení. Ne všechny stadiony v Česku nabízí stejné možnosti pro videorozhodčí zkoumající základní pohled na branku shora, natož aby mohly zabezpečit bezchybný provoz mnohem složitějšího systému challenge.

Ten se zatím jeví nereálně i kvůli tomu, že třeba v Olomouci dosud nemají ani multifunkční kostku nebo LED panel. A bez nich tedy ani odpovídající počet kamer na stadionu nutný pro zavedení challenge.  

V NHL má za sebou pravidlo dvě úspěšné sezony. Mezi trenéry je oblíbené, na jeho základě už bylo odvoláno několik branek. Často ale trenéři neuspěli, narazil i Josef Jandač v úvodním utkání české reprezentace na Světovém poháru v Kanadě.

A čas od času se také stane, že pravidlo rozproudí kolem rozhodnutí rozhodčích ještě větší emoce. Naposledy například v prvním finále letošního Stanley Cupu, ve kterém nebyl zpětně uznán gól Nashvillu kvůli ofsajdu, jenž žádná z kamer coach challenge nedokázala potvrdit ani vyvrátit. Predators tehdy přišli o gól a zámořská média situaci řešila několik dní. Podívat se na moment můžete i v tomto videu:

Subban neuznaný gól | Video: YouTube

NHL v souvislosti s tím přemýšlela o tom, že tým který v případě ofsajdu s coach challenge neuspěje, bude potrestán dvouminutovým trestem. Aby pravidlo nutilo trenéry využít ho jen v případě, že si jsou stoprocentně jistí. K zavedení této změny ale nakonec nedošlo. 

Nicméně i to je důkaz, že je k jeho bezkonfliknímu fungování potřeba skutečně kvalitní technika. I proto česká extraliga začne dnešní pětadvacátou sezonu bez něj.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy