Slováci na MS prohráli, Kanada už nastřílela 15 gólů

Report, Red Spo
26. 4. 2009 22:27
Slovensko - Bělorusko 1:2 SN
Heatley (druhý zprava) se neprosadil, ale po zápase slavil se spoluhráči
Heatley (druhý zprava) se neprosadil, ale po zápase slavil se spoluhráči | Foto: Reuters

Kloten - Hokejisté Kanady nepodcenili na mistrovství světa ve Švýcarsku ani druhého outsidera. V nedělním zápase skupiny A porazili Maďary vysoko 9:0, když o svém vítězství rozhodli už během první třetiny.

Hráči s javorovým listem na dresu tak během dvou utkání na šampionátu nastříleli už patnáct branek.

Po výhře nad Běloruskem 6:1 je tak rázem jasné, kdo ovládne individuální statistiky turnaje. I když - největší hvězda Kanady, Dany Heatley, vyšla v neděli na rozdíl od pátku překvapivě naprázdno.

Čtěte dále: Švýcaři zdolali Němce, Rusko nedalo šanci Francii

Zastoupila ho ovšem jiná opora. Martin St. Louis se radoval z hattricku, když nejdříve otevřel v šesté minutě skóre, poté se prosadil ještě v 28. minutě a třetí branku zaznamenal v 45. minutě.

Dvakrát se navíc trefil Shea Webber. Maďaři si nevytvořili mnoho šancí, ostatně vystřelili na brankáře Masona jen šestnáctkrát (zámořský výběr na Szupera jednapadesátkrát). Náhradník odpočívajícího Rolosona tak nebyl příliš prověřen.

Kanaďany možná vyburcoval i varoval výsledek Slovenska, které mělo v pátek s Maďarskem velké problémy.

Jenže to nemusel, Slováci se totiž na šampionátu trápí. V jistém slova smyslu se postarali o první překvapení MS, když v nedělním zápase skupiny A nestačili na Bělorusko po samostatných nájezdech 1:2.

Antoněnko překonal Lašáka, Bělorusko vyhrálo
Antoněnko překonal Lašáka, Bělorusko vyhrálo | Foto: Reuters

Mezin držel naděje Běloruska

Svěřenci kouče Jána Filce nezvládli duel především po taktické stránce, defenzivně hrajícího soupeře se marně pokoušeli překvapit.

Bělorusko jako už tradičně vede Glen Hanlon, bývalý kanadský brankář. Proti "své" reprezentaci v pátek neuspěl, když jeho evropští svěřenci prohráli 1:6.

Proti Slovákům ale Bělorusové na vysokou prohru zapomněli. Hlavně díky Andreji Mezinovi, kerý v bráně pochytal skoro vše, co se dalo. Outsidera poslal ve 34. minutě do vedení Stas. Náhradník překonal Staňu nenápadnou střelou po ledě.

Vše směřovalo k tomu, že hráči v červených dresech získají tři body.

Omyl. Slováci si vzpomněli na pátek, kdy otočili duel s Maďarskem na poslední chvíli. Na 1:1 vyrovnal necelé tři minuty před koncem Marcel Hossa a zabránil tak hrozící ostudě.

Po opatrném prodloužení musely o vítězi rozhodnout nájezdy, ve kterých dominoval Antoněnko. Běloruské křídlo se prosadilo nejdříve proti Staňovi, následně překonal i Lašáka, naopak Ružička napodruhé proti Mezinovi selhal.

Skupina A:
Slovensko - Bělorusko 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Zápas jsme sledovali on-line ZDE
Branky a nahrávky:
58. Marcel Hossa (Sekera) - 34. Stas (Čupris), rozhodující sam. nájezd Antoněnko. Rozhodčí: Bulanov, Kadyrov - Gorděnko, Oskirko (všichni Rus.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 5256.
Slovensko: Staňa (od 2. nájezdu Lašák) - Sekera, Obšut, Baranka, Smrek, Valábik, Graňák, Vydarený - Marcel Hossa, Handzuš, Bartečko - Bartovič, Rastislav Pavlikovský, Nagy - Ružička, Mikúš, Radivojevič - Bicek, Ölvecký, Surový. Trenér: Ján Filc.
Bělorusko: Mezin - Rjadinskij, Salej, Baško, Makrickij, Usenko, Kosťjučenok, Antonov - Michalev, Kolcov, Čupris - Ugarov, Kaljužnyj, Grabovskij - Antoněnko, Kovyršin, Děmagin - Kulakov, Stas. Trenér: Glen Hanlon.

Kanada - Maďarsko 9:0 (4:0, 2:0, 3:0)
6. St. Louis (White, Schenn), 10. Weber (St. Louis, Roy), 13. Roy (Spezza, Phillips), 13. Neal (Fisher, White), 28. St. Louis (Doughty), 30. Weber (Phillips), 42. Fisher (Horcoff, Hamhuis), 45. St. Louis (Doan), 51. Spezza. Rozhodčí: Looker (USA), Piechaczek (Něm.) - Wehrli, Wirth (oba Švýc.). Vyloučení: 2:8, navíc Upshall (Kan.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 5506.
Kanada: Mason - Hamhuis, Weber, Doughty, Phillips, Schenn, White - Heatley, Spezza, Roy - Doan, Stamkos, St. Louis - Upshall, Horcoff, Lombardi - Armstrong, Fisher, Neal. Trenér: Lindy Ruff.'
Maďarsko: Szuper (30. Hetényi) - Svasznek, Šille, Horváth, Tokaj, Szélig, Ennaffati, Kangyal, Ondrejčík - Palkovics, Fekete, J. Vas - M. Vas, Ladányi, Peterdi - Kovács, Jánosi, Vasjunin - Benk, Majoross, Holéczy. Trenér: Pat Cortina.