Sledovali jsme ŽIVĚ: Česko - Francie 6:2

Zdeněk John
9. 5. 2010 0:00
Online reportáž ze zápasu Česko - Francie. Růžičkův výběr tímto zápasem vstoupil do mistrovství světa v Německu.

Minuta po minutě

Vítáme vás u on-line přenosu z prvního vystoupení české reprezentace na hokejovém šampionátu. Soupeřem českého týmu je od 16.15 Francie.

Dosavadní průběh šampionátu v Německu ukazuje, že týmy patřící do světové špičky nemohou nikoho podcenit. USA v úvodním zápase prohrály v prodloužení s Německem, které by loni sestoupilo, kdyby nebylo pořadatelem letošního turnaje. A Finové dokonce prohráli s Dánskem v normální hrací době.

Přehledně: všechna dosud odehraná utkání najdete ZDE

Český tým tedy musí být opatrný, aby nedopadl stejně.

Trenér Růžička už předem avizoval, že do branky postaví Tomáše Vokouna, i když v přípravných zápasech (Švédské hry i přátelské utkání s Běloruskem v Praze) ukazoval vynikající formu Ondřej Pavelec. Kouč nasadí do hry kompletní čtyři pětky.

Je tohle slabý tým, jak se říká? Podívejte se, kdo tvoří Růžičkův výběr - ZDE

Zápas s Francií, jak známo, otevírá českou účast na šampionátu v Německu. Pokaždé, když český (československý) tým v Německu hrál, přivezl medaili. V roce 2001, kdy se zde konalo mistrovství naposledy, z toho byl dokonce titul. David Moravec zařídil tehdy ve finále vítěznou brankou zlatý hattrick, vzpomínáte?

17 českých pokusů stát se mistry světa - ZDE je najdete přehledně všechny

Pro francouzského útočníka Yoricka Treille bude mít úvodní zápas na hokejovém mistrovství světa v Mannheimu proti České republice speciální náboj. Uplynulé dvě sezony strávil devětadvacetiletý rodák z Cannes v české extralize v dresu Vítkovic, teď se stal novou posilou pražské Sparty. Pro Francouze podle něj nebude klíčový proti českému týmu výsledek, ale spíš výkon.

Treille se těší na souboj se spoluhráči z Vítkovic - čtěte ZDE

0. První třetina zápasu začne v 16.15. Hraje se v Mannheimu. Sestava Česka: Vokoun - Rozsíval, Blaťák - Rachůnek, Čáslava - Novák, Barinka - Gřegořek - Červenka, Rolinek, Jágr - Hubáček, Marek, Voráček - Novotný, Vampola, Kašpar - Klepiš, Koukal, Kvapil. Francie staví tento tým: Lhenry - Bachet, Amar - Manavian, Besch - Quessandier, Auvitu - Yorick Treille, Meunier, Raux - Bellemare, Pain, Hecquefeuille - Roussel, Lussier, Gras - Tardif, Henderson, Sacha Treille.

1. Zápas začal. Češi mají bílé dresy, Francouzi modré. V českém týmu je osm nováčků na mistrovství světa. Sestava očekávaná, stejná jako proti Bělorusku v poslední přípravě - v útoku s Jágrem hrají Červenka a Rolinek. To je český první útok.

1. Jágr vypadá v dobré náladě. První střelu na brankáře soupeře vyslal Rozsíval.

1. ČESKO VEDE 1:0. První gól dává ve 44. vteřině z blízka Petr Hubáček, který už naskočil na led z druhého útoku. Na branku mu nahrál Jaromír Jágr.

3. Češi už mají na kontě tři střely na branku Francie, soupeř se k Vokounovi vůbec nedostal.

4. Jágr v obrovské šanci najížděl zleva na brankáře Lhenryho, ale místo střely volil nahrávku na Červenku. Ten na kotouč nedosáhl

5. Jan Marek vybojoval buly, z rohu vybruslil a pak nahrál před branku Voráčkovi. Gól z toho nebyl.

6. Francouzi se dostávají do svého útočného pásma jen výjimečně. Častější jsou jejich zakázaná uvolnění než pobyty před Vokounem.

7. Hra Růžičkova týmu vypadá, jako kdyby hrál přesilovku, i když je to 5 na 5. Po Hubáčkově gólu však zatím další opravdu nebezpečná akce nepřichází.

7. Na trestnou lavici odchází Petr Gřegořek za naražení soupeře na mantinel.

8. V oslabení začali Červenka s Rolinkem, vzadu Čáslava a Rozsíval.

9. Vokoun si připisuje dva rychlé zákroky za sebou, druhá polovina přesilovky jde soupeři lépe než první.

9. Přesilovka Francie končí, gól nepadl.

10. Červenka vystřelil z plné jízdy, francouzský brankář vyráží.

11. Dvě minuty za držení Tomáše Rolinka dostává Manavian. Česko hraje první přesilovku

11. Markova velká šance po dorážce Čáslavovy střely.

11. Z trošku statické přesilovky zatím Češi vytěžili jen dvě střely, druhou vyslal Barinka od modré.

12. ČESKO VEDE 2:0. Gól v přesilovce dává Jiří Novotný. Je to jeho druhá branka v sedmnáctém zápase za reprezentaci. Novotný pálil do odkryté Lhenryho branky poté, co dorážel střelu obránce Filipa Nováka.

13. ˇPo faulu na Rolinka se píská trestné střílení. Rolinek byl hákován v brejku.

13. Jakub Klepiš neproměnil, nevyšel mu blafák do bekhandu. Puk mu těsně před střelou poskočil.

14. Střely na branku až dosud 9:2 pro Česko.

14. Za držení půjde na dvě minuty Karel Rachůnek. Druhé oslabení českého týmu.

15. Francouzi svírají Čechy v jejich obranném pásmu, teď je jejich přesilovka ostrá jako břitva. Voráček však vyhazuje.

16. Česko je kompletní, druhé oslabení je za námi.

16. Úžasná kombinace v útočné třetině Česka. Jágr, Červenka a Rolinek motali hlavu francouzským obráncům, jenže gól z toho nebyl.

18. Jan Marek dal gól, ale rozhodčí ho neuznává. Předtím totiž pískal, protože mu puk zmizel z dohledu. Marek ho bruslí dokázal dopravit do branky, ale tedy až po odpískání.

18. Rozsíval nahodil kotouč na brankáře, vzápětí je vyloučen Francouz Gras. První třetinu dohrají Češi v přesilovce.

20. Červenka dorážel Blaťákovu střelu, ale trvalo mu to příliš dlouho, brankář Lhenry zasáhl.

20. Tři vteřiny před koncem třetiny se snažil z úhlu skórovat Jágr, ale trefil jen brankáře do masky.

20. Skončila první třetina. Česko vede 2:0, navíc Klepiš neproměnil trestné střílení a Markův gól nebyl uznán. Střely na branku 18:3.

1. Dohráváme přesilovku. Gras začal druhou třetinu na lavici hanby.

1. Jágr poté, co skončila přesilovka, vyjel z rohu útočné třetiny, obtočil se kolem obránce a hledal před brankou Červenku. Nic z toho nebylo.

2. To si Francouzi moc neodpočinou. Další přesilovka českého týmu.

2. Voráček, Koukal a Rolinek zkoušejí štěstí v přesilovce. Gólman Lhenry ale jejich kombinaci čelí výtečně.

3. Experiment končí, Růžička posílá na led první přesilovkové komando. Jágr, Červenka a Klepiš, za nimi Rozsíval a Blaťák. Ani oni nejsou úspěšní, třetí přesilovka zůstává nevyužita.

4. ČESKO VEDE 3:0. Petr Gřegořek zvyšuje na 3:0. Před brankou se vzorně motal Vampola a Gřegořkova střela od modré zapadla s tečí některého z bránících hráčů za Lhenryho záda. Příjemný vstup do druhé třetiny.

5. Francie nestíhá české tempo. Na trestnou lavici odchází Roussel. Další přesilovka.

5. Zajímavý moment. Při naší přesilovce si Treill (znáte ho z Vítkovic, příští sezónu ho poznáte jako sparťana) vzal na starosti Jágra.

6. ČESKO VEDE 4:0. Bomba, která se nedala chytit. Přesilovkové komando úřaduje, z přihrávek Jágra a Klepiše dává gól Karel Rachůnek.

7. Vokoun měl práci, mladší bratr exvítkovického Treille Sasha vypálil.

7. Ale vzápětí Sasha Treille fauluje a už popáté oslabuje svůj tým. Zatím byli Češi velmi úspěšní, z přesilovek padly tři branky. Uvidíme, co teď.

8. Jágr se omlouvá se příšernou nahrávku, která končí zakázaným uvolněním. Teď Česku přesilovka nejde.

9. Je klid jako na dovolené uprostřed léta. Osud zápasu se zdá být jasný, Francouzi jsou neškodní. Ale tempo hry zatím neupadá, trenéři posílají pravidleně na led všechny pětky, aby se sehrály. Sled narušují jen častá vylučování soupeře.

10. Koukal se hezky prodral do útočné třetiny. I čtvrtý útok chce ukázat, že umí tvočit hru. K šanci se však nedostal.

11. Dvě minuty za hákování. Ani nemusíte hádat kdo: Francie bude hrát v oslabení. Hecquefeuille už sedí na trestné.

12. Do přesilovky nasazeni Jágr s Červenkou a Rolinkem. Náznak šance přišel hned na začátku, ale Jágr nedosáhl na přihrávku Romana Červenky.

12. Jágr zůstal i na druhou část, společnost mu dělali Marek s Kvapilem. Jágrovu přihrávku přetavil ve střelu Rozsíval, ale nic z toho.

12. Jan Marek v obrovské šanci neproměnuje.

13. Filip Novák půjde prozkoumat, jak to vypadá na trestné lavici. Rozhodčí viděli sekání, Novák se trochu přísnému vyloučení diví. Diví se málo, žádný další trest nepřichází.

14. Obrovská šance Yoricka Treillea. Vystřelil na Vokouna z boku ze střední vzdálenosti. Vokoun pozorný.

15. Lukáš Kašpar zleva najížděl na francouzského brankáře, ale těsně minul prudkou střelou. Ou, to byla šance!

16. Český tým je kompletní, příliš nebylo znát, že potřetí v zápase hrál v oslabení.

17. Klepiš ve vlastním obranném pásmu rozehrával velmi riskantně, hrát proti silnjěšímu soupeři, asi by se to nevyplatilo. Takhle Francie ani nevystřelila na Vokounovu branku.

18. Pořadatelé oznámili, že v hale je 3132 diváků. Tedy zhruba pětadvacetkrát méně, než při úvodním zápase Německo - USA, kde bylo přes 78 tisíc lidí.

Podívejte se, jak se dělá světový rekord v hokeji - ZDE

19. Jan Marek je vyloučen za hákování.

20. Končí prostřední část hry - minišancí Francie. Ale Češi mají zápas pod kontrolou, vedou 4:0.

1. Tomáš Vokoun má dosud v zápase 19 zásahů, Lhenry 27 (za obě dosud odehrané třetiny). I z toho je vidět, že v druhé části trochu Češi povolali ve svém tlaku a šetří nejspíš síly na další zápasy.

2. Hubáček se natahoval před brankou soupeře po Voráčkově nahrávce, ale nedosáhl.

3. Dvě minuty za nedovolené bránění Jana Marka. Auvitu fauloval.

4. Přesilovku zatím hrajeme bez jakékoliv šance. Na její druhou část přichází už Jágr, Klepiš a Červenka.

4. Treille ubránil Jágra na modré čáře, Čechům se nedařří dostat do třetiny soupeře. A je po přesilovce.

5. Vokoun v akci. Nejprve mu při protiútoku Francouzů pomohla tyčka, k dorážce se Sasha Treille nedostal.

6. Upřímně řečeno: vypadá to, že Češi se rozhodli zápas dohrát, aby už nevydali více sil. I to jim stačí na další šance.

7. ČESKO VEDE 5:0. Lukáš Kašpar dává gól. Češi ve třech najížděli do bezprostřední blízkosti Lhenryho branky. Brankář zasáhl, Češi objeli branku a on už pak nestačil na dorážku z hokejky Lukáše Kašpara.

8. ČESKO VEDE 5:1. Francie hned z protiútoku skóruje. Yorick Treille se dočkal a odrazem od jeho lýtka se kotouč dostal do Vokounovy branky. Videorozhodčí potvrdil, že puk byl o pár centimetrů za brankovou čarou.

9. Marek jel sám na francouzského brankáře. Zkoušel blafák, ale gólman mu sebral puk zhruba uprostřed manévru.

10. ČESKO VEDE 5:2. Laurent Meunier překvapil Vokouna a střelou v pádu mu dává gól. Český brankář si puk vlastně dal do sítě sám, protože si lehkou střelu nadzvihl vlastní hokejkou.

11. Francouzi ožili. Další střela na Vokouna, pokud se zápas ještě zdramatizuje, mohou si za to Češi sami. Ve třetí třetině jezdí zjevně na půl plynu.

12. Dvě šance Čechů: nejprve Voráček a pak bek Gřegořek stříleli na Thenryho. Neúspěšně.

13. Vampola a Kašpar se dostávali do náznaku šance. Ale Francie náhlé momentální obživnutí českého tempa ustála.

14. Treille se na modré čáře dral za pukem, už už to vypadalo na šanci, ale ta končí francouzským ofsajdem.

14. Vokoun ramenem vyrazil další bombu francouzského útočníka.

14. Opět byl faulován Jan Marek, už poněkolikáté v zápase. Meunier dává Čechům šanci na další využití přesilovky.

16. Češi zamkli Francouze v jejich obranném pásmu, ale přesilovka je zatím bez jakékoliv šance.

17. Soupeř je kompletní.

18. Hubáček pronikal do útočné třetiny, ale zastavila ho dvojice obránců.

19. Vampola projel celou útočnou třetinou podél mantinelů, nakonec našel před brankou nahrávkou obránce Blaťáka. Z šance nic nebylo.

19. Druhá Vampolova akce, tentokrát si vynutil faul. Besch jde na poslední minutu na trestnou lavici.

20. ČESKO VEDE 6:2. Blaťák 33 vteřin před koncem ranou od modré využívá přesilovku. Střelu tečoval těsně před brankářem ležící francouzský obránce.

20. KONEC ZÁPASU. Česko vítězí v úvodním zápase 6:2, stačil mu výkon na půl plynu, zejména v druhé části zápasu Češi evidentně ubrali z tempa.

20. Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni Laurent Meunier a Jiří Novotný (střelec druhé české branky).