Hokejová Slavia přichází o diváky. Už je nezajímá ani Eden

Adam Sušovský Adam Sušovský
15. 11. 2012 17:07
Hokejová Slavia má problém, utíkají od ní fanoušci. Ti nedorazili ani na zápas do Edenu.
O2 Aréna při zápase Slavie Praha v extralize
O2 Aréna při zápase Slavie Praha v extralize | Foto: Eduard Erben

Praha - "Byl jsem překvapený, že nebylo plno. Fakt nevím, jak už ty lidi přílákat," řekl po utkání Slavie v Edenu útočník Vladimír Sobotka.

Jeho slova mluví za vše. Ukázalo se, že mizerné návštěvy na domácích zápasech Slavie nejsou jen dílem drahé O2 areny, kterou fanoušci Slavie "nemají rádi".

Příznivci sešívaných si totiž na zápas svého týmu nenašli cestu ani do milovaného Edenu. Místa, které bude pro slávisty navždy domovem.

Klub čekal, že Eden vyprodá

Extraligový zápas s Vítkovicemi tam ve středu večer sledovalo pouze 3 278 diváků. Tedy zhruba stejný počet, jaký si pravidelně nachází cestu do nejmodernější arény v Česku a podobný počtu lidí, kteří loni přišli na Slavii do Edenu na neatraktivní skupinu o udržení.

"Je to pořád ta stará a obehraná písnička. Jako úplné zklamání to ale neberu, hráči si totiž pochvalovali alespoň atmosféru, kterou diváci vytvořili," řekl Aktuálně.cz marketingový ředitel klubu Karel Hromádka.

Ještě před zápasem přitom Slavia snila o tom, že by v Edenu mohlo být vyprodáno.

"Kdo tam byl, musí si udělat obrázek. Eden už v dnešní moderní době divákovi nic nenabídne," dodal.

Jak se měnila návštěvnost Slavie za posledních pět let

Sezona Průměrná návštěvnost domácího utkání
12/13 3 680
11/12 4 492
10/11 5 012
09/10 5 430
08/09 5 422

Co už mu ale starosti dělá je, že i letos Slavia přichází o diváky oproti předešlým letem. Rozdíl mezi loňskou a letošní sezonou v návštěvnosti dělá 812 fanoušků na zápas, a to letos sešívaní doma body tolik nerozdávají a hrají na pozicích zaručující postup do play off.

Za poslední tři sezony dokonce Slavia každým rokem tratila v průměru pětistovku fanoušků na utkání.

"Letošní sezona je pro nás hodně specifická. V O2 areně je na podzim nabitý program a my se mu musíme podřizovat. Řadu zápasů s nepříliš atraktivními soupeři jsme museli hrát v neatraktivní termíny," přemýšlí Hromádka s tím, že klubu svým způsobem uškodil také příchod KHL do Prahy.

Slavia už nevyhrává tituly

"Slavia se navíc dostala do standardní fáze. V devadesátých letech klubu pomohl postup do extraligy, před osmi lety zase přesun do nejmodernější haly v Česku a zisk několika titulů. Teď se Slavii tolik nedařilo, loni nehrála vůbec play off a to mělo na návštěvnosti určitě svůj vliv," zdůvodňuje.

Jak klesající křivku obrátit opačným směrem už Hromádka tuší a věří, že následující zápasy diváky do haly vrátí. V pondělí bude Slavia hostit Jágrovo Kladno, pak je čekají třeba atraktivní duely s Kometou Brno nebo Pardubicemi.

To všechno jsou sice zápasy, na které se nechodí na Slavii, ale soupeře, který má v hledišti navrch. Podle Hromádky je ale i to pro klub hodně důležité.

"Rozhodně jen nestojíme s rukama v klíně a nesledujeme, co se děje. Chceme návštěvnost zlepšit a následující zápasy nám hrají do karet. V těch atraktivních duelech bychom divákovi rádi ukázali, že mu máme co nabídnout, aby přišel i příště. Musíme zlepšit komunikaci s fanoušky. Projektů ale máme v hlavách více," řekl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy