Šesté místo z MS. Češky vedly nad Švédskem, pak přišlo devět minut hrůzy

4. 4. 2016 8:01
České hokejistky podlehly v utkání o 5. místo na mistrovství světa v kanadském Kamloops Švédsku 2:4, přestože ještě v 51. minutě vedly 2:0.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Drštička

Kamloops - České hokejistky podlehly v utkání o 5. místo na mistrovství světa v kanadském Kamloops Švédsku 2:4, přestože ještě v 51. minutě vedly 2:0. I tak dosáhly svěřenkyně trenéra Jiřího Vozáka šestým místem historického úspěchu. Ve finále se i na sedmnáctém světovém šampionátu utká Kanada s obhájkyněmi titulu Spojenými státy americkými.

Vedení českému týmu zařídila dvěma góly v úvodním dějství kapitánka Alena Polenská. Nejdříve překonala brankářku Saru Grahnovou v osmé minutě a za 117 vteřin se při vyloučení Johanny Fällmanové prosadila znovu. Dvoubrankový náskok držely Česky do 51. minuty, kdy brankářku Kláru Peslarovou překonala Erika Johanssonová.

Švédky stav rychle otočily. Za 99 vteřin vyrovnala Anna Borgqvistové a za dalších 26 vteřin se Seveřanky radovaly i po trefě Lisy Johanssonové. Skóre uzavřela při power play českého týmu do prázdné branky v oslabení Sabina Küllerová.

Obhájkyně zlata z minulých dvou šampionátů Američanky v semifinále rozdrtily Rusko 9:0 a domácí Kanaďanky zdolaly Finsko 5:3. Finále se hraje v úterý od 4:30 SEČ.

Mistrovství světa hokejistek v Kamloops (Kanada):

O 5. místo:

ČR - Švédsko 2:4 (2:0, 0:0, 0:4)

Branky a nahrávky: 8. Polenská (Křížová, Hymlárová), 10. Polenská (Zíková, Křížová) - 51. E. Johanssonová (Lindhová, Borgqvistová), 52. Borgqvistová (Lindhová, Rasková), 53. L. Johanssonová (Olssonová), 60. Küllerová (Winbergová). Rozhodčí: Glennová (USA), Nakajamová (Jap.) - Frattarelliová (USA), Girardová (Fr.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 612.

Semifinále:

USA - Rusko 9:0 (5:0, 3:0, 1:0)

Branky: 7. a 40. Stacková, 8. a 26. Lamoureuxová-Davidsonová, 12. a 42. Knightová, 11. Bozeková, 20. Gugganová, 38. Deckerová.

Kanada - Finsko 5:3 (1:1, 1:0, 3:2)

Branky: 13., 46. a 58. Spoonerová, 38. Agostaová, 57. Turnbullová - 7. Valkamaová, 56. Karvinenová, 60. Saariová.

O udržení - 2. zápas:

Japonsko - Švýcarsko 0:4 (0:1, 0:2, 0:1) - konečný stav série 0:2, Japonsko sestupuje do skupiny A divize I. Nahradí jej Německo.