Václav Rojík, roj
6. 5. 2009 18:30
Rusko - Bělorusko 4:3
Bělorus Konstantin Koltsov se raduje po gólu do sítě Ruska.
Bělorus Konstantin Koltsov se raduje po gólu do sítě Ruska. | Foto: Václav Rojík

Bern - Hokejisté Běloruska ve čtvrtfinále mistrovství světa v hokeji pořádně trápili obhájce titulu z Ruska. Ti nakonec po vydřené výhře 4:3 postupují do semifinále.

Bělorusové šli do utkání jako jasní outsideři a případný postup do semifinále by se takřka rovnal zázračnému vyřazení Švédů na OH v Salt Lake City.

Ve středu však podali velmi dobrý výkon, dvakrát dokonce vedli, ale nakonec podlehli.

Zápas jsme sledovali on-line

Svěřenci kanadského kouče Hanlona se na turnaji prezentovali mimořádně disciplinovanou defenzivou a ve stejném stylu začali i proti Rusům.

Ti sice v první třetině svého soupeře jasně přestříleli, ale nejblíže gólu měli paradoxně Bělorusové, když v přesilové hře ve čtvrté minutě nastřelil Dmitrij Korobov tyč.

Rusové si vytvořili několik slibných šancí, jako třeba před první sirénou, kdy Těreščenko netrefil odkrytou bránu.

Bělorusko však tradičně držel v klíčových momentech brankář Andrej Mezin.

Bělorusové dvakrát vedli

A jeho spoluhráči šokovali favorita v nástupu do druhé třetiny, když využili třetí přesilovku.

Po sérii dorážek se ke kotouči dostal Konstantin Kolcov a dopravil ho za brankovou čáru. Brankář Bryzgalov vůbec nevěděl, kde kotouč je.

Rusům však trochu vrátil klid za necelé tři minuty Vitalij Proškin. Vystřelil švihem od modré čáry, nečekanou střelu Mezin přes hradbu hráčů neviděl a ta skončila za jeho zády.

Bělorusko si ale ještě jednou vychutnalo radost z vedení. To Oleg Antoněnko zavezl kotouč do pásma, udělal kličku na střed a švihem překonával nejistého Ilju Bryzgalova.

Rusové sice trochu znervozněli, ale v mimořádně rušné třetině vývoj zápasu otočili. A to během dvaadvacet sekund.

Nejprve Vitalij Aťušov vystřelil švihem na hranici kruhu a trefil mezeru pod rukou Mezina.

Pak se Alexander Frolov nejlépe zorientoval v brankovišti a ve zmatku před bránou dorazil kotouč za brankovou čáru.

Oleg Saprykin slaví gól do sítě Andreje Mezina.
Oleg Saprykin slaví gól do sítě Andreje Mezina. | Foto: Václav Rojík

Jenže v závěru druhé třetiny měli Bělorusové znovu výhodu přesilové hry a pár desítek sekund před sirénou dokázali srovnat.

Rána Ruslana Saleje od modré čáry si našla cestu až za záda brankáře Bryzgalova.

Rozhodl Kovalčuk

To už trenérům Ruska došla s nejistým gólmanem trpělivost a do závěrečné dvacetiminutovce poslali do hry Jerjomenka.

Bělorusové už v závěrečné části přeci jen začali trochu odpadat a viditelně znervoznělí Rusové přeci jen dosáhli na vítězný gól. Ilja Kovalčuk udělal kličku do středu hřiště, ze které následně po ledě vystřelil a trefil mezeru mezi betony gólmana.

Kovalčuk mohl vzápětí vstřelit další gól, ale jeho blafák tentokrát Mezin zlikvidoval. Rusové měli v koncovce zápasu viditelnou převahu a hubené vítězství uhájili.

Rusko - Bělorusko 4:3 (0:0, 3:3, 1:0).
Branky a nahrávky:
26. Proškin (Kovalčuk, Těreščenko), 37. Aťjušov (Radulov, Saprykin), 38. Frolov (Radulov), 48. Kovalčuk (Morozov) - 23. Kolcov (Grabovskij, Antoněnko), 34. Antoněnko (Grabovskij, Kaljužnyj), 40. Salej (Antoněnko, Grabovskij). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Zalaski (Kan.) - Semjonov (Est.), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 8:5. Využití: 0:2. Diváci: 8337.
Rusko: Bryzgalov (41. Jerjomenko) - I. Nikulin, Proškin, Višněvskij, Tverdovskij, Kalinin, Aťjušov, Kornějev, Grebeškov - Morozov, Těreščenko, Kovalčuk - Žerděv, Zinovjev, Frolov - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Mozjakin, Kurjanov, Pěrežogin. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Bělorusko: Mezin - Rjadinskij, Salej, Denisov, Korobov, Usenko, Kosťjučenok, Baško, Antonov - Kolcov, Stas, Děmagin - Ugarov, Kaljužnyj, Grabovskij - Čupris, Michalev, Stefanovič - Kulakov, Kovyršin, Antoněnko. Trenér: Glen Hanlon.