Rusové se diví: Lev proti Jaroslavli dominuje, jak to?

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 4. 2014 11:44
Ruští novináři v Jaroslavli nechápali skvělou hru Lva: Vždyť dominuje sérii. Lokomotiv k ničemu nepouští. Ve třech zápasech dostal jen jeden gól. Jak je to možné?
Lev ve finále Západní konference KHL dominuje. Jaroslavl je zoufalá a ruští novináři úplně zaskočení. Jak to, že jste tak dobří? Ptají se hráčů Lva.
Lev ve finále Západní konference KHL dominuje. Jaroslavl je zoufalá a ruští novináři úplně zaskočení. Jak to, že jste tak dobří? Ptají se hráčů Lva. | Foto: CPA Eduard Erben

Jaroslavl (od našeho zpravodaje) - Překvapuje vás, jak Lev Praha ve finále Západní konference KHL suverénně ničí Lokomotiv Jaroslavl? Tak to nejste sami. Ale věřte, že Rusové jsou z toho na větvi ještě víc.

Doteď tam s pražským klubem nikdo nepočítal. Lev se domovské zemi KHL v play off dosud vyhýbal. Hrál v Chorvatsku, na Ukrajině i Slovensku, navíc od začátku rozhodně nepatřil mezi největší favority, takže byl úplně mimo tamní pozornost.

Finále Západní konference s Lokomotivem Jaroslavl proto mělo být naprosto jednoznačnou záležitostí. Lokomotiv vyřadil Dynamo Moskva a sebevědomě zničil i SKA Petrohrad. Všichni si logicky mysleli, že s takovou formou nenápadný pražský tým hravě převálcuje.

Lev? To pro ně není žádný soupeř, říkali si nejen v Rusku.

Ruští novináři měli jen slova chvály

Jenže prásk, vše je jinak. Lokomotiva narazila do tvrdé zdi a došla jí pára. V sérii si dosud ani neškrtla a prohrává 0:3 na zápasy. Ruští novináři se po včerejší prohře (i na ledě v Jaroslavli Lev ve třetím utkání série jasně dominoval a nepustil Lokomotiv prakticky k ničemu) nestačili divit úplně stejně jako bezradní hokejisté Jaroslavle. Na hráče Lva pak sypali s úžasem jednu pochvalnou otázku za druhou.

"Vy v sérii s Lokomotivem naprosto dominujete, jak je to možné?"

"Za tři zápasy jste dostali jen jeden gól, to je neuvěřitelné."

"K ničemu jste je nepustili a jste jen krok od finále. Co na to říkáte?"

Odpovídali Martin Thörnberg, Jiří Novotný, Petri Vehanen, Ondřej Němec i Martin Ševc. O kus dál poskytl v ruštině interview dokonce i Rašíd Chabibulin. Sportovní manažer Lva, který s novináři moc nemluví, ale v létě tenhle tým sám dával dohromady.

Takový zájem zástupci Lva ze strany zahraničních novinářů, kor těch ruských, za dva roky v KHL ještě nezažili. Ale ani sama soutěž na takovou dominanci není zvyklá. Za šest let existence KHL se vyhrát semifinále 4:0 na zápasy podařilo jen jednou Dynamu Moskva, teď má ke stejně husarskému kousku výborně nakročeno i Lev.

Lev se zvedá každým zápasem

Poklona je tedy namístě. V sérii s Donbassem Doněck se za stavu 2:2 na zápasy možná ještě dalo o síle Lva pochybovat, jenže vydřený postup přes Ukrajince nakonec nastartoval pražský tým k parádním výkonům.

Navíc se zdá, že je teď Lev silnější každým zápasem.

Včerejší představení je toho jasným důkazem. Jestli měla Jaroslavl zabrat, bylo to včera. V domácí aréně je dopředu hnal devítitisícový, do posledního místečka vyprodaný kotel. Ale úplně marně.

Lev Praha zvládl i tuhle bitvu dokonale. Jako by měl hru Jaroslavle dopředu přečtenou a věděl o každém kroku, který ruský soupeř podnikne. Lev nepustil domácí do žádného souvislého tlaku, celých šedesát minut hru kontroloval a postupně velebil svůj náskok.

Velká výhra, řekl gólman s druhou nulou

"Byla to velká výhra," konstatoval pak stručně gólman Petri Vehanen. V sérii vychytal už druhou nulu, i když se tentokrát tolik nadřít nemusel. Spoluhráči ho nenechali ve štychu ani jednou, Vehanen tím měl práci o dost ušetřenou.

"Všechno to začíná u útočníků. Výborně blokují střely, my se to snažíme čistit před brankovištěm, a co projde, to Vehanen má," řekl o tom obránce Martin Ševc a prozradil Rusům také další důvod, proč má Lev v sérii takhle jasně navrch: "Proměňujeme přesilovky," řekl. "Stačí, když dáme v každém utkání jednu."

A taky přiznal, že cítí, jak z toho všeho už začíná být Lokomotiv zoufalý a frustrovaný. K tomu pak měl co říct i Martin Thörnberg.

"Jistě že jsou frustrovaní. Když dáte jeden gól ve třech zápasech, musíte být frustrovaní," prohlásil Švéd, který dal včera sám dva góly. Víc než celá Jaroslavl v dosavadním průběhu série. Oba ve skvěle sehraných přesilovkách.

O finále ještě nechce nikdo slyšet

Na jednu věc ale ani jeden z nich odpovídat nechtěl. O tom, že by byl Lev jednou nohou ve finále, nechce pořád nikdo ani slyšet. "O tom, co bude, se pojďme bavit, až vyhrajeme i čtvrtý zápas," řekl Ševc.

"Absolutně o tom nemůžeme přemýšlet, proti Jaroslavli se hlavně na jejím ledě hraje strašně těžce, třeba měla doteď pouze smůlu," navázal Thörnberg.

Výhoda je teď ale na straně Lva. V úterý, kdy se v Jaroslavli hraje čtvrtý zápas série, už s ním budou počítat i Rusové. Postup do finále KHL je blízko.

"A bylo by fajn to ukončit už tady," prohlásil závěrem Ševc.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy