Rusko zvítězilo i potřetí. Němci budou hrát o záchranu

Ivo Pospíšil, ip
28. 4. 2009 22:33
Švýcarsko - Rusko 2:4, Francie - Německo 2:1

Bern - Hokejisté ruské reprezentace jdou mistrovstvím světa stále bez ztráty bodu, když zvítězili i ve třetím zápase skupiny B nad domácím Švýcarskem 4:2 a postupují tak do další fáze se ziskem devíti bodů z prvního místa.

Švýcaři, kteří však v utkání svému soupeři zdárně sekundovali, skončili druzí s pěti body.

Obhájce loňského titulu vstoupil do zápasu proti domácí reprezentaci suverénně a už ve třetí minutě se mohl radovat. Střelcem úvodní branky se stal Vitalij Aťušov, který bez problémů zužitkoval výbornou přihrávku Kovalčuka.

Švýcaři ovšem nesložili zbraně a aktivní hrou si v desáté minutě vynutili početní výhodu, již následně zužitkovali. Po závaru před brankou Bryzgalova vyrovnal Ryan Gardner.

Domácí výběr mohl v danou situaci pomýšlet i na případné vítězství ve skupině, to by ale musel tento vzájemný duel vyhrát. A svému cíli byl o něco blíže na konci první části, kdy opět v přesilové hře dokonal obrat Martin Pluss.

Fanoušci v ochozech byli u vytržení a i v dalších okamžicích hnali svůj celek vpřed. Jejich hráči však o vybojované vedení přišli v polovině hry.

To švýcarské obraně unikl Zinovjev, našel v dobré pozici najíždějícího Kovalčuka, a ten nekompromisní střelou pod břevno srovnal.

Vyrovnaný hokej pokračoval i v závěrečné části ale jak Bryzgalov na jedné, tak i Gerber na druhé straně drželi svými zákroky dlouho nerozhodný stav.

A když selhal v obrovské šanci i Gardner, přišel ruský trest. Po zaváhání Beziny ujel v devětačtyřicáté minutě Morozov, narazil si kotouč s Kovalčukem a vstřelil vítězný gól.

Domácí celek ještě v závěru svého soupeře několikrát zmáčknul, ovšem důležitou vyrovnávací branku už vyprodukovat nedokázal. Naopak při závěrečné powerplay ještě inkasoval z hole Pěrežogina.

Těžký úder utržili večer i fanoušci Německa. Jejich celek prohrál i v závěrečném boji s Francií 1:2 a bude muset překvapivě bojovat o záchranu.

Senzační výsledek se přitom zrodil už v první třetině, kdy sice Němci dokázali zareagovat na úvodní trefu Lussiera, ovšem po další Tarifově trefě už gólmana Lhenryho do konce zápasu překonat nedokázali.

Rusko - Švýcarsko 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
3. Aťjušov (Kovalčuk), 30. Kovalčuk (Zinovjev), 49. Morozov (Kovalčuk), 60. Perežogin - 10. Gardner (Rüthemann), 18. Plüss (Streit)
Rusko: Bryzgalov - I. Nikulin, Proškin, Višněvskij, Tverdovskij, Kalinin, Aťjušov, Volčenkov, Grebeškov - Morozov, Těreščenko, Zaripov, Pěrežogin, Zinovjev, Kovalčuk, Radulov, Gorovikov, Saprykin, Kurjanov
Švýcarsko: Gerber - Blindenbacher, Streit, Du Bois, Bezina, Seger, Josi, Furrer - Ziegler, Paterlini, Sannitz, Rüthemann, Plüss, Gardner, Déruns, Jeannin, Lemm, Sprunger, Wick, Romy, Ambüh