Rusko je ve čtvrtfinále, v prodloužení porazilo Švédy

yac
30. 4. 2009 19:18
Rusko - Švédsko 6:5p

Bern - Rusové dál kráčejí mistrovstvím světa ve Švýcarsku bez porážky. Ve čtvrtečním utkání dokázali přehrát Švédsko v prodloužení 6:5 a radují se ze zajištěné účasti ve čtvrtfinále.

Byť Rusové dnes nehráli tak dynamicky jako v posledních zápasech a měli celkem velké mezery v obraně, tak na Gustafssonův výběr to stačilo.

Po divoké přestřelce Švédové tentokrát z prodloužení odcházeli poraženi.

Ovšem seveřané v zápase již od třetí minuty šťastnou brankou Wallina vedli, ale dnes poněkud letargičtí Rusové se probrali ve dvanácté minutě a Nikulinovou střelou od modré po velkém závaru před Holmqvistem srovnali.

A o další čtyři minuty později dokonce již Rusko vedlo, to když Holmqvistovi prošel mezi nohama puk po rychlé střele tahem od Saprykina.

Ani tento gól však nebyl v první části poslední, minutu před koncem se pohotovým švihem prosadil Stralman, který se trefil do Bryzgalovova pravého horního rohu.

V druhé třetině obrat dokonal Persson, který se díky liknavé hře sborné dostál sám mezi kruhy a prudkou střelou se nemýlil.

Ovšem Bykovovi svěřenci znovu dokázali odpovědět v druhé části třetiny, když poměrně snadnou střelu Kalinina od modré lehce tečoval do vlastní branky Johansson a Holmqvist puk našel až za svými zády.

V prodloužení rozhodl o výhře Ruska Kalinin

Švédové poté vystřídali gólmany, když dnes nepříliš šťastného a zároveň zraněného Holmqvista vystřídal Gustavsson, který musel ještě ve druhé části čelit několika nebezpečným pokusům Rusů.

Hráči s třemi korunkami na prsou vstoupili do třetí třetiny stejně aktivně jako do obou předchozích a ruskou defenzivu několikrát zachránili Bryzgalov a štěstí.

Švédsko - Rusko.
Švédsko - Rusko. | Foto: Reuters

Nakonec se však zbavil v útočné třetině Huselius Kovalčuka a po samostatné akci poslal dnes Švédy již potřetí do vedení. Ani tentokrát se však z něj neradovali dlouho.

Už necelou půlminutu po této brance totiž Mozjakin pohotovou střelou z otočky zaskočil švédskou obranu a skóre bylo opět srovnané, 4:4.

Dvě minuty před koncem ale Rusové dostali možnost hrát přesilovou hru, ve níž se sice dlouho nemohli prosadit, avšak těsně před jejím koncem Proškin nejdříve sestřelil tvrdou ranou Anderssona, a poté skrytou střelou tahem trefil nekryté místo švédské svatyně.

Dnes bídná ruská obrana ale o chvíli později znovu nedokázala uhlídat Huseliuse a ten minutu před koncem opět uktání srovnal.

O vítězi tak nakonec rozhodlo až prodloužení v němž se radovali po několika dobrých šancích Švédů dnes šťastnější Rusové. Po asistenci Kovalčuka o osudu utkání rozhodl Kalinin.

MS v hokeji, utkání osmifinálové skupiny E a F :

Rusko - Švédsko 6:5 v prodl. (2:2, 1:1, 2:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 12. I. Nikulin (Kovalčuk, Těreščenko), 15. Saprykin (Radulov, I. Nikulin), 28. Kalinin (Kovalčuk, Morozov), 51. Mozjakin (Grebeškov, Kornějev), 58. Proškin, 65. Kalinin (Aťjušov, Kovalčuk) - 3. Wallin (Huselius, Nilson), 19. Stralman (Omark), 24. Persson (Berglund, K. Jönsson), 50. Huselius, 59. Huselius (Magnus Johansson). Rozhodčí: Kurmann, Reiber (oba Švýc.) - Blümel (ČR), De Haan (Kan.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:0. Diváci: 7465.

Sestavy:

Rusko: Bryzgalov - I. Nikulin, Proškin, Višněvskij, Tverdovskij, Kalinin, Aťjušov, Kornějev, Grebeškov - Morozov, Těreščenko, Kovalčuk - Pěrežogin, Zinovjev, Frolov - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Mozjakin, Kurjanov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Švédsko: Holmqvist (28. Gustavsson) - K. Jönsson, Stralman, Grossman, Akerman, Magnus Johansson, Gunnarsson - Martensson, Eriksson, Weinhandl - Nilson, Wallin, Huselius - Thörnberg, Omark, Harju - Berglund, Andersson, Persson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Bělorusko - Norsko 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Ugarov (Děmagin, Baško), 42. Grabovskij (Kaljužnyj), 65. Salej (Kaljužnyj, Grabovskij) - 7. Thoresen (Vikingstad), 21. Mats Trygg. Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Sterns (USA) - Valach (SR), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 6:9. Využití: 2:1. Diváci: 3374.

Sestavy:

Bělorusko: Mezin - Rjadinskij, Salej, Denisov, Baško, Usenko, Kosťjučenok, Antonov - Michalev, Meleško, Čupris - Ugarov, Kaljužnyj, Grabovskij - Stas, Kolcov, Děmagin - Kulakov, Kovyršin, Stefanovič - Antoněnko. Trenér: Glen Hanlon.

Norsko: Lysenstöen - Mats Trygg, Myrvold, T. Jakobsen, Holös, Lund, Bonsaksen, Kaunismäki - Skröder, Vikingstad, Thoresen - Hansen, Spets, Röymark - Zuccarello Aasen, Ask, Bastiansen - Forsberg, Lorentzen, Laumann Ylven. Trenér: Roy Johansen.