Jágr a Světový pohár? Povečeřím s ním a uvidíme, říká manažer Ručinský

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 2. 2016 13:28
Generálním manažerem Česka pro zářijový Světový pohár v hokeji se stal Martin Ručinský. Promluví i do konečné soupisky mužstva, ale především se bude starat o komunikaci s hráči. A také si popovídá s Jaromírem Jágrem.
Martin Ručinský už se pustil do práce generálního manažera české reprezentace pro Světový pohár.
Martin Ručinský už se pustil do práce generálního manažera české reprezentace pro Světový pohár. | Foto: ČTK

Praha – Loni slavně zakončil hráčskou kariéru titulem s Litvínovem, nyní se 44letý Martin Ručinský hrne do nové výzvy. Jako generální manažer bude jedním ze strůjců české reprezentace pro zářijový Světový pohár.

Už se ponořil do práce, s budoucím koučem Česka Josefem Jandačem probíral některé kandidáty na nominaci, neboť do začátku března musí soupiska čítat 16 jmen. Bude mezi nimi i Jaromír Jágr? "Dáme spolu večeři, pokecáme a uvidíme, jak se cítí,“ říká Ručinský. Komunikovat však bude i s dalšími hvězdami.

S novou pozicí mu bude pomáhat asistent Milan Hnilička, který působí jako generální manažer tuzemské dvacítky. Do konečné nominace pak promluví i asistenti trenéra Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček. Silné slovo bude mít i vedoucí skautingu Jiří Fischer, ředitel hráčského rozvoje v Detroitu.

Ručinský přebírá post generálního manažera reprezentace po Slavomíru Lenerovi. Nabídku dostal teprve před třemi týdny a dal si čas na rozmyšlenou. "Plusy ve finále převážily nad minusy," podotýká.

O jakých minusech se bavíme?
Moc jich nebylo. Chtěl jsem si od hokeje hodně odpočinout. Představoval jsem si, že budu trošku cestovat a užiju si hokejový důchod. Potom nastala tahle situace, život je nevyzpytatelný. Člověk zvažuje všechna pro i proti, ale jde o národní tým. Je to pro mě velká výzva a čest. Cestování budu muset odložit.

Funkce generálního manažera se v zámořském a českém pojetí liší. Co všechno budete mít na starosti?
Když jsem tu nabídku dostal, přesně mě zajímalo, co bude náplní mojí práce. Sešel jsem se s Pepou Jandačem a domlouvali jsme se na tom, že musím mužstvo zaštítit a zajistit jeho funkčnost, aby trenéři a hráči měli klid na práci. Dále se spolu s realizačním týmem budu podílet na sestavě. Hlavní náplní mojí práce ale bude komunikace s hráči.

Do jaké míry se budete podílet na sestavě?
Spíš to bude tak, že přispěju názorem. Hlavní slovo bude mít trenér, ale domlouvali jsme se tak, že realizační tým bude nějak propojený.

Zůstanete u reprezentace i po Světovém poháru?
Původní nabídka zněla, že bych nastálo zastával tuhle funkci u národního týmu, ale do toho se mi moc nechtělo. Nevím, jak se v tom budu orientovat. Moje podmínka byla, že začnu Světovým pohárem a potom se uvidí. Pokud by byl oboustranný zájem, nemám problém pokračovat dál.

Je velká výhoda, že budete mít po ruce Milana Hniličku, který dělá generálního manažera české dvacítky a ví, co tahle práce obnáší?
Za to jsem strašně rád, protože Milana znám velice dlouho. Hráli jsme spolu, hráli jsme proti sobě. Je v téhle práci zběhlý a já ho budu potřebovat. Hlavně administrativní věci asi ze začátku zvládat nebudu.

Asi budete mít výhodu i v tom, že na Světový pohár se málokomu z hráčů nebude chtít, že?
Pro každého hráče by měla být čest reprezentovat Českou republiku. Pokud se ale někdo omluví, má na to právo. Já se na něj zlobit nebudu. Každý hráč má svoji práci v klubu a nějaký soukromý život.

Už se vám někteří hráči sami ozvali s gratulací?
Někteří ano, ale s gratulací se mi ozvalo plno lidí. Všem samozřejmě děkuju.

Do začátku března musí být hotová první část nominace, která čítá 16 jmen. Máte o nich v realizačním týmu nějakou představu?
S Pepou už jsme si několikrát sedli a probírali to. Nějaká jména jsou samozřejmě jasná, někde jsou otazníky.

Jak se postavíte k Jaromíru Jágrovi? Oslovíte ho, přestože oznámil konec reprezentační kariéry?
Jsem s ním v kontaktu celou dobu. Myslím si, že ho znám velice dobře. Po mistrovství světa v Praze oznámil, že v národním mužstvu končí, ale z mého pohledu je pro něj věk jenom číslo. Týmu má pořád co dát. Záleží jenom na něm, jestli bude mít chuť, nebo jeho rozhodnutí bylo opravdu definitivní. Dáme spolu večeři, pokecáme a uvidíme, jak se cítí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy