Nadávali mu do trestanců. Hokejový talent přizabil tři kamarády, teď dělá na stavbě

Jiří Škuba Jiří Škuba
5. 5. 2020 14:01
Na MS dvacítek si připsal čtyři góly a stejný počet asistencí, slovenský výběr vodil na led jako kapitán. V tu dobu byl hokejový centr Milan Kolena žhavým zbožím pro americkou NHL. Teď, v pětadvaceti letech, už hokej nehraje. A každý den maká od sedmi ráno do pěti odpoledne.
Milan Kolena společně s Martinem Réwayem
Milan Kolena společně s Martinem Réwayem | Foto: ČTK

"Nemůžu mluvit, právě betonujeme desku. Můžete zavolat za dvě hodiny?" Na sportovce neobvyklá žádost zazněla do telefonu redaktorům slovenského portálu SME, který dramatický příběh Milana Koleny publikoval.

Kruciálním bodem v Kolenově kariéře byl rok 2014. A přitom začal tak skvěle: odchovanec Martina zazářil na světovém šampionátu dvacítek, navíc v Kanadě, přímo pod nosem zámořských skautů. Na turnaji zaznamenal celkem osm kanadských bodů a perfektně mu seděla spolupráce s Martinem Réwayem.

Ale jak se později ukázalo, spojení dvou megatalentů slovenského hokeje bylo možná prokleté. Zatímco Réway stále bojuje se svými psychickými a zdravotními démony, Kolena už s hokejem nadobro skončil.

Kvůli vážné dopravní nehodě, která se odehrála jedné listopadové soboty zmíněného roku. Cestou z diskotéky poslal své auto přímo do stromu. V krvi měl 1,8 promile. Mladého hokejistu museli záchranáři na místě oživovat, s vážnými zraněními skončili v nemocnici i tři jeho spolucestující.

"Od té chvíle jsem neměl kdovíjaké jméno. Ne každý chtěl mít v týmu hráče, který opilý způsobil dopravní nehodu," povzdechl si Kolena v rozhovoru pro SME.

Z nehody nakonec vyvázl s natřikrát zlámanou pánví, pohmožděnými plícemi, frakturou pravé ruky i slabším otřesem mozku. Za prvních dvacet dní zhubl sedmnáct kilo, dlouhé týdny proležel na lůžku.

"Nad fyzickou bolestí ale převažovala ta psychická. Nebyl jsem schopen se postarat sám o sebe. Nedokázal jsem jít na záchod. Když jsem se začal hýbat, strašně to bolelo," vzpomíná Kolena.

Dva a půl měsíce po nehodě se učil znovu chodit. O berlích. Později začal s cvičením, posilováním i bruslením. A vrátil se k hokeji.

Zkusil se vrátit do Martina, města, kde se narodil a kde hokejově vyrůstal. Ale nepochodil. "Označili mě za trestance," vzpomíná. Šanci dostal v Žilině a Piešťanech, v roce 2016 se rozhodl odejít do Anglie, kde hrál hokej na poloprofesionální úrovni.

"Šel jsem tam za hokejem, ale už tehdy jsem věděl, že v mém životě půjde na vedlejší kolej," vypráví. Tréninky míval jen večer, přes den měl volno. A protože se mu nechtělo jen vysedávat doma, začal pracovat na stavbách.

Ve druhé anglické lize byl za hvězdu, za tři roky dokázal soutěž dvakrát vyhrát, vydělal si i slušné peníze. Jenže v Sheffieldu byl sám. Chyběli mu kamarádi a zejména rodina. Vztah na dálku nakonec nevydržel, Kolena se rozvedl, kvůli dcerce Viktorii se přesto vrátil domů.

A dostal nabídku od Martina. Klubu, který se k němu už jednou otočil zády. Do rodného města se tentokrát vrátit mohl, ovšem s jednou podmínkou: za modrobílé by hrál zadarmo.

Nakonec trénoval s prvoligovou Žilinou, ale poslední šance na restart kariéry nevyšla. Kolena mimo tréninky rozjížděl vlastní stavební firmu a to se vedení klubu příliš nezdálo.

"Řekl jsem, že vedle hokeje musím i pracovat. Nabídnou vám směšné peníze a chtějí, abyste věnovali hokeji čtyřiadvacet hodin denně. To se prostě nedá," kroutí nechápavě hlavou.

Nyní se již naplno věnuje práci ve stavební firmě. Maká od sedmé ráno do páté odpoledne. Někdy i déle. Na hokej mu už čas nezbývá. Ani ani chuť. "Stavíme velké ulice v Martině a okolí. Hokej už nehrozí. Maximálně si půjdu večer někam zabruslit," říká.

Čtyřletou zkušební dobu podmíněného trestu za nehodu už má za sebou, letos dostane zpátky i řidičák. A na martinský magistrát si pro něj půjde zcela jiný člověk. "Neměl jsem nejlepší životosprávu. Když budu mít syna a bude z něj hokejista, určitě mu poradím, aby nedělal to, co já," zdůrazňuje Kolena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S NASA poletí příští měsíc do vesmíru první Američanka domorodého původu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle 29. září posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Její součástí a zároveň i velitelkou mise bude astronautka Nicole Anuapuová Mannová, která se stane první domorodou Američankou ve vesmíru. Informoval o tom dnes web stanice BBC.

Mannová má kořeny v indiánském kmeni Vailakiů a jako velitelka mise bude zodpovědná za všechny fáze letu. S sebou si může do vesmíru vzít maximálně 1,4 kilogramu osobních věcí. Mannová serveru Indian Country Today řekla, že mezi nimi nebude chybět indiánský lapač snů, který jí dala matka, když byla malá.

"Myslím, že je důležité, abychom zprávy jako tyto šířili v naší komunitě, aby si i jiné domorodé děti uvědomily, že překážky, které tu vždycky byly, skutečně začínají mizet," uvedla astronautka.

Společně s Mannovou se mise Crew-5 v kosmické lodi Dragon 2 společnosti Space X zúčastní americký astronaut Josh Cassada, ruská kosmonautka Anna Kikinová a japonský astronaut Kóiči Wakata. Tým během pobytu na ISS provede 250 vědeckých experimentů, které jsou podle NASA zaměřené jak na život na Zemi, tak na další objevování vesmíru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy