Nadávali mu do trestanců. Hokejový talent přizabil tři kamarády, teď dělá na stavbě

Jiří Škuba Jiří Škuba
5. 5. 2020 14:01
Na MS dvacítek si připsal čtyři góly a stejný počet asistencí, slovenský výběr vodil na led jako kapitán. V tu dobu byl hokejový centr Milan Kolena žhavým zbožím pro americkou NHL. Teď, v pětadvaceti letech, už hokej nehraje. A každý den maká od sedmi ráno do pěti odpoledne.
Milan Kolena společně s Martinem Réwayem
Milan Kolena společně s Martinem Réwayem | Foto: ČTK

"Nemůžu mluvit, právě betonujeme desku. Můžete zavolat za dvě hodiny?" Na sportovce neobvyklá žádost zazněla do telefonu redaktorům slovenského portálu SME, který dramatický příběh Milana Koleny publikoval.

Kruciálním bodem v Kolenově kariéře byl rok 2014. A přitom začal tak skvěle: odchovanec Martina zazářil na světovém šampionátu dvacítek, navíc v Kanadě, přímo pod nosem zámořských skautů. Na turnaji zaznamenal celkem osm kanadských bodů a perfektně mu seděla spolupráce s Martinem Réwayem.

Ale jak se později ukázalo, spojení dvou megatalentů slovenského hokeje bylo možná prokleté. Zatímco Réway stále bojuje se svými psychickými a zdravotními démony, Kolena už s hokejem nadobro skončil.

Kvůli vážné dopravní nehodě, která se odehrála jedné listopadové soboty zmíněného roku. Cestou z diskotéky poslal své auto přímo do stromu. V krvi měl 1,8 promile. Mladého hokejistu museli záchranáři na místě oživovat, s vážnými zraněními skončili v nemocnici i tři jeho spolucestující.

"Od té chvíle jsem neměl kdovíjaké jméno. Ne každý chtěl mít v týmu hráče, který opilý způsobil dopravní nehodu," povzdechl si Kolena v rozhovoru pro SME.

Z nehody nakonec vyvázl s natřikrát zlámanou pánví, pohmožděnými plícemi, frakturou pravé ruky i slabším otřesem mozku. Za prvních dvacet dní zhubl sedmnáct kilo, dlouhé týdny proležel na lůžku.

"Nad fyzickou bolestí ale převažovala ta psychická. Nebyl jsem schopen se postarat sám o sebe. Nedokázal jsem jít na záchod. Když jsem se začal hýbat, strašně to bolelo," vzpomíná Kolena.

Dva a půl měsíce po nehodě se učil znovu chodit. O berlích. Později začal s cvičením, posilováním i bruslením. A vrátil se k hokeji.

Zkusil se vrátit do Martina, města, kde se narodil a kde hokejově vyrůstal. Ale nepochodil. "Označili mě za trestance," vzpomíná. Šanci dostal v Žilině a Piešťanech, v roce 2016 se rozhodl odejít do Anglie, kde hrál hokej na poloprofesionální úrovni.

"Šel jsem tam za hokejem, ale už tehdy jsem věděl, že v mém životě půjde na vedlejší kolej," vypráví. Tréninky míval jen večer, přes den měl volno. A protože se mu nechtělo jen vysedávat doma, začal pracovat na stavbách.

Ve druhé anglické lize byl za hvězdu, za tři roky dokázal soutěž dvakrát vyhrát, vydělal si i slušné peníze. Jenže v Sheffieldu byl sám. Chyběli mu kamarádi a zejména rodina. Vztah na dálku nakonec nevydržel, Kolena se rozvedl, kvůli dcerce Viktorii se přesto vrátil domů.

A dostal nabídku od Martina. Klubu, který se k němu už jednou otočil zády. Do rodného města se tentokrát vrátit mohl, ovšem s jednou podmínkou: za modrobílé by hrál zadarmo.

Nakonec trénoval s prvoligovou Žilinou, ale poslední šance na restart kariéry nevyšla. Kolena mimo tréninky rozjížděl vlastní stavební firmu a to se vedení klubu příliš nezdálo.

"Řekl jsem, že vedle hokeje musím i pracovat. Nabídnou vám směšné peníze a chtějí, abyste věnovali hokeji čtyřiadvacet hodin denně. To se prostě nedá," kroutí nechápavě hlavou.

Nyní se již naplno věnuje práci ve stavební firmě. Maká od sedmé ráno do páté odpoledne. Někdy i déle. Na hokej mu už čas nezbývá. Ani ani chuť. "Stavíme velké ulice v Martině a okolí. Hokej už nehrozí. Maximálně si půjdu večer někam zabruslit," říká.

Čtyřletou zkušební dobu podmíněného trestu za nehodu už má za sebou, letos dostane zpátky i řidičák. A na martinský magistrát si pro něj půjde zcela jiný člověk. "Neměl jsem nejlepší životosprávu. Když budu mít syna a bude z něj hokejista, určitě mu poradím, aby nedělal to, co já," zdůrazňuje Kolena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Spojené státy tvrdí, že nabídly KLDR jednání bez předchozích podmínek a nemají nepřátelské úmysly

Spojené státy nabídly Severní Koreji jednání bez předchozích podmínek a Pchjongjangu se snažily ukázat, že vůči KLDR nemají nepřátelské úmysly. Řekla to americká vyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová na zasedání Rady bezpečnosti OSN, jež se zabývala úterním testem severokorejské rakety, informovala agentura AP. Podle KLDR je reakce na test rakety přehnaná a ukazuje, že Washington měří dvojím metrem.

Podle vyslankyně má americká administrativa vážný zájem nalézt diplomatické řešení, které povede k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Na jednání Rady bezpečnosti KLDR vyzvala, aby přestala s testy raket a zahájila dialog.

Podle KLDR se však USA dopustily provokativního jednání, když označily úterní test za porušení rezolucí OSN. "USA měří dvojitým metrem, když nás (KLDR) odsuzují za rozvoj a testy zbraní, které také mají či je rozvíjejí," uvedla korejská státní média. KLDR opakovaně tvrdila, že USA a Jižní Korea proti ní vedou nepřátelskou politiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy