4:1
USA
29. Růžička (Jágr, Straka), 30. Jágr (Dopita), 37. Ručinský (Reichel, Šmehlík), 60. Dopita
17. Modano (Amonte, Roenick)

Dobrý den, vítejte u dnešního netradičního online přenosu. Bude to velké, ale věříme že krásné retro. Letos je tomu 15 let, co se čeští hokejisté v Naganu poprvé stali olympijskými vítězi.

A právě na dnešek připadá výročí čtvrtfinále Česko - USA, které odstartovalo slavnou jízdu za překvapivým titulem a na nějž vzpomíná například také Česká televize. Proto si připravte vše potřebné pro příjemný večer a nenechte se u dechberoucí bitvy rušit. Začínáme ve 20 hodin.

Nagano 1998: Česko - USA: Dominik Hašek a  Martin Straka
Nagano 1998: Česko - USA: Dominik Hašek a Martin Straka | Foto: Eduard Erben

Krásné chvíle českého hokeje v Naganu si můžete připomenout v původní galerii našeho fotoreportéra Edy Erbena.

Zrekapitulujme si, jak si obě mužstva vedla v základních skupinách.

Češi první dvě utkání zvládli skvěle: Finsko porazili 3:0 a Kazachstán rozstříleli 8:2. Naproti tomu Rusku tým kouče Ivana Hlinky podlehl 1:2, když na Reichlův gól odpověděli slepenými trefami Valerij Bure a Žamnov. Obě branky Rusů od sebe dělilo pouze deset sekund. Češi tak ve skupině obsadili druhé místo.

To Američané se v úvodní trojici zápasů příliš nepředvedli, když dokázali porazit pouze Bělorusko 5:2. Švédům podlehli 2:4 a v prestižním derby s Kanadou padli výsledkem 1:4. Ve své skupině tak skončili třetí.

Byl to tehdy zvláštní systém. V prvních třech zápasech prakticky o nic nešlo. Opravdový turnaj začínal až ve čtvrtfinále.

Česko: Hašek (Čechmánek) - Šmehlík, Šlégr, Hamrlík, Svoboda, Špaček, Kučera - Jágr, Růžička, Straka - Ručínský, Reichel, Lang - Moravec, Dopita, Beránek - Hejduk, Patera, M. Procházka.

USA: Richter (Vanbiesbrouck) - Leetch, D. Hatcher, Chelios, Suter, Schneider - Modano, Tkachuk, Guerin - Hull, Weight, LeClair - Deadmarsch, Roenick, Langenbrunner - Otto, Lafontaine, Amonte.

Rozhodčí: McCreary (CAN) – Poljakov (RUS), Scapinello (CAN).

Tehdy ještě jako hlavní pískal jen jeden hlavní rozhodčí. A na ostříleného, ale velmi podivně soudcujícího Billa McCrearyho jsme neměli dlouho zapomenout.

The Big Hat v Naganu je zaplněna pod střechu, konkrétně 9822 diváků. Čekáme na nástup obou celků na led...

Američané byli před zápasem jasným favoritem, v roce 1996 vyhráli Světový pohár, na kterém naopak Češi vybouchli.

Tak konečně... Po ledě již krouží čeští hráči, ti američtí v čele s gólmanem Richtrem právě přicházejí.

Soupisky představeny, oba celky jsou na modrých čarách. Moderátorka představuje elitní letky obou výběrů...

Leetch s Růžičkou si vyměnily vlaječky a jdeme na to.

00:01

Úvodní buly vyhrál nad Roenickem Vladimír Růžička.

1.

První český útok táhl Jágr, ale o kotouč přišel a nyní jsou nastěhovaní Američané před Haškem.

2.

Do postavení mimo hru najel Robert Reichel.

3.

Schneider nahodil kotouč na zadní mantinel, ten si poskočil nakonec do lapačky českého fantóma s novou maskou na hlavě.

Hašek si totiž musel po posledním zápase skupiny vyměnit masku a chytat s pokrývkou hlavy z Buffala.

2:39

První vyloučení českého týmu, benjamínek Milan Hejduk na trestné lavici za faul ve středním pásmu (Nedovolené bránění).

4.

Patera nyní český tým osvobodil vyhozením přes všechny lajny.

4.

Famózní Hašek!!! LeClair našel před brankou osamoceného Hulla, toho ale lapil koncem lapačky český gólman.

5.

Schneiderovu střelu tečoval LeClair až do ochranné sítě nad brankou...

5.

Češi jsou kompletní, kotouč za branku Američanů zavezl vsetínský obr Dopita.

6.

Nahoru-dolů, Sutera a následně Modana skvěle vyčapal Hašek.

6.

Tkachuk nyní obral české beky o kotouč z mezikruží ale příklepem minul českou branku.

8.

Jágr vyzkoušel pozornost Richtra, ten byl pozorný!

8.

Reichlova střela pro Richtera nebyla příliš nebezpečná.

9.

Bombu Guerina zpoza kruhů s přehledem zastavila lapačka Haška.

10.

Před Haška se cpal nejproduktivnější hráč americké reprezentace Pat LaFontaine, český gólman ale svého spoluhráče z Buffala vychytal.

10.

Na druhé straně dvakrát nepřesně kontroval Procházka.

11.

Straka se procpal do zakončení, Richter sklapnul betony včas.

12.

Jágr nabil do šance Reichelovi, ten se ale z ostrého úhlu neprosadil.

11:43

První přesilovku si zahrají také Češi, ven jde za podražení Roenick.

13.

Američané se osvobodili...

13,

První minuta české přesilovky není příliš povedená.

13.

Nyní zavezl kotouč do útočného pásma Jágr, střelu Hamrlíka ale srazil do ochranné sítě jeden z amerických beků.

13:34

Za nebezpečnou hru vysokou holí jde nyní ven Suter. Devět vteřin budeme hrát 5 na 3.

14.

Jenže Špaček nezastavil přihrávku Jágra a následně se česká "68" ocitla v ofsajdové pozici.

15.

Dopita centroval před branku, Beránek ale kotouč neprocpal do za Richtera  a Američané se osvobozují.

16.

Přesilovka českého celku je u konce.

16:12

GÓÓÓL!!! Američané vedou 1:0!!! Roenick rozehrál akci, ve které pokračoval Amonte a zakončil přesnou tečí pod horní tyč Modano.

18.

Dopitu nyní skvěle vychytal Richter.

20.

Poslední minuta první třetiny.

20.

Straka si to nyní "rozdal" s Cheliosem. A prohrál...

20.

Šlégrovu střelu po vhazování Richter vyrazil proti holi Ručinského, jeho dorážku ale dokázal betonem vyrazit.

20.

První třetina je u konce.

Přestávka

Češi se budou muset probudit, výkon party kouče Ivana Hlinky je hodně bezzubý.

Oba týmy jsou na ledě, druhá třetina může začít.

Uvidíme, jakým způsobem zapůsobila přestávka na oba týmy.

20:01

Růžička - Roenick na buly. Opět úspěšnější český kapitán...

22.

V šanci Straka, Richterovu branku ale netrefil.

2:2

Hašek vs. Modano 1:1, následuje česká přihrávka přes červenou čáru a postavení mimo hru ve středním pásmu.

23.

Hranou betonu zastavil Hašek střelu LeClaira.

24.

Ottova bomba, Haškův zákrok lapačkou.

24.

Ani "Blue Line" Pavla Patery nepobyla v útočné třetině Američanů dlouho. Pořád to není z české strany tak úplně ono.

25.

Hull vypálil po přihrávce Roenicka zpoza kruhů, Haškův beton na místě, stejně jako na druhé straně ten Richterův proti střele Reichela.

26.

Beránek se z ničeho nic objevil sám před Richterem, kotouč ale jeho betony hokejkou "nepřetlačil".

28.

Češi se stále více osmělují, začali více bruslit, dohrávat souboje a je to znát!

28:21

GÓÓÓL!!! Růžička vyrovnává! Takhle bojuje správný kapitán!!! J8gr zavezl kotouč do útočného pásma, vyměnil si kotouč s Strakou, jeho straženou střelu pak dorazil do sítě těsně za lajnu Růžička.

30.

A první česká pětka je zpět na ledě, respektive Jaromír Jágr.

29:19

GÓÓÓL!!! Jágr salutuje, ke čtyřem asistencím přidává první branku!!! Dopita vyhrál buly a zbytek už zvládla česká "68" sama. Vyjela od mantinelu s kotoučem na holi, nabruslila si na střed a střelou zápěstím na vyrážečku nedala Richterovi šanci.

29:28

A Američané ještě více na kolenou, za sekání je na trestné lavici Tkachuk.

32.

Jágr teď v dorážce minul před Richterem, následně se musel převtělit do role obránce.

33.

V obrovské šanci Amonte při signalizovaném vyloučení Šlégra.

31:31

Český bek jde ven za držení Modana.

35.

Češi oslabení přestáli bez újmy, už zase můžeme myslet na ofenzivu.

35.

Střelu Špačka zpoza modré čáry zastavila Richterova lapačka.

36.

Červená čára zastavila další brejk Američanů - respektive Breta Hulla.

37.

Obrovský závar před naší brankou končí zapískání hlavního rozhodčího! Nyní měli Češi štěstí.

36:35

GÓÓÓL!!! Ručinský zvyšuje na 3:1 pro český tým!!! Po přelití hry z jedné strany na druhou, rozehrál kotouč po "prknech" Šmehlík, černou gumu na červené čáře zastavil pro Ručinského parťák Reichel a český útočník ji pak tečovanou střelou dopravil až do sítě. Tomu se říká obrat!

39.

Češi kontrolují hru, Američané jsou hodně opaření tímto zvratem.

39:13

Na trestnou lavici míří podruhé v zápase Šlégr, který přidržel v obranném pásmu Leetche.

40.

Mezitím míří do kabiny Jágr...

40.

Hašek za brankou, kotouč před ní, Weight ale minul prázdnou českou branku.

40.

Druhá třetina je za námi, Češi v ní otočili zápas z 0:1 na 3:1 a jsou 20 minut od senzačního postupu do semifinále olympijského turnaje století. Jak tohle asi dopadne?

Přestávka

Dejte si kafíčko, ulevte nervům a za chvíli pokračujeme...

40:01

Třetí třetina právě začala, poprvé vyhráli buly Američané a po půl minutě se objevil před Haškem sám LeClair.

41.

Hašek bez hole a nakonec zůstává ležet v brankovišti, Hull to bere s úsměvem. Co se stalo?

42.

Hašek je v pořádku a aby nebylo dobrých zpráv málo, Šlégr je zpět na ledě.

43.

Haškovu pozornost nyní prověřil Chelios, který trefil českého brankáře do masky.

44.

Kotouč se dostal na českou střídačku, kouč Hlinka tam může nyní trochu uklidnit své svěřence, kteří jsou velkým tlakem Američanů.

46.

Američané hodně přitvrdili, do šancí se teď ale přece jen nedostávají.

46:36

Svobodu nyní za českou brankou nesmyslně v jiném souboji dohrál Amonte, napadení a dvě minuty pro útočníka Chicaga.

47.

Proti Jágrovi skvěle zasáhl Richter.

49.

Američané v plném počtu, Jágrova další střela se opět neujala. Na druhé straně zahrozil osvobozený hříšník Amonte.

51.

Patera v postavení mimo hru na červené čáře, Češi necelých deset minut od postupu do semifinále.

51.

Další závar před Haškem opět český fantóm ve spolupráci s celou pětkou zvládl.

51.

Weight trefil Haška do masky, na druhé straně Hamrlík díru v betonech Richtera nenašel.

54.

Nálet dua Procházka-Hejduk ke gólové tečce nevedlo.

55.

Střelu Hulla zastavil Špaček, s pokusem Hatchera si pak poradil parádním zákrokem Hašek.

57.

Hra je plná nepřesností, do konce chybí něco málo přes tři minuty.

58.

Američané střídají brankáře. Důvod je jasný, kvůli týmové poradě a aby si nemuseli brát time out.

59.

Dva na jednoho a Vanbiesbrouck nyní neuvěřitelně vychytal Jágra!

59.

Američané hrají power play.

59.

Time out si tak nyní vzali Češi.

60.

Američané hráli ve středním pásmu vysokou holí, do branky se tak vrací Richter.

59:21

GÓÓÓL!!! Dopita potvrzuje české vítězství a postup do semifinále!!! Jeho bomba po forčekingu Beránka málem roztrhla síť!

60.

Je konec!!! 17:03 hodin místního času postupují čeští hokejisté do semifinále olympijského turnaje, kde na ně čekají Kanaďané.

Konec

Věříme, že se vám náš výlet do minulosti líbil. My jsme zápas prožívali, jako by se hrál znovu. Děkujeme vám za pozornost a u dalších on-line reportáží na shledanou. Dobrou noc!