Rangers rozhodli v druhém prodloužení

ČTK, SportPlus
30. 4. 2007 6:53
New York - Hokejisté New Yorku Rangers zvítězili v třetím utkání semifinále Východní konference NHL nad Buffalem 2:1 v prodloužení a v sérii snížili na 1:2.
Závar před brankou Ryana Millera během zápasu New Yorku Rangers s Buffalem.
Závar před brankou Ryana Millera během zápasu New Yorku Rangers s Buffalem. | Foto: ČTK/AP

O obě branky vítězů se postarali čeští hráči: první vstřelil Jaromír Jágr a prodloužení ukončil obránce Michal Rozsíval.

V první třetině diváci v tradičně vyprodané Madison Square Garden ještě gól neviděli, v úvodu druhé části je ovšem potěšil Jágr. Český kapitán týmu nejprve vystřelil z hranice levého kruhu, ale brankář Ryan Miller se překvapit nenechal. Před Millerem stál Martin Straka, který se pokoušel dorážet a podařilo se mu prostrčit puk mezi Millerovými betony. Pro kolem projíždějícího Jágra pak nebyl problém otevřít skóre svým 70. gólem v play off NHL v kariéře.

Domácí i nadále hýřili aktivitou a dvakrát měli velmi blízko ke zvýšení náskoku. Ještě v druhé třetině poslal puk do sítě Karel Rachůnek, rozhodčí však na základě videozáznamu usoudil, že český obránce skóroval úmyslným zásahem nohou, a gól neuznal. V polovině třetí části pak Millera překonal i Brendan Shanahan, poskakující puk ale brankovou čáru nepřekročil.

Vzápětí udeřilo na druhé straně, když v 53. minutě využil Daniel Briere přesilovku při vyloučení Shanahana. Navzdory náporu v závěru třetiny Rangers další gól nevstřelili a zápas dospěl do prodloužení.

Nejvážnější šance Buffala v prodloužení přišla krátce před koncem první části, když se po střele Dereka Roye za gólmanem Rangers Henrikem Lundqvistem rozsvítilo červené světlo signalizující vstřelenou branku. Zkamenělé publikum si ale mohlo oddechnout, neboť sudí po konzultaci s kolegou u videa oznámil, že gól nepadl.

Rozhodnutí padlo až v 97. minutě, když Rozsívalovu dělovku od modré čáry zastavila až síť Millerovy branky. Významnou úlohu sehrál při gólu na 2:1 i kapitán Jágr, který clonil gólmanovi. "Vůbec jsem neviděl," povzdechl si po utkání Miller.

"Každý byl už dost unavený. Soustředil jsem se na to, abych ten puk dobře trefil. Měl jsem i trochu štěstí," komentoval svůj zásah Rozsíval, jenž na ledě strávil více než 38 minut. "Bylo to úžasné. Ta druhá porážka mě dost rozčílila a dnešní zápas byl opravdu důležitý. Jsme zpátky ve hře," radoval se Jágr.

V utkání se vytáhli oba brankáři, Miller pokryl 44 střel a Lundqvist o šest méně. "Ještě je před námi dlouhá cesta. Ale Henrik (Lundqvist) byl neuvěřitelný. Je to jeden z nejlepších gólmanů ligy," uvedl centr newyorského týmu Matt Cullen.

Po dnešním zápase se tak opět o něco vzdálila možnost posílení českého týmu na mistrovství světa v Moskvě o dva hráče Rangers. Trenér Alois Hadamczik by do svého výběru rád zařadil útočníka Petra Průchu a zadáka Rozsívala.

Krajíček s Vancouverem neuspěl

Napínavý duel se odehrál rovněž ve Vancouveru. Anaheim šel v utkání dvakrát do vedení a domácí dokázali na jeho góly odpovědět. Na zásah Coreyho Perryho již reagovat nestačili.

Brankář Vancouveru Canucks Roberto Luongo Chrise Kunitze z Anaheimu do sítě nepustil. Tři střely však ano a jeho tým doma prohrál 2:3. | Foto: Reuters

O úspěchu Anaheimu, který se výhrou 3:2 ujal v sérii vedení 2:1, rozhodla především výtečná hra speciálních formací. Hosté ubránili sedm přesilovek Canucks a dvakrát skórovali při vlastních početních výhodách. "Dneska rozhodla lepší hra v oslabení a při přesilovce. My jsme si také vypracovali nějaké šance, ale neproměnili jsme je," řekl novinářům kouč Vancouveru Alain Vigneault.

Při rozhodující akci zakryl brankáři Robertu Luongovi výhled Chris Kunitz a Perry vstřelil vítězný gól. "Mluvili jsme o tom. Řekli jsme si, že tam pořád musí někdo clonit. Je to výborný gólman, a když střelu vidí, zastaví ji," uvedl Perry.

Nahrávkou se do statistik utkání zapsal český zadák Canucks Lukáš Krajíček.

Výsledky - čtvrtfinále play off, 3. zápas:
Východní konference:
New York Rangers - Buffalo 2:1 v druhém prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
21. Jágr (Straka, Malík), 97. Rozsíval - 53. Briere. Střely na branku: 46:39. Stav série: 1:2.

Západní konference - 3. zápas:
Vancouver - Anaheim 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky: 20. Näslund, 35. D. Sedin (Krajíček) - 4. D. Penner, 30. Beauchemin, 48. Perry. Střely na branku: 26:24. Diváci: 18.630. Stav série: 1:2.