Hokejisté převálcovali také Rakousko

SportPlus
29. 4. 2007 16:32
Čeští hokejisté zvládli na MS i druhý zápas základní skupiny, porazili Rakousko.

Moskva - Hokejisté Česka si poradili s dalším papírově slabším soupeřem a  Rakušany zdolali bez problémů 6:1. Dva góly vítězů vsítil Jaroslav Hlinka.

V posledním utkání základní skupiny B se český výběr v hale v Mytišči utká v úterý od 18:15 s výběrem USA.

Čeští hokejisté i do svého druhého zápasu na šampionátu vstoupili aktivně. Ve čtvrté minutě Češi stejně jako proti Bělorusku proměnili hned svoji první přesilovku.

Tentokrát se dostal puk k Sýkorovi, který střelou po zemi zamířil těsně vedle levého betonu rakouského gólmana.

Pavel Richter: Mám dobrý pocit - a Čechmánek chytá výborně
Hokejový blog bývalého reprezentanta k MS v Rusku.

Rakušané příliš nehrozili a když v 11. minutě přidal druhý gól Hlinka, zdálo se, že je o osudu zápasu rozhodnuto. I druhý gól v zápase zaznamenala elitní česká formace.

David Výborný se trochu šťastně dostal v útočném pásmu k puku a ideální přihrávkou našel hůl Jaroslava Hlinky.

Nejproduktivnější hráč české extraligy vypálil sice jen do tyčky, ale od zad brankáře Brücklera se puk odrazil do sítě. Český tým zastavilo v rozletu oslabení, ale Čechmánek žádnou složitou situaci řešit nemusel.

Začátek druhé třetiny provázely nepřesnosti obou mužstev, čeští hokejisté pozorně bránili a nehnali se bezhlavě do útoku. Rakušané mohli snížit ve dvou přesilových hrách, ale několik dobrých zákroků předvedl Čechmánek.

Když hra vypadala už hodně ospale, dostali ve 32. minutě výhodu přesilové hry Češi a pojistili své vedení.

Od modré čáry napřáhl Sýkora, Brückler jen vyrazil a dobrou práci na brankovišti odvedl Čáslava, který v pádu zasunul puk branky a zvýšil na 3:0.

Dvě minuty na to mohli Rakušané snížit. Za českou obranou se zjevil Setzinger, jeho nájezd ale výborně zlikvidoval Čechmánek.

Rakušané uspěli také v přesilovce

Další přesilovka Rakušanů dostala českého soupeře více do hry. Nejdříve Rebek nedokázal přehodit ležícího obránce před odkrytou brankou, pak už se ale Rakušané mohli radovat z prvního gólu.

Zasloužil se o něj Raimund Divis, který z otočky nahodil puk na Čechmánkovu branku a zřejmě pomocí Schullerovy teče skončil přesně v jejím levém horním růžku.

Do třetí části vstoupili čeští hokejisté o poznání aktivněji a v 5. minutě se střelecky prosadil Barinka. Plekanec obkroužil rakouskou branku, předložil ideálně najíždějícímu bekovi a ten bez přípravy propálil rakouského gólmana.

Už na 5:1 zvyšoval o čtyři minuty později Jaroslav Hlinka, který si zpracoval odražený puk po Židlického střele a ze vzduchu jistě zavěsil. Do šance se dostali i Rakušané, ale puk, který poskakoval za Čechmánkem do branky, uklidil do bezpečí Šmíd.

Závěrečná desetiminutovka už se spíš dohrávala, ale stále byla v režii českého týmu, který si vytvořil několik slibných šancí. Pět minut před koncem zafungovala v přesilovce skvěle spolupráce mezi Janem Markem a Petrem Čajánkem.

Marek si najel zpoza branky k pravé tyčce, kde ho přesně našel Čajánek. Útočník Magnitogorsku se nemýlil a upravil na konečných 6:1 pro Českou republiku.

Výsledek - skupina B
Česká republika - Rakousko 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)
Branky a nahrávky:
4. P. Sýkora (Židlický, Výborný), 11. J. Hlinka (Výborný), 32. Čáslava (P. Sýkora, Židlický), 45. Barinka (Plekanec, Irgl), 49. J. Hlinka (Výborný, Židlický), 56. Marek (Čajánek, Z. Michálek) - 38. Raimund Divis. Rozhodčí: Hansen (Nor.) - Kiča (Ukr.), Zatta (It.). Vyloučení: 6:5. Využití: 3:1. Diváci: 2200.
Česká republika: Čechmánek - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, Barinka, Šmíd, Hamr, Platil - P. Sýkora, Výborný, J. Hlinka - Irgl, Plekanec, Olesz - Tenkrát, Novotný, Hubáček - Balaštík (33. Bednář), Marek, Čajánek. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Rakousko: Brückler - Rebek, R. Lukas, Unterluggauer, Ulrich, A. Lakos, Stewart, P. Lakos, Mattie - Setzinger, Koch, Welser - Trattnig, P. Lukas, Kalt - Schuller, Raimund Divis, Baumgartner - Peintner, Pewal, P. Harand. Trenér: Jim Boni.