roj
20. 4. 2008 8:51
Colorado je třetím postupujícím týmem
Úročník Philadelphie Václav Prospal (uprostřed) se řítí do útoku.
Úročník Philadelphie Václav Prospal (uprostřed) se řítí do útoku. | Foto: Reuters

New York - Český útočník Václav Prospal si v utkání proti Washingtonu připsal gól a asisitenci, ale jeho body nakonec stačily jen na snížení porážky Philadelphie na 2:3. Flyers tak vedou v prvním kole play off NHL 3:2 na zápasy.

Postup už naopak mohou slavit v Coloradu. To doma porazilo Minnesotu 2:1, celkově vyhrálo sérii 4:2 a stalo se po Pittsburghu a New Yorku Rangers třetím postupujícím celkem.

Sérii naopak zdramatizoval Boston, jenž po sobotní výhře nad Montrealem srovnal na 3:3 na zápasy. Premiérové branky v play off se v dresu poraženého týmu dočkal Tomáš Plekanec.

Washington spasili Rusové

Philadelphia už mohla v sobotu ve Washingtonu rozhodnout o svém postupu, ale Capitals tentokrát svého soupeře přehráli. Už v osmé minutě je dostal do vedení jeden z nejlepších nováčků NHL Nicklas Bäckström, když využil přesilovou hru.

Pak se na začátku druhé třetiny pro změnu prosadil veterán Sergej Fjodorov. Alexander Ovečkin mu odlákal bránícího hráče a zkušený forvard zvýšil na 2:0.

Hosté se dočkali gólu až na začátku druhé poloviny zápasu. Francouzského gólmana Cristobala Hueta poprvé překonal v přesilové hře Václav Prospal.

Na úvod závěrečné dvacetiminutovky šli ale domácí znovu do dvoubrankového vedení a opět se prosadil ruský hráč. Alexander Sjomin po spolupráci s Greenem napřáhl v přesilovce v mezikruží a  nedal gólmanovi šanci.

Prospal krátce nato nahrál na gól na 2:3 Derianu Hatcherovi, na vyrovnání už ale hosté nedosáhli.

Plekancovi odpověděl Sobotka

Čeští hráči byli vidět i v šestém utkání mezi Montrealem a Bostonem. Domácí Bruins otočili utkání v závěrečné třetině a vynutili si sedmý zápas.

Důležitou roli sehrál v dresu Medvědů český mladík David Krejčí. I v sobotu odehrál ze všech útočníků svého celku nejvíce minut a trenérovi splatil důvěru přihrávkou na rozhodující gól na 5:4 německému reprezentantovi Marko Sturmovi.

V prostřední části hry vrátil vedení hostům Tomáš Plekanec, jenž  po odpykání dvouminutového trestu dal  po samostatném úniku gól na 2:1.

Na začátku třetí třetiny však snížil na 2:2 ex-slávista Vladimír Sobotka, jenž se trefil ve druhém utkání za sebou. Divokou třetí třetinu nakonec domácí vyhráli 4:2 a vydřeli tak těsné vítězství. Boston tak srovnal na 3:3 na zápasy, přitom už prohrával v sérii 1:3.

Po šesti zápasech mají jistotu postupu hokejisté Colorada. Sobotní domácí duel proti Minnesotě rozhodl gólem na 2:1 ve druhé třetině Ryan Smith. Hosté už ve druhé polovině zápasu na vyrovnávací gól nedosáhli.

Washington - Philadelphia 3:2 (1:0, 1:1, 1:1).
8. Bäckström, 22. Fjodorov, 55. Sjomin - 33. Prospal, 56. D. Hatcher (Prospal). Série 2:3

Boston - Montreal 5:4 (0:1, 1:1, 4:2)
22. a 56. Kessel (na druhou Krejčí), 44. Sobotka, 53. Lucic, 58. Sturm (Krejčí) - 10. a 56. Higgins, 28. Plekanec, 51. Bouillon. . Stav série: 3:3.

Colorado - Minnesota 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
9. Guite, 33. R. Smyth - 21. Voros. Konečný stav série: 4:2.