Přišel, viděl a zvítězil: Vokoun dotáhl nulou "Pens" k výhře

10. 5. 2013 7:26
Hokejový brankář Tomáš Vokoun zazářil ve čtvrtečním utkání play off NHL, když ve svém prvním zápase za Pittsburgh v bojích o Stanley Cup vychytal nulu.
Brankář Pittsburghu Tomáš Vokoun v play off
Brankář Pittsburghu Tomáš Vokoun v play off | Foto: Reuters

New York - Hokejový brankář Tomáš Vokoun zazářil ve čtvrtečním utkání play off NHL. V důležitém pátém zápase Pittsburghu proti New Yorku Islanders vychytal čisté konto a dovedl svůj tým k výhře 4:0. Tučňáci se tak ujali vedení v sérii 3:2 na zápasy.

Český gólman dostal v brance Pittsburghu příležitost poprvé v sérii poté, co týmová jednička Marc-Andre Fleury nepůsobila v předchozích dvou duelech jistým dojmem. Do play off naskočil Vokoun znovu po šesti letech, naposledy atmosféru vyřazovacích bojů okusil v roce 2007 v dresu Nashvillu.

Vokoun předvedl precizní práci

V klíčovém duelu si počínal výtečně, zneškodnil všech 31 střel soupeře a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. "Byl jsem trochu nervózní. Nesměl bych být člověk, aby to tak nebylo, každý je podle mě v play off nervózní. Ale několikrát jsem měl štěstí a jak zápas plynul, cítil jsem se stále lépe," prohlásil Vokoun.

Šestatřicetiletý brankář svůj tým několikrát podržel zejména za stavu 0:0, který trval až skoro do poloviny druhé třetiny. Pak Tyler Kennedy a Douglas Murray dvěma góly v rozmezí 82 sekund zajistili Pittsburghu vedení 2:0. Do té doby ale byli Tučňáci horším týmem.

Spoluhráči Vokouna chválili

"Cítili jsme jeho jistotu a sebevědomí. Přeneslo se to pak i na zbytek mužstva a tím to všechno začalo," prohlásil na Vokounovu adresu obránce Kris Letang. "Tomáš byl oporou celý zápas. V důležitých chvílích předvedl klíčové zákroky, počínal si hodně chladnokrevně," dodal Letang.

Vokoun takřka jistě dostane příležitost i v sobotním zápase číslo šest v New Yorku, v němž si "Tučňáci" budou moci vybojovat postup do 2. kola play off.

Ten už si ve čtvrtek zajistili hokejisté Ottawy, kteří v kanadském derby přejeli Montreal 4:1 na zápasy. Canadiens se s play off rozloučili na domácím ledě debaklem, poslední zápas prohráli 1:6.

Dorazí Plekanec nyní do Stockholmu?

Asistenci u jediného gólu Montrealu si připsal Tomáš Plekanec, který byl ale zároveň na ledě u čtyř inkasovaných branek. Nyní by mohl posílit národní tým na mistrovství světa ve Švédsku.

Montreal byl v prvních dvou třetinách jednoznačně aktivnějším týmem, jenže góly dával soupeř. První vstřelil už v 3. minutě Zack Smith, jenž doklepl puk do sítě po nejistém zákroku Petera Budaje, který v závěru minulého zápasu nahradil zraněného Careyho Price.

Naopak na druhé straně svůj tým několikrát podržel Craig Andresson, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. V 13. minutě pak z ojedinělého brejku zvýšil na 2:0 pro hosty Cory Conacher.

V samém závěru první třetiny se domácím podařilo snížit, jenže v polovině druhého dějství Canadiens nezvládli přesilovou hru, Kyle Turris v oslabení zvýšil na 3:1 a z tvrdého direktu už se domácí nevzpamatovali.

Kouč Montrealu tým i přes debakl pochválil

"V posledních dvou týdnech jsme měli hromadu smůly. Ale neberu to jako výmluvu a jsem si jistý, že ani hráči to se svým přístupem nebudou používat jako výmluvu," uvedl trenér poražených Michel Therrien. "Oproti minulé sezoně jsem udělali pokrok a máme na čem stavět," připomněl, že loni Canadiens skončili až na posledním místě tabulky Východní konference.

V kabině Ottawy zavládla euforie. Senators postoupili do druhého kola poprvé od roku 2007, kdy bojovali ve finále Stanley Cupu. Euforii si užíval i český útočník Milan Michálek, jenž patří mezi řadu opor týmu, které během sezony pronásledovaly zdravotní komplikace.

"S těmi všemi zraněními nám myslím letos nikdo nedával moc šancí, a to ani na postup do play off. Ale ukázali jsme jim, že se mýlili," radoval se kapitán Daniel Alfredsson.

Z postupu do druhého kola se raduje také nejlepší tým základní části Chicago, které po výhře 5:1 nad Minnesotou získalo sérii rovněž v poměru 4:1. Jednu asistenci si za vítěze připsal Michael Frolík.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 5. zápasy:

Pittsburgh - New York Islanders 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Branky: 28. Kennedy, 29. Murray, 35. Crosby, 46. Letang. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, zneškodnil všech 31 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 31:31. Diváci: 18.636. Stav série: 3:2.

Montreal - Ottawa 1:6 (1:2, 0:1, 0:3)

Branky: 20. Subban (Plekanec) - 13. a 53. Conacher, 3. Z. Smith, 32. Turris, 47. Alfredsson, 57. Condra. Střely na branku: 34:29. Diváci: 21.273. Konečný stav série: 1:4.

Západní konference - 5. zápas:

Chicago - Minnesota 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)

Branky: 16. a 27. Marián Hossa, 24. Krüger (Frolík), 31. Shaw, 47. Sharp - 31. Mitchell. Střely na branku: 33:22. Diváci: 21.597. Konečný stav série: 4:1.