Přerost ladí sestavu. Vyřadil i adepta na první kolo draftu

Kdo pojede na mistrovství světa dvacetiletých? V Rokycanech vrcholí boj o poslední místa v kádru reprezentace, už to odskákal i adept na první kolo draftu NHL
Žádný tvrdý trénink. Trenéři prostě hodili puk na hřiště a řekli hrejte. Česká reprezentace do dvaceti let se sešla v Rokycanech, kde hned v sobotu večer sehrála první modelové utkání. Na základě něho trenér Miroslav Přerost poprvé zúží výběr.
A tak se není čemu divit, že nasazení bylo obrovské. Dvacítka do Kanady odletí už za týden a nikdo si nechce šanci hrát hokej v jeho kolébkách (Torontu a Montrealu) nechce nechat ujít.
"Připomíná mi to tady trošku svým nasazením tréninky v Kanadě. Je hezké vidět, jak se kluci chtějí poprat o šanci jen na mistrovství," komentoval to Pavel Zacha. Včera největší hvězda tréninku.
Miroslav Přerost ho sledoval z tribuny a na ledě neměl k dispozici hned šest důležitých útočníků. Chyběl Jakub Vrána, David Pastrňák, Ondřej Kaše, David Kämpf, Michael Špaček a Václav Karabáček.
Foto: Tomáš Liška
Adam Sušovský Adam Sušovský
15. 12. 2014 6:01
Na mistrovství světa nepojede Česko reprezentovat ani obránce Jakub Zbořil, který se nelíbil přísnému oku trenéra a byl z kádru vyřazen. Na jaře má přitom usilovat o první kolo draftu NHL.

Rokycany - Jakub Zbořil, Pavel Jenyš a Filip Chlapík. Všechno to jsou mladí hokejisté, kteří sní o NHL a bojují o ni v juniorských soutěžích v Kanadě. Minulý týden se trmáceli letadlem zpět do České republiky, aby se bili o nominaci do kádru hokejové reprezentace na mistrovství světa dvacetiletých. Zbytečně.

Tito tři byli prvními, kteří neprošli úzkým sítem hokejistů širšího kádru. Trenér Miroslav Přerost je vyřadil hned v neděli ráno, když absolvovali dva tréninky a jeden modelový zápas.

"Že sem letěli kvůli jednomu víkendu, není zbytečné. Jeli se sem prát o reprezentaci. Jsou to hráči, kteří v létě odešli do Kanady, a připravili se tak o možnost připravovat se s týmem celou sezonu. Do Kanady odešli dobrovolně, nikdo je tam nevyháněl. Kdyby zůstali v Česku, mohli hrát v mateřských klubech a mít větší šanci na šampionát jet," řekl Aktuálně.cz trenér juniorů Miroslav Přerost.

Zacha překvapen z konkurence. A to chyběl i Vrána

Konec těchto hráčů zřejmě svědčí o tom, jak nabitý kádr mají trenéři k dispozici. Do juniorské reprezentace totiž dorůstají hokejisté velmi úspěšného ročníku 1997, který na jaře vybojoval historické stříbrné medaile na mistrovství světa osmnáctek. Svědčí ale také o tom, že reprezentační trenéři chtějí dlouhodobě prosazovat hráče z Česka. Přitom například obránce Jakub Zbořil, který si včera balil kufry, protože se nevešel do týmu, patří mezi největší české naděje vůbec.

V kanadské juniorce Zbořil září a důvěryhodné skautské organizace věští, že by se stejně jako Pavel Zacha letos měl prosadit už v prvním kole draftu.

Z toho, jaká se v Rokycanech na úvodním kempu sešla konkurence, byl o víkendu překvapen právě i sám Zacha. "Každý maká na sto procent, je tady výborná konkurence, jsou to super tréninky. Je super vidět, jak všichni kluci bojují o to, aby si na mistrovství mohli zahrát," řekl Zacha první den kempu v rozhovoru pro Aktuálně.cz (čtěte ZDE).

A to ještě na ledě chyběli Jakub Vrána, který si plnil povinnosti v Linköpingu, za který hrál ještě v neděli zápas švédské ligy, či Václav Karabáček, jemuž se cesta z Kanady kvůli vánici v Torontu protáhla téměř na tři dny.

Pastrňák s Vránou v jedné formaci nebudou

Češi během prvního víkendu bez nich sehráli modelová utkání, ve kterých se měli vytipovaní hokejisté předvést. Až od pondělí začne klasická příprava s nácvikem herních situací a přesilovek. V úterý v poledne Přerost v Praze zveřejní konečnou nominaci a o den později už tým odletí do Kanady.

"Po dopoledním tréninku v pondělí ale zúžíme kádr o další dva, možná tři hráče," upozorňuje však Přerost, že jeho široký kádr se zase zmenší. V tuto chvíli má k dispozici čtyři brankáře, osm obránců a sedmnáct útočníků včetně Davida Pastrňáka, který se však k týmu připojí přímo v Kanadě.

"Zatím máme jasno jen o prvních dvou formacích. Tu první máme odzkoušenou: v minulosti velmi dobře pracovala formace Kämpf, Kaše, Vrána," prozradil Přerost s tím, že ani nepočítá s tím, že by Pastrňák a Vrána, dvě největší esa výběru, hráli spolu v jedné formaci. "Typově k sobě moc nesedí, navíc oba ve svých klubech nejčastěji nastupují na pravém křídle. K Pastrňákovi vhodné spoluhráče teprve hledáme," řekl.

Gólman číslo jedna? Vaněček má mírně navrch

Jasno v tuto chvíli nemá ani o brankářském postu. Na posledním přípravném turnaji zářil a o místo jedničky si jasně řekl Vít Vaněček, jenže dlouhodobě stabilní výkony v reprezentaci podává i Daniel Vladař z Kladna a v Třebíči i extraligových Pardubicích se v posledních dnech tlačí do brány ve skvělé formě Karel Vejmelka.

"Vaněček má po posledním turnaji drobíček výhodu, ale v případě gólmanů se zřejmě rozhodneme až po přípravných zápasech. Vsadíme na toho, kdo bude mít zrovna největší formu," říká Přerost.

Češi se přímo v Kanadě před začátkem turnaje utkají se Slovenskem a Finskem. V základní skupině je pak čekají výběry Švédska, Ruska, Švýcarska a Dánska. Turnaj Češi zahájí hned proti tomu nejtěžšímu soupeři. Se Švédskem hrají v noci z 26. na 27. prosince.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy