Kdo nechce medaili, toho neberu, tvrdí trenér osmnáctky Petr

Adam Sušovský Adam Sušovský
9. 4. 2015 9:08
Česká reprezentace do osmnácti let jede obhajovat stříbrné medaile na mistrovství světa. Trenér Jakub Petr těsně před šampionátem rozdává sebevědomí.
Jakub Petr vede hokejisty do osmnácti let za obhajobou stříbrné medaile z mistrovství světa.
Jakub Petr vede hokejisty do osmnácti let za obhajobou stříbrné medaile z mistrovství světa. | Foto: ČTK

Praha - Je tomu rok, co hokejová reprezentace do 18 let přivezla z mistrovství světa historické stříbrné medaile. Teď svěřenci Jakuba Petra míří za obhajobou, turnaj ve Švýcarsku začne za týden. V nominaci nechybí ani největší mládežnická hvězda Pavel Zacha.

"Nepustili bychom kluky do autobusu, kdyby nejeli pro medaili," prohlásil včera  na tiskové konferenci sebevědomě kouč Petr, který po této sezoně převezme reprezentaci do dvaceti let. "Ale chci zdůraznit, že tenhle tým musí zdobit také pokora a obrovský respekt k soupeřům," dodal.

Petr do týmu povolal i Zachu, jehož otec po propadáku dvacítky na šampionátu začátkem roku tvrdě kritizoval poměry v českém hokeji. Poté, co Zacha zamířil na začátku roku do Kanady, ale novinářům zároveň přiznal, že neví, co od něj i dalších hráčů ze zámoří může čekat.

Tvrdíte, že nevíte, jak na tom hráči ze zámoří jsou. Proč?
Je normální, že hráči odcházejí do Kanady, dělo se to a děje se to pořád. Mysleli jsme si, že jsme trošku krytí těmi reprezentačními smlouvami, ale teď je to takový průkopnický ročník. Když vidíte kluky na začátku roku na Memoriálu Ivana Hlinky a teď, ten vývoj je obrovský.

Nejen na ledě, ale také i ten mentální. Já si pamatuji, že v ročnících 93 byla jména jako třeba Frk a všichni si mysleli, že když přijedou z Kanady, bude to jenom na nich. Teď to o nich nebude. Náš úkol je vrátit je do režimu, že jsou zpátky mezi svými vrstevníky z Česka. A to je možná těžší úkol než ta herní věc.

David Kaše z Chomutova říkal, že by měl být tahounem týmu. Bude to stát tedy na něm?
Nebudu zmiňovat individuality, to nedělám nikdy. Lídři jsou ale daní a oni to vědí. A je dobře, že to jsou hráči, kteří byli na osmnáctkách loni nebo třeba teď na dvacítkách jako David, a sbíral zkušenosti od těch, kteří to táhli před ním. To je bonus a to nemluvím o hře. My role klukům dáváme celou sezonu. Mám dva hráče, kteří budou hrát čtvrtou lajnu, chodit na oslabení a toho času na ledě moc nedostanou, ale teď věřím, že nad tím ani jednou nezakroutí hlavou. To je základní věc, bez které podle mě nejde uspět.

Nominoval jste i Pavla Zachu, který je pro lidi asi ze všech nejznámější...
To záleží, kdo čte jaká média. Kdo sleduje mládežnický hokej, ví, že je to jeden z těch lepších hráčů tohoto ročníku. Ale to jen tím, že už na ty turnaje jezdil a jeho vývoj byl rychlejší, což se děje všude. Pavel Zacha hrál pro nás na mistrovství světa a předvedl pro nás parádní práci, a bavím se o hráči Pavlu Zachovi, který nám v rozhovoru řekl, že chce reprezentovat a chce se porvat o úspěch české osmnáctky.

Máte představu, jak se v Kanadě změnil on?
To je to, co poznáme. Loni přijel třeba Karabáček a do týmu zapadl i herně. Rok v Kanadě se může projevit, ale máme pořád dostatek času do nich dostat roli v týmu i kolektivu, jakou si představujeme. Je jen na nás, aby se to naplnilo, ale samozřejmě je k tomu třeba i štěstí, ta hranice mezi úspěchem a neúspěchem je malá. Ale pořád se bavíme o mistrovství světa osmnáctek. Tyhle hráče tvoříme pro dvacítky a potom pro áčko, tak mějme na mysli, že to jsou osmnáctky a bavíme se o dětech. Nechci je omlouvat, ale někdy jim ta mediální pozornost přináší pro ně zvláštní a nové situace.

Mediální pozornost se po dvacítkách strhla právě kolem Pavla Zachy, protože jeho otec na svém webu spustil velkou kampaň proti předešlému vedení dvacítky a vůbec poměrům v českém hokeji. Nebojíte se toho, že by se mohlo stát něco podobného?
Trénoval jsem žáky ve Vítkovicích, pak i juniorku. Když stojíte zády k těm rodičům, co vám stojí nad hlavami, je ta kanonáda tradiční věc. Já taky fandím fotbalu, a když jdu na svůj oblíbený klub, který prohrává 0:3 v poločase, taky tam tu kanonádu spouštím. Na to má každý právo. A k tomu, co se stalo na dvacítkách, se nechci vyjadřovat. V té kabině jsem nebyl, od toho tady jsou jiní lidé. Náš tým nominoval Pavla Zachu po zkušenostech, které jsme s ním měli. Já proti němu nemůžu říct herně, ale ani k tomu, jak se choval v kolektivu, nic.

Byl během letošní sezony nějaký moment, který vás utvrdil v tom, že tenhle tým může zopakovat loňský úspěch?
Těch zápasů bylo víc. Určitě to bylo na Hlinkovi, kdy se nám vyrovnané zápasy podařilo urvat. A taky trojzápas s Ruskem. Jeden den jsme vyhráli, druhý den jsme dostali 0:7, protože jsme si jen přišli zahrát. Následovaly pohovory s hráči a naprosto vyrovnaný další zápas. To jsou ty momenty, kdy si říkáte, že to mužstvo je odolné. Pro mě je třeba obrovská věc i teď dvojzápas se Slovenskem (Češi oba prohráli v nájezdech, pozn. autora). Věděli jsme, že druhý zápas máme pod kontrolou, ale bylo to před třetí třetinou pořád 1:1. Hráči předvedli obrovskou snahu ten přátelák zvrátit, dali jsme dvě tyčky, netrefili prázdnou bránu a celou třetinu jsme je nepustili z pásma. To je pro mě impuls, že i když nevedeme a zápas se nevyvíjí podle našich not, potenciál v týmu je.

Cítíte větší respekt od soupeřů po tom, co jste loni přivezli senzační stříbrné medaile?
Já myslím, že to je obecné. U šestnáctky, sedmnáctky, osmnáctky... Hráči jsou kluci, ti to berou jinak. Ale chci věřit tomu, že se pomalu vracíme do těch pozic. Loni jsem v semifinále s Kanadou dostal od reportéra TSN otázku, jaký to je pocit, že jsme zpátky mezi čtyřkou a že si zahrajeme semifinále s Kanadou. To byla pak první věc, co jsem klukům v kabině řekl: Že si Kanada myslí, že si s nimi jdeme jenom zahrát (Češi Kanadu porazili 4:3 v prodloužení a postoupili do finále, pozn. autora). Z toho pohledu vnímám, že už by nás zase mohli brát zpátky. Ale musíme to teď potvrzovat každým výsledkem, každým turnajem. Věřím, že tomu jdeme fakt naproti a ten nahoře to vidí.

Lidi si možná po tom loňském úspěchu řeknou, že je tam zase Jakub Petr, tak přijde další medaile. Máte takový tlak rád?
Bez tlaku takové zaměstnání nejde dělat. Když je pohoda, tak to nefunguje, a je jedno, na jaké střídačce, úspěšní trenéři jsou pod tlakem pořád. My se tady teď bavíme o tlaku, ale co naši kolegové, kteří mají tři týdny po nás v rukou náladu milionů lidí? Tam se o tlaku dá mluvit, před Vláďou Růžičkou a jeho realizačním týmem opravdu klobouk dolů. To bude teprve tlak, tady to mistrovství je pro nás sice výzva, ale o tlaku nemůže být řeč. Pořád je to jenom mistrovství světa osmnáctek a ti hráči jsou děti.

Ve středu hokejový svaz zároveň potvrdil, že od příští sezony převezmete výběr do dvaceti let.
Dvacítka je obrovská výzva a kór s tím, že to bude s kluky, se kterými jsme prošli ty parádní turnaje osmnáctek. Je výzva to dokázat i v té vyšší kategorii, ale teď rozhodně není doba na nostalgii a bavení se o dvacítkách. Mrazí nás v zádech před turnajem, přepínáme na mód turnaje ve Švýcarsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína informuje o dalším nejvyšším denním přírůstku nakažených koronavirem

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Média zároveň informují o protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech.

Čínské úřady o den dříve hlásily do té doby nejvyšších 35 183 nově prokázaných případů koronaviru za den, z nichž 3474 bylo symptomatických.

Čínští zdravotníci rovněž zaznamenali v sobotu jedno úmrtí v souvislosti s koronavirem. O den dříve neevidovali žádnou smrt v důsledku covidu-19, píše Reuters s tím, že počet úmrtí v zemi podle oficiálních údajů dosáhl počtu 5233.

Počet nakažených koronavirem v Číně v poslední době narůstá a úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance zpřísňují protikoronavirová opatření. Ta jsou poměrně velmi striktní a podnítila nespokojenost v zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy