Osmnáctka nezvládla klíčový zápas a bude se zachraňovat

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
19. 4. 2011 18:05
Česká republika - Finsko 3:5 (1:0, 1:1, 1:4)
Hokejisté Tomáš Pospíšil (vlevo) a Martin Hanzal smutní po prohraném zápase.
Hokejisté Tomáš Pospíšil (vlevo) a Martin Hanzal smutní po prohraném zápase. | Foto: Reuters

Praha - Čeští hokejisté do osmnácti let nezvládli klíčovou bitvu o postup do čtvrtfinále mistrovství světa v Německu.

Proti Finsku ještě v 55. minutě vyhrávali 3:2, což by jim k zajištění bojů o medaile bohatě stačilo. Jenže poté seveřané během 33 sekund skóre otočili a půl minuty před koncem přidali pátou pojistku.

České mladíky tak čekají zrádné zápasy o záchranu se Švýcary a Slováky.

České mladíky zachránil proti Norsku znovu Jaškin
Česká osmnáctka podle očekávání podlehla Kanadě

Po úvodním tlaku Finů, k němuž přispělo brzké vyloučení Rouska, se do stále větší iniciativy pouštěli Češi. V 11. minutě se ještě Jaškin nadvakrát neprosadil, ale na konci první dvacetiminutovky trefil stejný hráč přesně pod rameno finského gólmana Perhonena a Češi udělali k vytouženému postupu první krok.

I po návratu ze šaten byli svěřenci trenérů Hostáka a Šolce lepším týmem, avšak šance v přesilovkách za normálního stavu hráčů na ledě zůstaly nevyužity. Naopak ve 33. minutě si s českou obranou pohrál Aaltonen a srovnal na 1:1.

Češi šli podruhé do vedení opět chvíli před sirénou, kdy Rousek tečoval Švihálkovo nahození od modré. Tentokrát se náskok rozplynul záhy, když zkraje třetí třetiny využil přesilovku Järveläinen.

Ještě jednou pořádně pootevřel postupovou bránu v 52. minutě Sedlák, ovšem poté nastaly pro český výběr chvíle hrůzy. V 55. minutě znovu srovnal Armia, o 33 vteřin později Kallela a dílo zkázy dokonal po samostatném úniku Hännikäinen.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Drážďanech - skupina B:

Branky a nahrávky:
19. Jaškin (Frk), 40. Rousek (Švihálek), 52. Sedlák (Frk) - 33. Aaltonen (Armia), 41. Järveläinen (Granlund), 55. Armia (Salonen), 56. Kallela (Määttä), 60. Hännikäinen (Granlund). Rozhodčí: Stricker (Švýc.), Vasiljev - Birin (oba Rus.), Wahl (USA). Vyloučení: 6:9. Využití: 0:1. Diváci: 1048.

Sestava ČR: Machovský - Kvapil, Hrbas, Šidlík, Musil, Jeník, Růžička, T. Pavelka - Frk, Hyka, Sedlák - Hertl, Hampl, Jaškin - Matai, Švihálek, Rousek - Moravec, Beránek, Beran - Faksa. Trenéři: Jiří Šolc a Martin Hosták.

1. Kanada 3 3 0 0 0 15:4 9
3. Švédsko 3 2 0 0 1 16:6 6
4. Finsko 4 2 0 0 2 16:15 6
4. Česko 4 2 0 0 2 8:13 6
5. Norsko 4 0 0 0 4 6:23 0