Obhájci Stanley Cupu v krizi, Králové podruhé padli

3. 5. 2013 6:43
Washington si poradil s Rangers, Ottawa uspěla na ledě Montrealu.
Berglund ze St. Louis překonává brankáře LA Kings Quicka v utkání play off NHL.
Berglund ze St. Louis překonává brankáře LA Kings Quicka v utkání play off NHL. | Foto: Reuters

New York - Obhájce Stanleyova poháru Los Angeles podlehl v St. Louis i ve druhém utkání úvodního kola play off NHL a po výsledku 1:2 prohrává v sérii 0:2.

Kings si v zápase dlouho hlídali nejtěsnější vedení, ale v závěrečné třetině dvakrát inkasovali, přičemž rozhodující úder jim soupeř zasadil v čase 59:09. U vítězné branky si připsal asistenci Vladimír Sobotka.

Český útočník stál u zrodu nenápadné akce. Ve středním pásmu přistrčil od pravého hrazení kotouč do jízdy Chrisu Stewartovi, jenž ho zavezl do útočné třetiny a přihrál Jackmanovi. Dvaatřicetiletý obránce zakončil protiútok tří proti třem střelou zápěstím nad lapačku Jonathana Quicka.

Brankář Quick podruhé za sebou chyboval

"Byl to šťastný gól. Pravděpodobně nečekal, že takhle vystřelím," komentoval Jackman rozhodující okamžik, který bral na sebe gólman soupeře. Nejužitečnější hráč minulého play off se i ve druhém utkání nechtěně podepsal pod výhru soupeře. V úvodním duelu Quick v prodloužení za brankou špatně rozehrál a padl z toho vítězný gól. "Měl jsem to chytit. I dnes to byla moje chyba. Podruhé za sebou. Musím se zlepšit," kál se.

Los Angeles při loňském tažení z osmého místa Západní konference těžilo z úspěchů venku, kde vyhrálo 10 z 11 duelů. Nyní ale úvodní dva ztratilo. "Můžeme si za to sami. Věděli jsme, s čím na nás vyrukují a nic z toho. Dnes to bylo z naší strany lepší, ale hráli jsme dobře jen dvě třetiny," řekl obránce Drew Doughty.

Detroit srovnal sérii s Anaheimem

Naopak Detroit vyrovnal krok s Anaheimem, na jehož ledě zvítězil 5:4 v prodloužení. Utkání si hosté zbytečně zkomplikovali, neboť v závěrečných 13 minutách třetí třetiny promrhali vedení 4:1. Prodloužení ukončil v čase 61:21 gólem v přesilové hře Gustav Nyquist.

Ve Východní konferenci zahájili play off vítězně hráči z hlavního města USA i Kanady. Ottawa uspěla na ledě Montrealu 4:2. O zisku prvního bodu v sérii rozhodla třemi trefami v závěrečné třetině, kdy otočila skóre z 1:2. Hlavním strůjcem vítězství byl brankář Craig Anderson, který zneškodnil 48 z 50 střel. Za domácí si u druhé branky připsal asistenci Tomáš Plekanec. Jeho spoluhráč Tomáš Kaberle zůstal opět mezi náhradníky.

Grybův zákrok rozvířil emoce

"Odehráli jsme dobrý zápas a zasloužili jsme si lepší výsledek. Jsem na tým hrdý. Měli jsme 50 střel (nový klubový rekord v play off), tlačili jsme se do branky. Ale dnes to byl Andersonův zápas. Byl výjimečný," řekl trenér Montrealu Michel Therrien.

Emoce rozvířil zákrok ottawského obránce Erika Gryby, který ve středu hřiště srazil úderem na hlavu Larse Ellera. Otřeseného útočníka Montrealu museli odnést na nosítkách. "Držel jsem rameno dole, loket byl dole a trefil jsem ho v momentě, kdy obdržel přihrávku. Rozhodně v tom nebyl žádný záměr ho zranit. Doufám, že bude brzy v pořádku," hájil se Gryba, který byl za faul vyloučen na pět minut a do konce utkání.

Ovečkin překonal klubový rekord Bondry

Washington porazil doma New York Rangers 3:1. Klíčová byla prostřední část, v níž Capitals třemi zásahy stav 0:1. Obrat nastartoval kanonýr Alexandr Ovečkin, jenž za Washington vstřelil 31. gól v play off a překonal tím klubový rekord, který držel s Peterem Bondrou.

"Dali první gól, ale bylo to štěstím. Věděli jsme, že když budeme dodržovat náš systém, tak to můžeme otočit. Už v první třetině jsme měli šance, ale povedlo se nám to ve druhé," těšilo Ovečkina. Oba týmy se v play off střetávají počtvrté za posledních pět let, loni vyhráli Rangers v posledním možném duelu. "Každý zápas bude bitva. Rozhodně jim loňské vyřazení chceme vrátit," dodal ruský kanonýr.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 1. zápasy:

Montreal - Ottawa 2:4 (0:1, 2:0, 0:3)

Branky: 34. Bourque, 35. Gallagher (Plekanec) - 18. Karlsson, 44. Silfverberg, 46. Methot, 54. Latendresse. Střely na branku: 50:31. Diváci: 21.273.

Washington - NY Rangers 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)

Branky: 27. Ovečkin, 35. Johansson, 36. Chimera - 17. Hägelin. Střely na branku: 30:36. Diváci: 18.506.

Západní konference - 2. zápasy:

St. Louis - Los Angeles 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Branky: 44. Berglund, 60. Jackman (Sobotka) - 10. D. Brown. Střely na branku: 25:29. Diváci: 18.681. Stav série: 2:0.

Anaheim - Detroit 4:5 v prodl. (0:2, 1:1, 3:1 - 0:1)

Branky: 31. S. Koivu, 48. Getzlaf, 53. Selänne, 58. Ryan - 22. a 41. Franzén, 1. Abdelkader, 5. Brunner, 62. Nyquist. Střely na branku: 32:32. Diváci: 17.182. Stav série: 1:1.