Žraloci proti Bostonu dohnali ztrátu, ale potom spustil Pastrňák. Dvěma góly rozhodl

8. 1. 2023 7:38
Útočník David Pastrňák dvěma góly zařídil v sobotním utkání NHL vítězství hokejistů Bostonu 4:2 na ledě San Jose. Český kanonýr byl za výkon vyhlášen hlavní hvězdou zápasu, v aktuální sezoně dal již 29 branek a je třetím nejlepším střelcem ligy.
David Pastrňák slaví trefu do sítě San Jose.
David Pastrňák slaví trefu do sítě San Jose. | Foto: Reuters

Obránce Filip Hronek asistoval u jediného gólu Detroitu při prohře 1:4 na ledě Toronta a vylepšil si sezonní bilanci na 29 bodů (7+22). Brankář Vítek Vaněček 31 zákroky pomohl New Jersey k výhře nad New York Rangers 4:3 v prodloužení.

Boston v San Jose vedl po šesti minutách 2:0, domácí ale dokázali srovnat. Poté vzal osud zápasu do svých rukou Pastrňák, který nejprve ve 37. minutě využil přesilovou hru a po devíti minutách třetí části skóroval podruhé.

Podívejte se na branky Davida Pastrňáka:

Bruins hlavně díky českému útočníkovi a třem bodům Brada Marchanda (1+2) vyhráli potřetí za sebou a sérii utkání, ve kterých získali alespoň bod, protáhli na třináct. V čele Východní konference i celé NHL má Boston již devítibodový náskok na druhou Carolinu.

Dva góly Bruins připravil kapitán Patrice Bergeron, jenž zaznamenal 1013. bod v kariéře a na třetím místě historických klubových tabulek vystřídal legendárního Phila Esposita. "Je to speciální počin. Vždyť hráči, kteří jsou srovnaní kolem Patrice, jsou legendy klubu i celé NHL," řekl trenér Bruins Jim Montgomery.

Detroit v Torontu začal aktivně, v první třetině soupeře přestřílel jasně 8:2 a na konci 12. minuty se dostal do zaslouženého vedení. Hronek ve vlastním obranném pásmu přistrčil puk Ollimu Määtämu, ten skvělou nahrávkou až na útočnou modrou čáru vyslal do úniku navrátilce z trestné lavice Jakea Walmana, který netradiční spolupráci tří obránců zakončil střelou k levé tyčce branky Ilji Samsonova.

Hned po 24 sekundách druhé třetiny srovnal v přesilovce domácí Mitchell Marner. Maple Leafs branka nastartovala a převzali iniciativu. Ve 27 minutě vstřelil vedoucí gól John Tavares, jenž pak v závěru ještě výhru zpečetil.

Marner zakončil zápas s gólem a asistencí a ve 467. startu v NHL zaznamenal pětistý bod. "Je to krásný moment. Samozřejmě přemýšlím hlavně nad týmovými úspěchy, ale tohoto milníku si opravdu cením. Je pro mě o to cennější, že jsem zde vyrůstal a Maple Leafs odmala fandil. Nesmíme se ale uspokojit, jsou před námi důležitější cíle," řekl Marner. Pouze Auston Matthews překonal v klubové historii pětisetbodovou hranici rychleji, před čtyřmi dny to dokázal v 445. utkání.

Devils ve třetí části tradičního souboje s Rangers smazali dvoubrankovou ztrátu, zásluhou Jespera Bratta a Jacka Hughese srovnali a v prodloužení díky trefě Damona Seversona dokonali obrat z 1:3. Vaněček dovedl tým k výhře ve třetím zápase, do kterého nastoupil, a celkově vychytal 15. vítězství v sezoně. Devils se i díky jeho výkonům drží na čtvrtém místě Východní konference.

Potřetí za sebou neuspěla Carolina, která překvapivě prohrála na ledě nejhoršího celku Východní konference Columbusu 3:4 po samostatných nájezdech. Hlavní podíl na výhře Blue Jackets měl ruský útočník Kirill Marčenko, který v 15. zápase v NHL vstřelil první hattrick. Český útočník Martin Nečas po sedmi zápasech vyšel bodově naprázdno. V závěrečné sérii neproměnil ani samostatný nájezd a potvrdil třetí ztrátu Hurricanes za sebou.

Třemi góly se blýskl také Kevin Fiala, jenž prvním hattrickem v novém působišti pomohl Los Angeles k výhře 5:1 nad Vegas. Kings porazili lídra Západní konference podruhé za sebou a z třetího místa na něj ztrácejí pouhé čtyři body.

Ani tři branky Tima Stützleho neodvrátily domácí debakl Ottawy se Seattlem. Hokejisté Kraken porazili Senators 8:4, vyhráli počtvrté za sebou a v tabulce Západní konference se posunuli na páté místo. Celek z kanadského hlavního města neuspěl po dvou výhrách a ve Východní konferenci zůstal na třinácté pozici.

Jedenáctigólovou přestřelku nabídl souboj Buffala s Minnesotou, v němž domácí Sabres zvládli prodloužení a vyhráli 6:5. Dvěma góly a třemi nahrávkami se pod výhru podepsal obránce Rasmus Dahlin, se 44 body třetí nejproduktivnější bek dosavadního průběhu ročníku. Buffalo vyhrálo osmý z posledních devíti zápasů a na příčky zajišťující play off ztrácí už pouze čtyři body.

Po pěti zápasech uspěli úřadující šampioni z Colorada. Hokejisté Avalanche otočili zápas v Edmontonu, vyhráli 3:2 v prodloužení a v Západní konferenci poskočili na deváté místo. Oilers jsou s dvoubodovým náskokem osmí. Český útočník Martin Kaut odehrál za Colorado tři a půl minuty.

New Jersey - NY Rangers 4:3 v prodl. (0:1, 1:2, 2:0 - 1:0)

Branky: 30. a 51. J. Hughes, 49. Bratt, 63. Severson - 2. Vesey, 24. Gauthier, 34. Kreider. Střely na branku: 43:34. Vítek Vaněček za New Jersey odchytal 62 minut a 47 sekund, inkasoval tři branky z 34 střel a úspěšnost zákroků měl 91,2 procenta. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Severson, 3. Hischier (všichni New Jersey)

Columbus - Carolina 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:3, 1:0 - 0:0)

Branky: 28., 30. a 46. Marčenko, rozh. náj. K. Johnson - 32. a 39. Pacioretty, 38. Skjei. Střely na branku: 18:42. Diváci: 18.663. Hvězdy zápasu: 1. Marčenko, 2. Korpisalo, 3. K. Johnson (všichni Columbus).

Buffalo - Minnesota 6:5 v prodl. (1:0, 3:3, 1:2 - 1:0)

Branky: 13. a 65. V. Olofsson, 33. a 58. Dahlin, 31. Tage Thompson, 34. Cozens - 23. Duhaime, 27. Kaprizov, 39. Hartman, 41. M. Foligno, 48. J. Eriksson Ek. Střely na branku: 37:44. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Dahlin, 2. Mittelstadt, 3. V. Olofsson (všichni Buffalo).

Toronto - Detroit 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky: 27. a 59. Tavares, 21. Marner, 47. Holmberg - 12. Walman (Hronek). Střely na branku: 29:23. Diváci: 19.101. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Tavares, 3. Samsonov (všichni Toronto).

Ottawa - Seattle 4:8 (1:3, 2:2, 1:3)

Branky: 27., 29. a 46. Stützle, 11. B. Tkachuk - 10. Bjorkstrand, 13. McCann, 16. Schultz, 29. Sprong, 35. Beniers, 42. Dunn, 45. Eberle, 50. Burakovsky. Střely na branku: 23:24. Diváci: 19.347. Hvězdy zápasu: 1. Eberle, 2. Burakovsky (oba Seattle), 3. Stützle (Ottawa).

Montreal - St. Louis 5:4 (0:1, 2:1, 3:2)

Branky: 22. a 48. Armia, 37. Dach, 41. Caufield, 52. Drouin - 20. Saad, 27. Toropčenko, 43. Alexandrov, 45. Bučněvič. Střely na branku: 27:22. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Armia, 2. Evans, 3. Drouin (všichni Montreal).

Edmonton - Colorado 2:3 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)

Branky: 16. a 36. Hyman - 44. MacKinnon, 49. B. Hunt, 63. Makar. Střely na branku: 30:45. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon (Colorado), 2. Hyman, 3. S. Skinner (oba Edmonton).

Vegas - Los Angeles 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

Branky: 58. Marchessault - 18., 37. a 59. Fiala, 30. M. Roy, 46. Arvidsson. Střely na branku: 20:23. Diváci: 18.339. Hvězdy zápasu: 1. Fiala, 2. Kopitar, 3. Copley (všichni Los Angeles).

San Jose - Boston 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)

Branky: 7. Couture, 35. Ferraro - 37. a 49. Pastrňák, 2. Marchand, 6. Craigh Smith. Střely na branku: 30:29. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Marchand, 3. Bergeron (všichni Boston).

2. Winnipeg 39 25 1 13 125:99 51
3. Minnesota 38 22 3 13 126:109 47
4. Colorado 38 20 3 15 112:110 43
5. Nashville 38 18 6 14 108:115 42
6. St. Louis 40 19 3 18 129:148 41
7. Arizona 38 13 5 20 107:141 31
8. Chicago 38 9 4 25 82:141 22